Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żołnierz Wyklęty Mieczysław Kozłowski w sobotę spocznie w rodzinnych Rzykach koło Andrychowa

Bogumił Storch
Bogumił Storch
https://krakow.ipn.gov.pl
Mieczysław Kozłowski, partyzant podziemia antykomunistycznego skazany został na śmierć i rozstrzelany w 1947 r. Szczątki Żołnierza Wyklętego zidentyfikowano dopiero przed rokiem. W sobotę partyzant spocznie na cmentarzu w swoich rodzinnych Rzykach. Uroczystości będą mieć charakter państwowy.

W sobotę, 19 września, w kościele św. Jakuba w Rzykach k. Andrychowa (pow. wadowicki), odbędzie się państwowy pogrzeb Żołnierza Wyklętego, Mieczysława Kozłowskiego. Miał kilka pseudonimów, m.in. ps. „Żbik”, „Bunt”, „Błysk”.

Uroczystości pogrzebowe Mieczysława Kozłowskiego odbędą się w sobotnie południe z asystą wojskową na cmentarzu parafialnym w Rzykach. Poprzedzi je msza św. w kościele św. Jakuba (godz.11.) Wprowadzenie trumny do świątyni od godz. 10.45.

Ceremonię organizują wojewoda małopolski Łukasz Kmita i krakowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

Mieczysław Kozłowski (1923-1947)

Mieczysław Kozłowski urodził się 4 października 1923 r. w Rzykach. Ukończył pięć klas szkoły powszechnej. Pracował jako ślusarz. W 1940 r. związał się z Tajną Organizacją Niepodległościową. Wywieziony przez Niemców na roboty przymusowe, został następnie aresztowany, ale zdołał uciec z transportu, unikając postawienia przez sądem doraźnym w Wiedniu. Po powrocie w rodzinne strony wstąpił do Oddziału Partyzanckiego „Orzeł Biały” NOW-AK. Odniósł rany w walkach z Niemcami o Maków Podhalański, prowadzonych przez Oddział Partyzancki „Surowiec” (Oddział Rozpoznawczy 23 Dywzji Piechoty AK) oraz Armię Czerwoną. Zagrożony aresztowaniem przez NKWD uciekł z sowieckiego szpitala polowego i wrócił do konspiracji. Utworzył oddział, którym jako „Żbik” dowodził do października 1945 r. Ujawnił się jako żołnierz Oddziału Partyzanckiego „Surowiec” AK. Nękany przez bezpiekę ponownie nawiązał kontakt z NOW-NZW i w lutym 1946 r. przyjął pseudonim „Bunt”, stając na czele oddziału partyzanckiego „Błysk”, który wkrótce wszedł w stryktury Armii Polskiej w Kraju.

22 sierpnia 1946 r. wpadł w zasadzkę zorganizowaną w Świdnicy na Dolnym Śląsku przez wadowicki Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego. 4 grudnia 1946 r. Wojskowy Sąd Rejonowy w Krakowie, na sesji wyjazdowej w Wadowicach, skazał go na karę śmierci. Został zamordowany w więzieniu Montelupich w Krakowie 17 stycznia 1947 r. Ciało pogrzebano potajemnie na cmentarzu Rakowickim. Szczątki odnaleziono w 2018 r. podczas prac Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wadowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto