Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ryczów. Wykopali z ziemi szczątki żołnierzy Wehrmachtu

Bogumił Storch
Szczątki trafiły na cmentarz na Śląsku
Szczątki trafiły na cmentarz na Śląsku MariuszKrystian/Facebook
Przy wiejskiej drodze w gminie Spytkowice (pow. wadowicki) wykopano z ziemi szczątki, walczących tu w czasie II wojny światowej, żołnierzy Wehrmachtu. Sprawę ujawniono dopiero teraz.

To efekt prac, które na terenie gminy wykonała polsko - niemiecka Fundacja Pamięć.

Szczątki żołnierzy Wehrmachtu, pochowanych w zbiorowej mogile przy ulicy Starowiejskiej w Ryczowie ekshumowano pod koniec marca. Na miejscu znaleziono też m.in. jeden niemiecki "nieśmiertelnik" i chełm.

Dopiero teraz, blisko miesiąc po tym wydarzeniu, sprawę ujawnił wójt gminy Spytkowice Mariusz Krystian. Nieoficjalnie mówi się, że prac ekshumacyjnych nienagłaśniani ze względu na kontrowersje, które, zwłaszcza wśród miejscowej ludności, wywołuje pamięć o okupantach.

- To byli najeźdźcy, którzy uczynili nam wiele krzywd. Nie zasługują na normalny pochówek - denerwuje się jedna ze starszych mieszkanek wsi Ryczów,którą we wtorek zapytaliśmy o dokonaną tu ekshumację.

Szczątki żołnierzy, po przeprowadzeniu prac dokumentacyjnych, trafiły na niemiecki cmentarz wojenny, znajdujący się w Siemianowicach Śląskich.

- Miejsce zmarłych jest na cmentarzach, a nie przy drogach lub na polach. Nawet jeśli to są żołnierze hitlerowskich Niemiec, czyli reprezentanci okupanta, od którego doznaliśmy niewyobrażalnego ogromu krzywd i cierpień - komentuje Mariusz Krystian, wójt Spytkowic.

Wójt podkreśla, że cała operacja realizowana była przez fundację "Pamięć", która ma to tego prawo.

Celem polsko- niemieckiej Fundacji Pamięć, jak czytamy w jej statucie, jest "ochrona miejsc pamięci, cmentarzy i grobów ofiar wojen, upowszechnianie wiedzy i utrwalanie tradycji poszanowania miejsc pamięci i grobów, szczególnie wśród młodzieży, rozwijanie kontaktów z krajowymi i zagranicznymi organizacjami o podobnych celach działania".

Fundacja realizuje swoje cele m. in. poprzez zbieranie i katalogowanie informacji o miejscach pamięci, cmentarzach i grobach niemieckich ofiar wojen, a także organizowanie konferencji i seminariów oraz imprez w kraju i za granicą.

Więcej na ten temat w środę w Gazecie Krakowskiej

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Masz samochód? Będziesz musiał zapłacić abonament RTV

Autor: TVN Turbo, x-news

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wadowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto