MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Towarzystwo Przyjaciół Lanckorony chce przywrócić świetność miastu

Robert Szkutnik
Zbigniew Lenik u stóp ruin twierdzy konfederatów barskich
Zbigniew Lenik u stóp ruin twierdzy konfederatów barskich fot. Robert Szkutnik
Na zamkowym wzgórzu górującym nad miejscowością planują częściowo odbudować XIV-wieczny zamek, dawne koszary i fortyfikacje ziemno-drewniane. To nie mżonki.

Czytaj także: Lista leków refundowanych od 1 stycznia [PEŁNA LISTA]

Na te plany łaskawym okiem spogląda samorząd Lanckorony, który sfinansował już opracowanie dokumentacji przyszłej inwestycji. Teraz na jej podstawie powstaną plany techniczne podzielone na osiem etapów odrestaurowania zamkowego wzgórza.

- Plany zakładają odbudowę XVIII-wiecznego bastionu konfederatów barskich, fortyfikacji ziemno-drewnianych, drewnianego blokhauzu, czyli koszar i części zamku - mówi Zbigniew Lenik, członek zarządu TPL.

Pomysłodawcy restauracji tego miejsca chcą też, aby w zabytkowe tło wkomponować amfiteatr i zbudować zaplecze socjalno-bytowe dla obsługi ruchu turystycznego. Ponadto ma być tutaj muzeum zamkowe, baszta widokowa, restauracja i park historyczny.

Już teraz na wzgórzu otaczającym romantyczne ruiny dawnej twierdzy konfederatów barskich tworzony jest rezerwat unikatowych drzew - cisów. Ma być największy w Europie.

- Kiedyś tutaj rosły lasy bukowe, jodłowe i cisowe - mówi Fryderyk Koźbiał, prezes TPL i dodaje, że cis wszedł nawet do jednej z najstarszych legend lanckorońskich - o powstaniu kościółka św. Krzyża.

Społecznicy z pomocą dzieci i młodzieży z miejscowej szkoły w ciągu trzech lat posadzili na stokach lanckorońskiej góry kilkaset sadzonek tego drzewa, z których przyjęło się 250. Wszystkie drzewka podarowała rodzina Bodnarów z Lanckorony, której pradziad Józef przybył do tej miejscowości w 1899 roku i założył opodal willi zamek, leżący na wzgórzu, ogród i szkółkę drzew.

Pewnym odstępstwem od miejscowej tradycji jest to, że społecznicy sadzą oprócz rodzimych cisów, także te występujące w innych częściach świata, np. Japonii.
Jednak rezerwat będzie tylko turystyczną i przyrodniczą ciekawostką. Główne plany obejmują odbudowę zamku i zagospodarowanie pobliskiej okolicy.

Aby te zamierzenia się udały, potrzeba pieniędzy. Jak mówią w TPL, chodzi o grube miliony złotych. Dlatego pasjonaci lokalnej historii coraz częściej zaczynają mówić o konieczności zabiegania o dofinansowanie inwestycji nie tylko przez darczyńców, ale także przez Ministerstwo Kultury i Unię Europejską. Projekt uzyskał już akceptację konserwatora zabytków.

- Liczymy się z tym, że nie będzie łatwo, ale żeby coś zrobić, trzeba zacząć - mówią miłośnicy Lanckorony.

Zobacz piękne, wysportowane kobiety. Weź udział w naszym plebiscycie na najładniejszą sportsmenkę Małopolski

Sylwester w Krakowie 2011/2012: sprawdź oferty klubów, imprezy oraz ceny!

Miss Polonia z dawnych lat! Zobacz archiwalne zdjęcia kandydatek

Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z Krakowa. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wadowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto