Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mucharz. Grzane Jaszczurowskie hitem Przeglądu Tradycji Wielkanocnych 2022 [ZDJĘCIA] [WIDEO] [AKTUALIZACJA]

Bogumił Storch
Bogumił Storch
Gminny Przegląd Tradycji Wielkanocnych w Mucharzu
Gminny Przegląd Tradycji Wielkanocnych w Mucharzu R.Kadela/UG Mucharz
Koło Gospodyń Wiejskich z Jaszczurowej podczas Przeglądu Tradycji Wielkanocnych zaprezentowało wino domowej roboty: Grzane Jaszczurowskie. Trunek stał się bardzo popularny a internauci domagają się, by trafił do sklepów. Zobaczcie zdjęcia i film z tej imprezy. [AKTUALIZACJA] Kliknij w przycisk „zobacz galerię” i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Gminny Przegląd Tradycji Wielkanocnych w tym roku zorganizowało Koło Gospodyń Wiejskich z Jaszczurowej we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury i Czytelnictwa w Mucharzu. Swoje wyroby oraz tradycje prezentowały na nim Koła Gospodyń Wiejskich z powiatu wadowickiego, m.in. z: Mucharza, Świnnej Poręby a także Łękawicy i Tomic.

Kliknij w przycisk „zobacz galerię” i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Gospodynie przygotowały wiele atrakcji: od występów wokalnych poprzez przegląd wielkanocnych tradycji i zwyczajów po występ kabaretu.

Goście mogli się delektować smakowitościami przygotowanymi przez panie z kół gospodyń dając rozkosz nawet najbardziej wyszukanemu podniebieniu. Można było też zakupić świąteczne ozdoby i palmy

informuje Urząd Gminy w Mucharzu.

Grzane Jaszczurowskie odkryciem roku

Hitem imprezy było jednak Grzane Jaszczurowskie, wino przygotowane przez panie z Jaszczurowej, według tradycyjnej i tajemnej receptury.

Wieści o tym trunku szybko rozeszły się w internecie.

Na Przeglądzie nas nie było a marzymy, żeby spróbować tego Grzanego. Ci, co byli i mogli się napić, mówią, że smak jest wyborny. Może powinno to być produkowane i sprzedawane w lokalnych sklepach?

zastanawiają się w mediach społecznościowych mieszkańcy powiatu wadowickiego.

Impreza powróciła po długiej przerwie. Do tej pory odbyły się w gminie trzy Przeglądy Tradycji Wielkanocnych – w 2016, 2017 i 2018 roku. Kolejne uniemożliwiła m.in. pandemia koronawirusa.

Czesława Wojewodzic, radna powiatu wadowickiego, znana z działalności w Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich z Andrychowa podczas konkursu potraw regionalnych zauważyła, że gospodynie teraz mniej pieką a o wielu obyczajach wielkanocnych na wsi czasem też się zapomina.

Dziewczyny myły się w wodzie w której gotowano jajka. Zwyczaj ten miał zapewnić brak piegów. W wielki poniedziałek, jeśli dziewczęta zostaną pokropione wodą będą miały piękną cerę. Palma chroni domostwo przez cały rok, a skorupki z jajek rozrzuca się na polu, aby były obfite plony i urodzaj

przypomniała.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wadowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto