Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina SPYTKOWICE: urokliwe miejsca, nasze atuty

Redakcja
Gmina Spytkowice leży w zachodniej części województwa małopolskiego, w Kotlinie Oświęcimskiej i jest najdalej na północ wysuniętą częścią powiatu wadowickiego.

Jej północną granicę stanowi koryto Wisły, zaś w części południowej sięga po Pogórze Wielickie. Graniczy z gminami: Zator, Tomice, Brzeźnica, Alwernia i Czernichów. Zajmuje obszar o powierzchni 5008 ha i zamieszkuje ja ponad 10 tys. osób.

W jej skład wchodzi sześć sołectw: Bachowice, Spytkowice, Ryczów, Miejsce, Półwieś i Lipowa. 

Walory turystyczno- krajobrazowe 
Gmina odznacza się bogactwem dóbr kultury i architektury, wśród których wyróżniamy: stanowiska archeologiczne, zabytki kultury materialnej oraz liczne krzyże i kapliczki. Najcenniejsze z nich zostały wpisane do rejestru zabytków i należą do nich: zamek w Spytkowicach, kościół pw. św. Katarzyny, dwór w Ryczowie wraz z parkiem.

Miłośników natury przyciągają liczne atrakcje przyrodniczo-krajobrazowe, a zwłaszcza piękne tereny zajęte przez rzekę Wisłę i jej starorzecza, które są rajem dla wędkarzy i ornitologów. 
Wraz z pięcioma sąsiednimi gminami leżącymi na pograniczu powiatu oświęcimskiego i wadowickiego realizowany jest program "Dolina Karpia". Największą atrakcją naszego regionu są stawy rybne z coraz lepiej zagospodarowanymi łowiskami, krajobrazy istniejących od średniowiecza stawów z możliwością obserwacji rzadkich gatunków ptaków, ścieżki rowerowe biegnące wśród malowniczych pól i lasów. Celem programu jest stworzenie warunków wypromowania terenu i zapewnienia spójnego rozwoju.

Gminy tworzące Stowarzyszenie Dolina Karpia realizuje go poprzez stworzenie kompleksowej oferty turystycznej opartej na naturalnych zasobach środowiska, rozwój infrastruktury technicznej, bazy turystycznej i wypromowanie produktu regionalnego, jakim jest karp hodowany w kompleksie tutejszych stawów. 
Duży atut turystyczny stanowi także niewielka odległość od Wadowic - miasta papieskiego, ale także miejsca gdzie mają swój początek górskie szlaki turystyczne. Przecudne, malownicze krajobrazy na przykład okolic zapory wodnej na rzecze Skawie (małopolska Szwajcaria) znakomicie zrelaksują każdego, kto wybierze się w te okolice.

To wszystko sprawia, że nasza gmina jest bazą wypadową dla osób zainteresowanych także turystyką górską. 
Dobre miejsce na własny biznes - dla inwestorów i firm rodzinnych 
Rozwój gminy opiera się przede wszystkim na funkcjonujących na jej terenie około 500 podmiotach gospodarczych. Wielość działających podmiotów gospodarczych świadczy o sprzyjających warunkach, jakie mogły tu znaleźć. Pełna infrastruktura techniczna, dobre połączenia komunikacyjne kolejowe i drogowe oraz przychylność władz samorządowych to ważne elementy funkcjonowania dla każdej firmy.

Atutem gminy są także atrakcyjne miejsca dla rozwoju małej i średniej przedsiębiorczości, budownictwa jednorodzinnego, uprawiania sportu, turystyki aktywnej i wypoczynku, a przede wszystkim dobrze wykształceni i chętni do pracy mieszkańcy. 
Gmina Spytkowice dzięki walorom przyrodniczym, kulturowym i dobrze rozwiniętej infrastrukturze cieszy się uznaniem wśród turystów i jest atrakcyjna także pod względem inwestycyjnym. 



Wodne krajobrazy - starorzecze Wisły, to ulubione miejsce rodzinnego wypoczynku szczególnie wykorzystywane przez wędkarzy z okolicznych kół wędkarskich, a także turystów z terenu Śląska. 



Zamek w Spytkowicach to znakomity przykład architektury i kompozycji krajobrazowej o znaczeniu narodowym z zachowanymi detalami architektonicznymi gotycko-renesansowymi oraz wczesnobarokowymi. 

Kamienny krzyż w Bachowicach, zwany krzyżem pokutnym. Data jego powstania pozostaje nieustalona. Stoi on przy drodze na przysiółek Kaniów. Najprawdopodobniej najstarszy zabytek sakralny w Bachowicach. Legenda głosi, iż krzyż wyrósł z ziemi w miejscu, gdzie zamordowano duchownego, który jechał z komunią do ciężko chorego. W trakcie podróży został napadnięty przez zbójców, zamordowany i pogrzebany przy drodze. 

Pałac w Ryczowie - wybudowany około 1879 roku, stanowi przykład unikalnej architektury dworskiej XIX wieku. Wraz z otaczającym go parkiem został wpisany do rejestru zabytków. Park pod względem przyrodniczym stanowi rzadką enklawę urządzonej zieleni. Rośnie w nim kilkadziesiąt drzew w wieku 100-150 lat.

www.spytkowice.net.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

MECZ Z PERSPEKTYWY PSA. Wizyta psów z Fundacji Labrador

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wadowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto