Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W dobie drożyzny nawet młodociani szukają pracy. Czy można ich zatrudniać?

Jerzy Zaborski
Jerzy Zaborski
Czy można zatrudniać młodocianych? Jeśli tak, to na jakich zasadach? Zagadnienia z tym związane wyjaśnia radca prawny.
Czy można zatrudniać młodocianych? Jeśli tak, to na jakich zasadach? Zagadnienia z tym związane wyjaśnia radca prawny. Pixabay
W dobie szalejącej drożyny nawet młodociani szukają pracy, choćby dorywczej, aby mieć dla siebie jakiś grosz. Kto z definicji jest młodocianym i jaką może wykonywać pracę? Zagadnienia z tym związane wyjaśnia radca prawny z kancelarii Lex Projects Wojciech Stypułkowski.

Zgodnie z art. 190 §1 kodeksu pracy pracownikiem młodocianym jest osoba w wieku od 15 do 18 lat. Do jego zatrudnienia spełnione muszą być dwa warunki, wynikające z kodeksu pracy. Pracownik młodociany musi on mieć ukończoną co najmniej ośmioletnią szkołę podstawową oraz posiadać zaświadczenie lekarskie stwierdzające, że praca danego rodzaju nie zagraża jego zdrowiu.

Jakie umowy obowiązują pracownika młodocianego?

Młodocianych można zatrudniać na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego (nauka zawodu lub przyuczenie do wykonywania określonej pracy) lub do wykonywania prac lekkich, niezwiązanych z przygotowaniem zawodowym. Praca lekka nie może powodować zagrożenia dla życia, zdrowia i rozwoju psychofizycznego młodocianego, a także nie może utrudniać młodocianemu wypełniania obowiązku szkolnego. Wykaz prac lekkich określa regulaminem pracodawca po uzyskaniu zgody lekarza wykonującego zadania służby medycyny pracy i jego zatwierdzeniu przez właściwego inspektora pracy.

Do umów o pracę zawieranych z pracownikami młodocianymi stosuje się przepisy dotyczące umów o pracę na czas nieokreślony, z zastrzeżeniem charakterystycznych dla młodocianych zmian przewidzianych w kodeksie pracy, w szczególności dotyczących: rodzaj umowy i jej treści, warunków zatrudnienia, wymiaru godzin pracy i przerw od pracy, praw i obowiązków obu stron umowy, obowiązku dokształcania się młodocianego, kwestii wynagrodzenia i urlopu wypoczynkowego itp.

Co do zasady w Polsce zabronione jest zatrudnianie osób, które nie ukończyły 15 lat, z zastrzeżeniem wyjątkowych przypadków, określonych w art. 191 §21 - §23 kodeksu pracy, dopuszczających taką możliwość.

  • 1. Zgodnie z powołanymi przepisami, osoba, która ukończyła ośmioletnią szkołę podstawową, niemająca 15 lat, może być zatrudniona na zasadach określonych dla młodocianych w roku kalendarzowym, w którym kończy 15 lat.
  • 2. Osoba, która ukończyła ośmioletnią szkołę podstawową, niemająca 15 lat, może być zatrudniona na zasadach określonych dla młodocianych w celu przygotowania zawodowego w formie nauki zawodu.
  • 3. Osoba, która nie ukończyła ośmioletniej szkoły podstawowej i niemająca 15 lat, może być zatrudniona na zasadach określonych dla młodocianych tylko w celu przygotowania zawodowego w formie przyuczenia do wykonywania określonej pracy. Dla osób wskazanych powyżej w pkt (2) i (3) wymagana jest dodatkowo zgoda przedstawiciela ustawowego lub opiekuna prawnego tej osoby oraz pozytywna opinia poradni psychologiczno-pedagogicznej.

Jednostki prowadzące działalność kulturalną, artystyczną, sportową lub reklamową, mogą zlecać wykonywanie pracy lub innych zajęć zarobkowych dziecku przed ukończeniem 16. roku życia, po uprzednim uzyskaniu:

  • zgody przedstawiciela ustawowego lub opiekuna prawnego tego dziecka

  • zezwolenia właściwego inspektora pracy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chrzanow.naszemiasto.pl Nasze Miasto