Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wadowice. Pomnik Emila Zegadłowicza niszczeje bo jest zabytkiem? Dziwna wymówka urzędników AKTUALIZACJA

Bogumił Storch
Bogumił Storch
Ul. Mickiewicza w Wadowicach. Pomnik Emila Zegadłowicza
Ul. Mickiewicza w Wadowicach. Pomnik Emila Zegadłowicza Google Street View
Paradoks w Wadowicach. Pomnik Emila Zegadłowicza, po tym jak znalazł się w rejestrze zabytków, popadł w jeszcze większą ruinę. Według urzędników z wadowickiego starostwa, teraz nie można go szybko wyremontować. AKTUALIZACJA

Pomnik przed liceum Wadowity

Pomnik Emila Zegadłowicza postawiono przed liceum Wadowity (tym, które kończył też m.in. Karol Wojtyła) w 1968 roku, czyli w 80. rocznicę urodzin poety, tworzącego w pobliskim Gorzeniu Górnym i mieszkającego w znajdującym się tam dworku. Betonowa rzeźba została wykonana pod koniec lat 50. ubiegłego wieku przez innego, słynnego wadowiczanina, Franciszka Suknarowskiego i podarowana miastu.

Zegadłowicz nie ma szczęścia do Wadowic. Stracił honorowe obywatelstwo tego miasta, patronat nad liceum (był patronem od 1966 do 1981 roku). Zmieniono też nazwę ulicy Zegadłowicza. Teraz jest już tylko patronem niewielkiego odcinka drogi, po tym, jak w 1995 roku część drogi od ul. Lwowskiej do ul. Putka otrzymała nazwę ul. Matki Boskiej Fatimskiej. I został jeszcze ten rozpadający się monument.

- Zrobiony jest z betonu, który ma to do siebie, że się kruszy. Już ze 20 lat temu ułamał się nos Zegadłowicza, potem ucho i tak dalej. Pęknięcia łatano silikonem, ale przez to pomnik wygląda jeszcze gorzej i nadal się sypie. Bliżej temu do katastrofy budowlanej, niż postumentu upamiętniającego wielkiego artystę

mówi Adam Waliczko z Wadowic.

Problemy po wpisaniu na listę zabytków

Kilka lat temu udało się co prawda wpisać obiekt na listę zabytków, wiec formalnie podlega on ochronie konserwatorskiej, ale, zdaniem lokalnych urzędników, to jeszcze bardziej utrudnia jego naprawę. Szkoła, przy której podlega starostwu wadowickiemu.

Uszkodzenia, o których mowa nie są nowe. Potwierdza je dokumentacja fotograficzna z kwietnia 2019 roku. W przeszłości dyrektor szkoły zwracała się do zarządu powiatu o zwiększenie planu finansowego placówki o środki na renowację, i takie remonty przeprowadzano. Były one jednak dużo łatwiejsze niż obecnie, po wpisaniu obiektu do rejestru zabytków, procedury i przepisy prawa, które musi stosować administracja samorządowa, są często bardzo skomplikowane

rozkłada ręce starosta wadowicki Eugeniusz Kurdas.

Starosta wylicza też rozliczne formalności, których trzeba było dopełnić, by dokonać renowacji. Najpierw Zarząd Powiatu wystąpił do Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o wydanie zaleceń konserwatorskich. Samorząd dostał je w marcu tego roku. Urzędnicy, zgodnie z przepisami, musieli wynająć dyplomowanego konserwatora dzieł sztuki, i to takiego, który ma doświadczenie w pracy nad obiektami z betonu. Potem przyszła kolej na skomplikowane postępowanie przetargowe, którego celem był wybór wykonawcy projektu remontu. Następnie trzeba było jeszcze uzyskać zezwolenie konserwatora na realizację wybranego projektu i rozpocząć kolejny przetarg, tym razem już na wyłonienie wykonawcy prac.

Zdaniem Zbigniewa Jurczaka, który do niedawna był prezesem Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Wadowickiej, były to tylko wymówki urzędników a wszystko dało się zrobić i szybciej.

Stowarzyszenie służyło pomocą merytoryczną. Byliśmy w kontakcie z pracownią konserwatorską Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Studenci ASP, w ramach swoich praktyk, mogliby się zająć zabezpieczeniem i rzeźby i konstrukcji pomnika uważa

Zbigniew Jurczak.

Emil Zegadłowicz i Wadowice

Emil Zegadłowicz dzieciństwo spędził w Gorzeniu Górnym k Wadowic. Uczęszczał do gimnazjum w Wadowicach, ukończył je w 1906 roku. Studiował polonistykę, germanistykę i historię sztuki na UJ. W 1921 roku założył w Gorzeniu Górnym grupę poetycką "Czartak". Był autorem słynnej powieści „Zmory".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wadowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto