MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Policja z Wadowic prosi: "Nie mrugaj, nigdy nie wiesz, kto jedzie z naprzeciwka" i daje przykłady

Małgorzata Gleń
Małgorzata Gleń
Policja w Wadowicach podaje przykłady: tym razem kierowcy ostrzegli przestępców
Policja w Wadowicach podaje przykłady: tym razem kierowcy ostrzegli przestępców Archiwum
Mrugając światłami ostrzegamy kierowców nie tylko tych, którzy przekraczają prędkość, ale również kierujących pod wpływem alkoholu lub narkotyków, a także osoby, które nie posiadają uprawnień lub są ścigane listem gończym. Policja z Wadowic podaje kilka przykładów, kiedy w ten sposób mrugający ostrzegli przestępców drogowych. Poczytajcie.

Jak przypominają policjanci:

Korzystanie ze świateł drogowych niezgodnie z przepisami jest wykroczeniem, za które grozi mandat karny w wysokości 200 złotych. Warunki używania świateł zewnętrznych zostały określone w artykule 51 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym.

Akcja w Wyźrale. Z drona widać więcej

Funkcjonariusze - jak sami mówią - starają się walczyć ze zwyczajem "mrugania długimi", czego przykładem są policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego z Wadowic. W ostatnich dniach w miejscowości Wyźrał, mundurowi przeprowadzili akcję wymierzoną właśnie w kierowców ostrzegających przed policyjną kontrolą. Do działań wykorzystali drona.
Kierowcy wykorzystują najczęściej „mruganie” światłami drogowymi głównie po to, by ostrzegać się przed kontrolą policji na danym odcinku drogi. Jak podkreślają funkcjonariusze, Informując w ten sposób kierowców o zbliżającej się kontroli ostrzegamy nie tylko tych, którzy przekraczają prędkość, ale również kierujących pod wpływem alkoholu lub narkotyków, a także osoby, które nie posiadają uprawnień lub są ścigane listem gończym.

Zatrzymani kierowcy tłumaczą swoje zachowanie w bardzo różny sposób. Niektórzy twierdzą, że wjechali w dziurę i nie mrugali, inni widzieli sarnę i to właśnie przed nią ostrzegali innych zmotoryzowanych, kolejne wymówki to pomylenie świateł z wycieraczkami, a czasem powodem mają być tiki nerwowe. Są też tacy, którzy twierdzą, że mają niesprawne auto i światła włączają się same. Gdy dowiadują się, że stracą dowód rejestracyjny, a mandat może wynieść 3000 zł za poruszanie się niesprawnym samochodem szybko zmieniają wersję.

Podczas prowadzonej 17 kwietnia br. akcji, policjanci obserwowali całą sytuację z powietrza i dokładnie widzieli i analizowali każdy przypadek. Skontrolowali kilkunastu kierowców, których ukarali mandatami karnymi w wysokości 200 złotych oraz czterema punktami karnymi.

Policja w Wadowicach podaje przykłady: tym razem kierowcy ostrzegli przestępców

  1. Niedawno, podczas poszukiwania złodzieja katalizatorów w powiecie wadowickim, został on ostrzeżony przez nieświadomego kierowcę o czekającym nieopodal radiowozie.
  2. Również sprawca tragicznego w skutkach zdarzenia z terenu gminy Andrychów, który nie posiadał uprawnień i był pod wpływem niedozwolonych środków, kilometr wcześniej minął pracujących na radarze policjantów, ale przejechał przepisowo przed radiowozem, bo jak stwierdził inni kierowcy go ostrzegli.
  3. Obserwujemy również sytuacje, kiedy rodzice zabierają dzieci ze szkoły i widząc stojący radiowóz ostrzegają kierowców przed kontrolą pomimo faktu, że niedawno na spotkaniu szkolnym prosili Policję o zwiększenie nadzoru w rejonie szkoły, gdyż często kierowcy przekraczają prędkość, a oni martwią się o swoje dzieci.

Ostrzeganie innych kierowców przed policyjnym patrolem to niewłaściwa postawa. Nie jest działaniem prewencyjnym, ponieważ np. pirat zwolni tylko na chwilę. Pamiętajmy, że nigdy nie wiemy kogo ostrzegamy. Może to być zarówno kierowca pod wpływem alkoholu, narkotyków, ale również włamywacz lub sprawca uprowadzenia rodzicielskiego. Powodów ucieczki przed policyjnym patrolem może być zdecydowanie więcej, dlatego warto przemyśleć sprawę i zapamiętać….. „NIE MRUGAJ – NIGDY NIE WIESZ KTO JEDZIE W PRZECIWKA”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wadowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto