Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

143. rocznica urodzin Karola Wojtyły seniora. Z tej okazji muzeum papieskie w Wadowicach pokazało unikalne zdjęcia i film

Bogumił Storch
Bogumił Storch
Karol Wojtyła senior
Karol Wojtyła senior Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II/ Atelier Helios, Koloryzacja M.Szponar
18 lipca 2022 roku przypada 143. rocznica urodzin Karola Wojtyły seniora, ojca przyszłego papieża Jana Pawła II. Z tej okazji Muzeum Domu Rodzinnego Ojca Świętego Jana Pała II opublikowało mało znane zdjęcia rodziców papieża po koloryzacji a wcześniej przygotowało specjalny materiał filmowy.

18 lipca 1879 roku w Lipniku k. Bielska, w rodzinie Macieja i Anny z Przeczków, przyszedł na świat Karol Wojtyła, senior – ojciec przyszłego papieża.
Miał wielki wpływ na życie swojego najmłodszego syna, dla którego był autorytetem i wzorem. Zapamiętano go jako wyjątkowo szlachetnego, skromnego i pobożnego człowieka. Dziś wraz z żoną Emilią jest kandydatem na ołtarze.

Z okazji rocznicy papieskie muzeum w Wadowicach opublikowało mało znane zdjęcia rodziców papieża, które właśnie przeszły rekonstrukcję i koloryzację. Na dwóch z nich jest sam Karol senior: w wojskowym mundurze i w odświętnym ubraniu. Na kolejnym, na kolażu składającym się z dwóch portretów, widzimy młodych Emilię Kaczorowską i Karola Wojtyłę seniora, ubranych w stroje z epoki z czasów, gdy para była jeszcze przed ślubem. Zdjęcia wykonano na długo przed ich ślubem.
Prawdopodobnie na zdjęciu widzimy ok. 25 -letniego Karola i 20 - letnią Emilię.

Dokładna data ich ślubu była przez wiele lat nieznana. Przyjmowano rok 1904, czasem podawano także 1903, 1905 i 1906. Dopiero w publikacji Mileny Kindziuk zamieszczony został odpis aktu ślubu, zgodnie z którym związek został zawarty 10 lutego 1906 roku w Krakowie, w ówczesnym kościele garnizonowym Świętych Apostołów Piotra i Pawła.

Po wyjściu za mąż Emilia dorywczo zajmowała się krawiectwem. Karol z zawodu też był krawcem. W 1900 został powołany do C. K. Armii. Łącznie w służbie wojskowej spędził 27 lat

Karol Wojtyła senior wychowywał się w rodzinie pochodzącego z Czańca krawca Macieja Wojtyły. Jako dwulatek stracił matkę. Najpierw uczył się w Białej, by następnie rozpocząć naukę w niemieckim gimnazjum w Bielsku. W 1900 roku został wcielony do C.K. armii austriackiej. Rozpoczął służbę w 5 kompanii 56 Pułku Piechoty w Krakowie. Do roku 1905 służył jeszcze we Lwowie i w Wadowicach. Potem powrócił do Krakowa, gdzie 10 lutego 1906 roku zawarł związek małżeński z Emilią Kaczorowską.

W 1913 roku wraz z rodziną przeprowadził się do Wadowic, otrzymując pracę w Państwowej Komisji Uzupełnień. W 1918 roku Karol zakończył służbę w armii i został zakwalifikowany jako urzędnik wojskowy. Pod koniec czerwca 1919 roku został formalnie przyjęty do wojska polskiego jako urzędnik wojskowy z powołaniem do służby czynnej. W 1924 roku otrzymał awans na porucznika, w stopniu którego trzy lata później zakończył pracę w wojsku. Z racji obowiązków wojskowych ojca, rodzina Wojtyłów kilkakrotnie zmieniała miejsce zamieszkania, by w na przełomie lat 1918/19 osiąść w Wadowicach.

Wojtyłowie mieli trójkę dzieci. 27 sierpnia 1906 w Krakowie urodził się Edmund. 7 lipca 1916 urodziła się Olga, która zmarła zaraz po urodzeniu. 18 maja 1920 urodził się Karol Józef, przyszły papież Jan Paweł II.

Po przejściu na emeryturę wojskową Karol Wojtyła zajmował się chorującą żoną i opiekował się synami. Po śmierci Emilii w 1929 roku nie ożenił się ponownie. Trzy lata później zmarł jego starszy syn Edmund – lekarz w bielskim szpitalu. W związku z tym, że Karol Wojtyła senior został sam z najmłodszym synem Karolem, kiedy ten w 1938 roku zdał maturę i chciał podjąć studia w Krakowie, przeprowadził się tam wraz nim. Zamieszkali w domu należącym do krewnych Kaczorowskich, znajdującym się przy ul. Tynieckiej 10. W tym domu Karol Wojtyła zmarł 18 lutego 1941 roku, w wieku 63 lat. Został pochowany na Cmentarzu Rakowickim, w grobowcu rodziny Kaczorowskich.

Jan Paweł II w rozmowie z André Frossardem tak wspominał swojego tatę:

Ojciec, który umiał sam od siebie wymagać, w pewnym sensie nie musiał już wymagać od syna. Patrząc na niego, nauczyłem się, że trzeba samemu sobie stawiać wymagania i przykładać się do spełniania własnych obowiązków. Ten mój ojciec, którego uważam za niezwykłego człowieka, zmarł – prawie że nagle – podczas drugiej wojny światowej i okupacji, zanim ukończyłem dwudziesty pierwszy rok życia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wadowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto