Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zanieczyszczenie powietrza w podkrakowskich gminach [RAPORT]

Barbara Ciryt
Rys. Wiktor Łężniak
Raport. W siedmiu podkrakowskich gminach przez ponad półtora miesiąca robiono badania powietrza. Pokazały one, że jego stan jest kryzysowy. Od końca października wskaźniki stale pokazywały wyższe poziomy zanieczyszczenia, niż na stacji komunikacyjnej na alejach w Krakowie.

Niektórzy mieszkańcy Skały mówią, że w ich mieście powietrze zabija. Piszą na forach internetowych: „Oddychasz na własne ryzyko”. To dlatego, że gmina bije rekordy pod względem zanieczyszczenia powietrza. Dowodzą tego kolejne badania. 983 mikrogramów na metr sześcienny pyłu PM 10 to wynik z 4 grudnia z godz. 19, za sprawą którego Skałą zainteresowały się małopolskie media. O groźnej sytuacji alarmowali specjaliści z Krakowskiego Alarmu Smogowego. Średniogodzinnych norm nie ma, ale dobowa wynosi 50 mikrogramów na m sześc. pyłu. Dlatego skalskie wyniki przerażały.

Jednak nie tylko ta gmina zapisała swoje niechlubne karty zanieczyszczenia powietrza. Równie groźnie jest w Słomnikach czujnik odnotował rekordową wartość 764 mikrogramy na metr sześcienny, bardzo źle jest w Zabierzowie i Liszkach oraz w Igołomi-Wawrzeńczycach i Zielonkach.

WIDEO: Smog w Krakowie

Autorka: Joanna Urbaniec

Nie ma się także czym pochwalić gmina Mogilany, w której wprawdzie pyłomierze pokazały nieco mniejsze wartości zanieczyszczenia, ale jak na swoje położenie na górze i duże przewiewy powinna być krystalicznie czysta, tymczasem i tam wskaźniki pikowały wysoko.

Badanie powietrza w dziewięciu gminach powiatu krakowskiego zostało przeprowadzone w formie akcji „Małopolska bez smogu” przez Radio Kraków i Polski Alarm Smogowy.

- We wszystkich gminach, w których prowadziliśmy badania jakość powietrza jest dramatyczna. W Skale, Zabierzowie, Liszkach czy Zielonkach pyłomierze notorycznie rejestrowały większe zanieczyszczenie pyłem niż na stacji komunikacyjnej na Alejach w Krakowie - wskazuje Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego.

Podkreśla, że wyniki badań w poszczególnych miejscowościach trudno porównywać między sobą, bo zostały wykonane w różnym czasie, przy odmiennych warunkach pogodowych, temperaturze i prędkości wiatru. - Poważny problem zanieczyszczenia powietrza występuje tam, gdzie jest gęsta zabudowa, a co za tym idzie ogromna liczba palenisk i przestarzałe kopcące kotły - mówi Guła.

Badania w ramach akcji „Małopolska bez dymu” były robione w poszczególnych gminach przez niespełna dwa tygodnie. Wyniki pozwalają głównie na uświadomienie mieszkańcom oraz samorządowcom skali problemu. Jednak to nie jedyne sprawdzanie jakości powietrza, bo niektóre gminy kupują własne, niewielkie pyłomierze, bo chcą sprawdzać zanieczyszczenie powietrza w różnych częściach swojego obszaru, we wszystkich wioskach i przez cały rok, nie tylko w środku sezonu grzewczego.

Pyłomierze od firmy Airly (założonej przez absolwentów i studentów AGH, którzy obsługują urządzenia i rejestrują wyniki) zakupiły gminy Zielonki i Wielka Wieś, zakup planują władze Zabierzowa oraz Skały.

Jak poprawić powietrze w gminach? Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego twierdzi, że do wyeliminowania smogu trzeba wypełnić dwa podstawowe warunki. - Po pierwsze używać dobrego urządzenia do ogrzewania domu, czyli certyfikowanego kotła, a po drugie dobrego paliwa - jeśli jest to węgiel, to musi być wysokiej jakości, lub niskiej zawartości popiołu, lub wilgoci - zaznacza.

Z analiz Krakowskiego Alarmu Smogowego wynika, że 70 proc. jednorodzinnych domów w Małopolsce jest ogrzewanych przez kotły na paliwa stałe. Średni wiek kotła to 12 lat. Przestarzałe paleniska emitują ponad 500 miligramów pyłu na metr sześcienny, podczas gdy kotły klasy V dziesięciokrotnie mniej. Jeśli ktoś chce dalej palić węglem lub drewnem, to musi zadbać o kocioł spełniający standardy emisyjne.

Więcej na www.dziennikpolski24.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto