Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wadowice. Ostatnia droga Mieczysława Zaręby, bohatera powojennego podziemia antykomunistycznego [ZDJĘCIA] [WIDEO]

Bogumił Storch
Bogumił Storch
Uroczystości pogrzebowe śp. Mieczysława Zaręby, Żołnierza Niezłomnego zamordowanego w 1949 roku
Uroczystości pogrzebowe śp. Mieczysława Zaręby, Żołnierza Niezłomnego zamordowanego w 1949 roku Bogumił Storch
W piątek (29.10.2021) na cmentarzu komunalnym w Wadowicach zorganizowano uroczystości pogrzebowe Mieczysława Zaręby, żołnierza powojennego podziemia antykomunistycznego. Zginął, gdy miał zaledwie 20 lat.

Uroczystości na cmentarzu komunalnym w Wadowicach, w oddanym niedawno do użytku, Panteonie Żołnierzy Niezłomnych zorganizowali: wojewoda małopolski Łukasz Kmita, burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński i Oddział IPN w Krakowie.

Po mszy świętej w kaplicy przy cmentarzu komunalnym przy ul. Wojska Polskiego w Wadowicach orszak asystą wojskową przeszedł na cmentarz.

Ten pochówek jest pierwszym chrześcijańskim pogrzebem Mieczysława Zaręby

podkreślił Janusz Ślęzak, rzecznik krakowskiego oddziału IPN.

Mieczysław Zaręba z powodu donosu informatora bezpieki został zdekonspirowany. 6 grudnia 1949 r. podczas obławy w Zachełmnej (pow. suski) został ciężko ranny i zabity przez UB.

Rodzina zdołała potajemnie wykupić ciało z rąk funkcjonariuszy bezpieki, pod warunkiem dokonania pochówku na obrzeżach cmentarza parafialnego w Wadowicach. Odbył się nocą, pod nadzorem UB, bez udziału księdza i osób postronnych. Organizowana obecnie uroczystość jest pierwszym chrześcijańskim pogrzebem Mieczysława Zaręby.

Mieczysław Zaręba urodził się 13 marca 1929 r. w Baczynie (pow. wadowicki). Był synem Wojciecha i Marianny z domu Młynarczyk. W 1944 r. został wywieziony przez Niemców na roboty przymusowe do Świdnicy na Dolnym Śląsku. Tam w 1946 r. został aresztowany przez milicję i osadzony w więzieniu. Udało mu się jednak uciec i powrócił w rodzinne strony.

Ukrywając się w Baczynie zaangażował się w działalność niepodległościową. Po pewnym czasie dołączył do dwójki partyzantów – Jana Pakuły i Władysława Raciaka. W 1948 r. nawiązali oni kontakt z założoną przez harcerza Stanisława Salę niepodległościową organizacją pod nazwą „Podhalańska Grupa Operacyjna Podziemnego Wojska Polskiego im. Józefa Piłsudskiego” (następnie: „Wolność i Sprawiedliwość”). 4 maja 1949 r. Pakuła i Raciak polegli w walce z funkcjonariuszami UB i milicji. Mieczysław Zaręba zdołał wydostać się z obławy.

Po tym wydarzeniu Mieczysław Zaręba związał się z podziemną „Grupą Operacyjną AK »Zorza«”, którą dowodził kpr. Jan Sałapatek „Orzeł”. Brał udział w szeregu akcji zbrojnych oddziału.

W 2019 r. prezydent odznaczył pośmiertnie Mieczysława Zarębę Orderem Krzyża Niepodległości II klasy.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wadowice. Ostatnia droga Mieczysława Zaręby, bohatera powojennego podziemia antykomunistycznego [ZDJĘCIA] [WIDEO] - Gazeta Krakowska

Wróć na wadowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto