18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miłość na sprzedaż czyli jak promuje się Lanckorona

Robert Szkutnik
Festiwal zakochanych Romantyczna Lanckorona.
Festiwal zakochanych Romantyczna Lanckorona. Robert Szkutnik
Raz w roku "miasteczko na wzgórzu"- Lanckoronę biorą we władanie Amor i Wenus. Przywabieni niepowtarzalnym klimatem tego miejsca i zapachami lubczyku, nawłoci oraz zupy chrzanówki, zjeżdżają tu zakochani z całego kraju. O tym, że warto przyjechać do miejsca, o którym śpiewali Marek Grechuta i Skaldowie i zostawić tu swoje pieniądze, i serce, przekonuje zakochanych, i turystów Lokalna Grupa Działania Gościniec Czterech Żywiołów, dbająca o to aby impreza udała się znakomicie.

Impreza Romantyczna Lanckorona każdego roku zaskakuje swą odmiennością. Tym razem na uczestników czekały "afrodyzjaki prosto od rolnika", które zaprezentowali rolnicy z terenu działania Gościńca. Między innymi Anna Zabiegaj ze Stryszowa kusiła gości faszerowaną papryką i rozgrzewającym syropem z babki lancetowatej, a także różnymi sokami, Jolanta Fidelus z Zembrzyc prezentowała bugle zembrzyckie, czyli specjalne obwarzanki z kminkiem czy czosnkiem, a Monika Kadela z Tarnawy Dolnej wabiła turystów chlebem na zakwasie, zaś Stanisław Mirocha z Kalwarii Zebrzydowskiej polecał miody spadziowe i mniszkowe. Z kolei Stefan Wójcicki z Kalwarii Zebrzydowskiej przywiózł ze sobą specjalną maszynę do tłoczenia oleju na zimno. Można więc było zobaczyć jak powstaje olej z rzepaku. Nietypowe "afrodyzjaki" to efekt realizacji projektu LGD Gościniec "Produkt Lokalny Małopolska".

- Z prawdziwych afrodyzjaków polecamy cebulę i czosnek - mówi Dorota Węgrecka z Gościńca Czterech Żywiołów koordynator do spraw sprzedaży. Dodając, że chodzi głównie o wypromowanie lokalnych produktów dostarczanych przez okolicznych gospodarzy, bo teraz modne staje się kupowanie produktów wytworzonych tradycyjnymi metodami i nie skażonych chemicznie.A takie produkty rosną na polach i w sadach okolicznych rolników.

Ofertę uzupełniały wyroby z Wioski Trzech Wionków - Jastrzębi i Wioski Rzemiosł i Umiejętności - Stronia. To kolejny projekt pilotowany przez LGD Gościniec a nazwany "Wioski tematyczne pomysłem na innowacyjne produkty turystyki wiejskiej".

- Dobrze, że mogę tutaj pokazać swoją ofertę wyrobów - mówi Marek Makówka, stolarz ze Stronia.Rzemieślnik robił to w sposób nietuzinkowy. Wycinając z drewnianego kloca serduszka dla zakochanych.

Ponadto można było kupić np. zioła do kąpieli sporządzone według receptury Babki Maciejowej z Jastrzębi i obrączki nierozłączki ze Stronia. Dodatkowo przy wiejskich stoiskach można było pogruchać z ukochaną na usypanej kopie siana. Odważni mogli też wziąć udział w "Miłosnym Koncercie Życzeń". Jednak prawdziwą furorę zrobiły wionki jastrząbskie oraz pietruszkowa lemoniadą i woda Kępianka z Jastrzębi.

Zakochani mogli też skorzystać z talentów wróżki Łoli, która za pomocą niezwykle prostych narzędzi potrafiła przepowiedzieć niebywałą, czasami bardzo skomplikowaną ale pozytywną przyszłość miłosną. Zaś dla rozgrzanych głów w Galerii Mody Chimera przygotowano kapelusze, w których obowiązkowo robiono zdjęcia w studiu fotografii - fotoromantyka.

Z kolei w sklepiku produktu lokalnego mieszczącym się pod dachem muzeum lanckorońskiego cudeńka lokalnego rynku rzemiosła i rolnictwa oferowała Filomena Pająk, a przed muzealną chatą dla zadurzonych w sobie par wiły wianki z nawłoci: Magdalena Sieprawska, Magdalena Bernecka, Julia Sala i Iwona Norek.

Atrakcji dla zakochanych było bez liku i trudno je wszystkie tu wymienić. Trzeba jednak wspomnieć o okolicznościowej wystawie Eteryczna Lanckorona przygotowanej w Domu Golonki. Zobaczyć można było prace artystów związanych z Lancoroną: Kazimierza Wiśniaka, Małgorzaty Rudowicz de rudee, Ireny Zgudy, Marii Idziak, Ewy i Jacka Budzowskich, Stanisława Chyczyńskiego, Danki Jaworskiej, Ety Zaręby, Artura Trojanowskiego, Zbigniewa MIrka, Stanisławy Koślacz-Piaskowskiej i Andrzeja Otrębskiego. Uroczystego otwarcia wernisażu dokonała Zofia Oszacka, wójt gminy Lanckorona i artystka Małgorzata Rudowicz

Był też koncert "Jazzująco o miłości", klimatyczne filmy a w Cafe Pensjonat odbyło się spotkanie z poezją romantyczną zaprawioną "pieprzną nutką", w którym uczestniczyli:Stanisław Chyczyński, Leszek Kozik i Jola Hytkowska. Zaś spotkanie z poetką Urszulą Benką poprowadził Zbigniew Lenik.

Jak, co roku, nie zabrakło uroczystości nadania Orderu Lubczyka. Otrzymali je: Paweł Cora, Adam i Helena Wojciechowscy oraz Renata i Frans de Logt. Ordery otrzymują osoby promujące "miasteczko na wzgórzu" i pracujące dla lokalnej społeczności.

Imprezę przygotowali prócz LGD Gościniec, Gminny Ośrodek Kultury, Stowarzyszenie na Bursztynowym Szlaku i Towarzystwo Przyjaciół Lanckorony.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wadowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto