Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zator, Wolbrom i Wadowice - to "miasta dobrego życia". Tak ocenili eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego [ZDJĘCIA]

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Atutem Zatora, który decyduje m.in., że uchodzi on, za "miasto dobrego życia" jest strefa gospodarcza
Atutem Zatora, który decyduje m.in., że uchodzi on, za "miasto dobrego życia" jest strefa gospodarcza visitpoland.online
Zator, Wolbrom i Wadowice zostały zaliczone do tzw. miast dobrego życia w raporcie Polskiego Instytutu Ekonomicznego, czyli takich, które zapewniają swoim mieszkańcom przyjazne i atrakcyjne warunki rozwoju oraz mają przed sobą dobre perspektywy. Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Cztery wyróżnione w Małopolsce: Wadowice, Zator, Wolbrom i Miechów

Badania przeprowadzone w latach 2019 – 2021 przez Polski Instytut Ekonomiczny objęły ponad 200 miast w kraju do 20 tys. mieszkańców. Ostatecznie spośród nich eksperci PIE w raporcie pod hasłem „Scenariusze rozwoju małych miast” wskazały na 63 miejscowości. Oprócz trzech wspomnianych w tej wyróżnionej grupie z Małopolski ujęty został tylko jeszcze Miechów.

- Po raz drugi znaleźliśmy się w tym zaszczytnym gronie

– przypomina Adam Zielnik, burmistrz Wolbromia. - W tym przypadku raport, co warto podkreślić, uwzględnia weryfikację scenariuszy rozwoju w związku z pandemią koronawirusa – dodaje.

Jego zdaniem, ta ocena w raporcie jest tym bardziej cenna, że oparta jest na obiektywnych podstawach i wskaźnikach ekonomicznych oraz dokonana została przez ekspertów.

Co oznacza "miasto dobrego życia"?

Ekonomiści z PIE wzięli pod uwagę aż 48 różnych czynników, w tym: społecznych, jak np. poziom bezpieczeństwa, przyrost naturalny; ekonomicznych, m.in. współpracę władz miasta z biznesem czy dostępność terenów inwestycyjnych; ekologicznych, czyli np. stan środowiska naturalnego; technologicznych a wśród nich dostępność transportową miasta czy poziom rozwoju technologii cyfrowej.

Według burmistrza Wolbromia, w tej wysokiej pozycji tego miasta ogromny udział mają sami mieszkańcy. - Mam na myśli ich zaangażowanie, przedsiębiorczość, odpowiedzialność – zaznacza Adam Zielnik.

To przekłada się m.in. na rozwój firm od tych najmniejszych do największych międzynarodowych koncernów. Z kolei miasto oferuje mieszkańcom coraz szerszą ofertę edukacyjną, kulturalną, sportową w postaci basenów - otwartego i krytego, boisk oraz opiekę społeczną i ochronę zdrowia.

Na zależność pozycji miasta od rozwoju gospodarczego zwraca uwagę także burmistrz Zatora Mariusz Makuch.

- Naszym atutem jest z pewnością strefa gospodarcza, na którą wielu patrzy z zazdrością. Oprócz tego, że za jej rozwojem idą kolejne miejsca pracy, to przynosi dodatkowe pieniądze do budżetu, które pozwalają nam na realizowanie różnych zadań z myślą o mieszkańcach

– mówi Mariusz Makuch.

Wskazuje przy tym na duże wydatki, jakie gmina przeznacza na kulturę czy sport oraz organizację szeregu różnych przedsięwzięć, w które angażują się licznie mieszkańcy, na przykład związanych z projektem Doliny Karpia.

Burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński wśród najważniejszych atutów, które zdecydowały o wyróżnieniu tej gminy wskazuje na bogate kultywowanie tradycji związanej z dziedzictwem historycznym miasta, czyli postacią Świętego Jana Pawła II. - Po drugie diametralny wzrost nakładów inwestycyjnych, na które w ciągu ostatnich dwóch lat przeznaczyliśmy ponad 100 milionów złotych, przy jednoczesnym zerowym zadłużeniu - zaznacza burmistrz Wadowic.
Ponadto, jak dodaje, Wadowice są liderem w pozyskiwaniu środków zewnętrznych dla gminy.

Są kolejne wyzwania

Wśród mieszkańców Zatora wielu przyznaje, że życie w tej gminie w porównaniu do tego, co było 15 czy 20 lat temu bardzo się zmieniło na korzyść.

- Z drugiej strony pojawiły się jednak także różne negatywne zjawiska, jak na przykład ogromny ruch samochodowy

– zauważa Dariusz Krawczyk, mieszkaniec zatorskiej gminy.

Burmistrz Makuch przyznaje, że przed Zatorem stoją kolejne wyzwania, jak powstanie obwodnic, czy modernizacja budynków oświatowych.

- Musimy także zadbać o warunki dla przedsiębiorców, których mocno dotknęła pandemia

– zaznacza burmistrz.

W perspektywie dwóch – trzech lat gmina myśli o poszerzeniu strefy gospodarczej. - Chodzi o takie gospodarowanie budżetem, które zapewni dalszy rozwój ekonomiczny, a jednocześnie sprzyjać się będzie poprawie warunków życia mieszkańców - dodaje Mariusz Makuch.

Także burmistrz Wolbromia wymienia kolejne priorytety, które będą decydować o dalszym rozwoju i poziomie życia wolbromian. Do takich zalicza trzeci etap budowy obwodnicy miasta, proces rewitalizacji czy poprawę systemu wodno-kanalizacyjnego w gminie.

Z kolei burmistrz Wadowic, uważa, że do poprawy na pewno jest poziom dostępności do służby zdrowia, choć nie
jest to zadanie własne gminy. - Wyzwania, jakie przed nami stoją, to również zatrzymanie galopującego wzrostu cen za odbiór śmieci, budowa gminnych żłobków oraz oczywiście poprawa komunikacji poprzez wyczekiwaną długo Beskidzką Drogą Integracyjną, a wraz z nią nowych stref aktywności gospodarczej w gminie - dodaje Bartosz Kaliński.

FLESZ - Koronawirus. Jak się przed nim uchronić

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto