Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wadowice.Tablicę 18 Kołobrzeskiego Pułku Piechoty oblano białą farbą

Robert Szkutnik
Tablice pamiątkowe 18 Kołobrzeskiego Pułku Piechoty i 12 Pułku Piechoty na byłych koszarach przy ulicy Lwowskiej. Na lewej i cokole muru mimo mycia widać jeszcze ślady po białej farbie
Tablice pamiątkowe 18 Kołobrzeskiego Pułku Piechoty i 12 Pułku Piechoty na byłych koszarach przy ulicy Lwowskiej. Na lewej i cokole muru mimo mycia widać jeszcze ślady po białej farbie Robert Szkutnik
Nieznane osoby białą farbą zachlapały tablicę poświęconą pamięci żołnierzy 18. Kołobrzeskiego Pułku Piechoty, zamontowaną na budynku dawnych koszar przy ulicy Lwowskiej w Wadowicach.

- Zauważyliśmy, że jest zachlapana farbą, podczas obchodu miasta w ostatni piątek - mówią strażnicy miejscy.
Zawiadomili oni Zakład Gospodarki Komunalnej, którego pracownik tablicę umył, ale nie wszystkie zabrudzenia dało się usunąć.
Już kolejny raz tablica została splamiona farbą. Do podobnego incydentu doszło w 2012 r. Wówczas namalowano na niej wielki pytajnik i wykrzyknik. - To czyny haniebne - mówi Andrzej Petek, były radny miejski z Sojuszu Lewicy Demokratycznej. 18 Kołobrzeski Pułk Piechoty, który wsławił się m.in. walkami o Wał Pomorski, stacjonował w koszarach przy ul. Lwowskiej od zakończenia II wojny światowej do 1955 r. Pamiątkową tablicę wmurowano w maju 1985 r.
Od początku budziła ona kontrowersje. Jej zawieszenie traktowano jako odpowiedź ówczesnych władz na umieszczenie w tym miejscu rok wcześniej przez opozycję i kombatantów tablicy poświęconej 12 Pułkowi Piechoty, który powstał w 1918 r., a w czasie hitlerowskiej okupacji walczył jako część Armii Krajowej. Podczas odsłonięta drugiej tablicy przedefilowali nie tylko żołnierze Ludowego Wojska Polskiego, ale także zomowcy. Największy sprzeciw części wadowiczan budzi to, że fragment napisu mówi o tych, którzy zginęli w walce o utrwalenie władzy ludowej w latach 1944-51.
- Gdyby ta tablica była poświęcona tylko żołnierzom, którzy padli walce o wyzwolenie spod niemieckiej okupacji, to nie byłoby sprzeciwu. A tak jest to symbol hańby i powinna być zdjęta albo trzeba zmienić napis - przekonuje Michał Siwiec-Cielebon, autor publikacji o historii Wadowic.
Po oblaniu farbą rozpętała się w mieście dyskusja o bratobójczej walce władzy ludowej z żołnierzami wyklętymi. W wielu miejscowościach Beskidu żywa jest wciąż pamięć o tamtych dniach. Jedni nazywają powojenną, antykomunistyczną partyzantkę bandami, a inni mówią o jej bohaterach. Równie wielkie emocje wzbudzają ci, którzy ochraniali władzę ludową i zwalczali podziemie niepodległościowe.
- Napis powinien być zmieniony i nie dziwię się, że ktoś oblał farbą tablicę - twierdzi dr Józef Brynkus, badacz historii z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, mieszkający w Wadowicach.
Z innymi miejscowymi historykami zamierza dalej działać w tej sprawie.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wadowice.Tablicę 18 Kołobrzeskiego Pułku Piechoty oblano białą farbą - Wadowice Nasze Miasto

Wróć na wadowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto