Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Beskidzkie Muzeum Rozproszone otwarte. Uroczysta inauguracja odbyła się w Polance Wielkiej. Zdjęcia

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
W Polance Wielkiej uroczyście zainaugurowało działalność Beskidzkie Muzeum Rozproszone Diecezji Bielsko-Żywieckiej
W Polance Wielkiej uroczyście zainaugurowało działalność Beskidzkie Muzeum Rozproszone Diecezji Bielsko-Żywieckiej Biuro Prasowe UMWM
W Polance Wielkiej odbyła się uroczystość otwarcia Beskidzkiego Muzeum Rozproszonego Diecezji Bielsko-Żywieckiej, które obejmuje odrestaurowane i bezcenne kościoły, prawdziwe skarby sakralnej architektury drewnianej na terenie Małopolski i Śląska.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Uroczysta inauguracja w Polance Wielkiej

Uroczyste otwarcie odbyło się w amfiteatrze w Polance Wielkiej w sąsiedztwie kościoła św. Mikołaja, który jest jednym z odnowionych obiektów składających się na nowe muzeum. W inauguracji placówki udział wzięli m.in. wicepremier prof. Piotr Gliński oraz ordynariusz bielsko-żywiecki biskup prof. Roman Pindel.

- Otwieramy wspólne dzieło wielu osób i instytucji, które można określić mianem nowej, mądrej i pięknej instytucji - powiedział wicepremier prof. Piotr Gliński.

Podkreślił, że jest to wyjątkowy projekt, który łączy przeszłość z teraźniejszością i przyszłością. Beskidzkie Muzeum Rozproszone (MuRo) składa się z trzech części. Zasadniczy moduł stanowi pięć drewnianych, zabytkowych budynków – kościoły w Grojcu, Nidku, Osieku i w Polance Wielkiej oraz budynek dawnej szkoły w Starej Wsi.

Kościół w Polance Wielkiej przejął funkcje skarbca. W kościele w Osieku, obok jego wyjątkowego wyposażenia i dekoracji malarskich, można zapoznać się z funkcjonowaniem archiwum i biblioteki parafialnej w okresie staropolskim. Z kolei w Nidku tematem dominującym jest powiązanie architektury drewnianej z podbeskidzką przyrodą. Z kolei w malowniczym wnętrzu kościoła w Grojcu istnieje możliwość głębszego wejścia w tajniki historii muzyki Podbeskidzia, zwłaszcza tej związanej z życiem liturgicznym Kościoła. W budynku dawnej szkoły parafialnej w Starej Wsi odtworzono zaś dawne mieszkanie nauczyciela oraz wygląd sali lekcyjnej ze starymi ławkami szkolnymi, oraz dawnymi pomocami naukowymi.

Zdaniem Iwony Gibas, z zarządu województwa, która także brała udział w otwarciu MuRo to turystyczna perła o wielkim potencjale edukacyjnym. Dzięki temu wspaniałemu projektowi możemy dzisiaj podziwiać odrestaurowane i bezcenne kościoły, prawdziwe skarby sakralnej architektury drewnianej - stwierdziła Iwona Gibas.

W uroczystości wzięli również udział m.in. minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda, wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed, parlamentarzyści Rafał Bochenek, Krzysztof Kozik, Filip Kaczyński, wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz, radny województwa Rafał Stuglik oraz wójtowie, burmistrzowie, przedstawiciele władz samorządowych, instytucji i organizacji.

Projekt pn. „Beskidzkie Muzeum Sakralnej Architektury Drewnianej Diecezji Bielsko-Żywieckiej – udostępnienie dziedzictwa kulturowego Podbeskidzia poprzez nadanie nowych funkcji kulturalnych drewnianym obiektom zabytkowym” był realizowany w latach 2019-2023. Był on realizowany przez zespół pod kierunkiem ks. dr. Szymona Tracza, historyka sztuki i głównego pomysłodawcy.

- Prace nad projektem trwały pięć lat, z czego 1,5 roku zajęły przygotowania połączone ze zdobyciem źródeł finansowania, a resztę czasu działania konserwatorskie - podsumowuje ks. dr Szymon Tracz.

We wnętrzach odrestaurowanych obiektów zostały stworzone ekspozycje muzealno-edukacyjne oparte o najcenniejsze zabytki sztuki sakralnej z terenów diecezji bielsko-żywieckiej. Obiekty Beskidzkiego Muzeum Sakralnej Architektury Drewnianej Diecezji Bielsko-Żywieckiej wraz z pozostałymi 14 drewnianymi kościołami, znajdującymi się na terenie województwa śląskiego i małopolskiego, tworzą wspólny szlak turystyczno-kulturowy.

Cały projekt MuRo udostępnienia dziedzictwa kulturowego Podbeskidzia z nadaniem nowych funkcji kulturalnych drewnianym obiektom zabytkowym kosztował przeszło 20 mln 140 tys. zł, z czego dofinansowanie to 16 mln 812 tys. zł.

Źródło: Biuro Prasowe UMWM

Jarmark Kasztelański w Oświęcimiu

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Beskidzkie Muzeum Rozproszone otwarte. Uroczysta inauguracja odbyła się w Polance Wielkiej. Zdjęcia - Gazeta Krakowska

Wróć na wadowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto