Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

To pracodawcy obiecują za powrót do biura. Zobacz, o co możesz poprosić szefa

OPRAC.: AB
Pracownicy coraz mniej chętnie patrzą na perspektywę pozostania w biurze. Docenili posiadanie czasu, jaki udało im się zaoszczędzić na dojazdach do biura. Pracodawcy jednak nie próżnują i usiłują zachęcić osoby zatrudnione do powrotu. 

 Oto niektóre propozycje, na które mogą liczyć pracownicy.
Pracownicy coraz mniej chętnie patrzą na perspektywę pozostania w biurze. Docenili posiadanie czasu, jaki udało im się zaoszczędzić na dojazdach do biura. Pracodawcy jednak nie próżnują i usiłują zachęcić osoby zatrudnione do powrotu. Oto niektóre propozycje, na które mogą liczyć pracownicy. Fauxels/ Pexels.com
Menedżerowie nie wierzą, że pracownicy będą chcieli wrócić do biur na zasadach sprzed pandemii. Za sprawą lockdownów wiele się zmieniło, a etatowcy posmakowali wolności. Teraz oczekują dodatkowych zachęt, o których wcześniej nie było nawet mowy.

Po ponad roku pracy zdalnej pracodawcom ciężko będzie przekonać pracowników, aby całkowicie zrezygnowali z home office. Tezę tę potwierdza badanie, zrealizowane przez firmę Kincentric, „Creating a Sustainable Hybrid Workforce Strategy”. Wynika z niego, że pracownicy chcą zachować prawo do pracy zdalnej, przynajmniej częściowo. Taki stan rzeczy nie jest po myśli członków zarządu, którzy wskazują na spadek efektywności i innowacyjności swoich zespołów.

Z analizy Kincentric wynika, że chociaż wielu pracowników deklarowało przeciążenie pracą zdalną, to jednak osoby te nie zdecydowały się na powrót do biura, gdy miały taką możliwość. Do biur chciałoby powrócić 60 proc. Top Executive, czyli menadżerów zatrudnionych w działach typowo biurowych i jedynie 40 proc. pracowników z tzw. działów produkcyjnych. Odsetek osób deklarujących chęć powrotu do biura był większy wśród mężczyzn. Może to wynikać stąd, że kobiety przeznaczają więcej czasu na wywiązywanie się z obowiązków domowych, a praca zdalna ułatwia im godzenie ról żony lub matki i pracownicy. Także kobiety menedżerki i liderki przejawiały większe zainteresowanie home office niż ich koledzy na podobnych stanowiskach. Można więc założyć, że kandydatki do pracy będą preferowały pracodawców umożliwiających pracę z domu.

Warto przeczytać również:

Najchętniej do biura wróciliby pracownicy, którym dojazd do pracy zajmuje poniżej 15 minut. Wśród osób potrzebujących ponad godzinę na dotarcie do pracy odsetek zwolenników pracy stacjonarnej wynosi już jedynie 30 proc, natomiast w gronie pracowników, którzy na dotarcie do pracy potrzebują ponad 1,5 godziny, tylko jedna osoba na pięć chce wrócić do biura. Kwestią sporną pozostaje jednak produktywność pracowników. Magdalena Strózik, senior consultant w Kincentric Poland uważa, że za wcześniej jest na mierzenie efektywności pracy zdalnej. Jej zdaniem wnioski wysuwane na podstawie badań przeprowadzanych w trakcie pandemii, gdy zamknięte były żłobki i przedszkola, są niemiarodajne.

W niektórych branżach, np. w IT, praca zdalna była popularna jeszcze przed pandemią. Potwierdza to analiza treści ogłoszeń zamieszczonych na Pracuj.pl, gdzie blisko 40 proc. z nich zawierało możliwość home office. Mimo że niektóre korporacje, np. Google czy Morgan Stanley, opowiedziały się za powrotem do biur, pracodawcy muszą zmienić swoje myślenie o przestrzeni biurowej. Już co druga firma uczestnicząca w badaniu planuje wdrożyć nowe rozwiązania technologiczne, związane z zaistniałą sytuacją, a 42 proc. pracodawców zamierza zmienić rozmiar powierzchni biurowej, dostępnej dla pracowników i utrzymać możliwość home office.

Warto przeczytać również:

Zgodnie z projektem rozporządzenia z 19 maja br. pracodawca zyska możliwość utrzymania pracy zdalnej, jeżeli będzie to uzasadnione z punktu widzenia obu stron - jego i pracownika. Magdalena Strózik, senior consultant w Kincentric Poland, dostrzega jednak ryzyko, jakie na dłuższą metę pociąga za sobą praca z domu. Obawia się spadku efektywności i innowacyjności ludzi oraz braku kompetencji menedżerskich osób na stanowiskach zarządczych.

Ankieta i warsztaty, przeprowadzone pod koniec 2020 r. wśród blisko 1000 pracowników firmy intive - programistów, projektantów i specjalistów IT, wykazały duże poparcie dla pracy zdalnej. Ponad 60 proc. pracowników z branży nie chce powrotu do pracy stacjonarnej bez możliwości home office, a aż 80 proc. respondentów opowiedziało się za elastycznym modelem, który zakłada, że pracownicy sami decydują, skąd będą świadczyć pracę.

Warto przeczytać również:

Pracodawca postanowił posłuchać głosu większości i zapowiedział, że we wrześniu 2021 r. wdroży na stałe pracę hybrydową. Jak podkreśla cytowana w komunikacie prasowym Adrianna Chrobak, dyrektor HR polskiego oddziału intive, pracownicy najwyżej cenią w pracy biurowej poczucie przynależności do zespołu oraz bliskie kontakty ze współpracownikami. Teraz jednak, w obliczu zmian zachodzących na naszych oczach, biura zostaną zaaranżowane w nowy sposób. Oprócz cichego miejsca do pracy będą oferowały strefy przeznaczone do spotkań biznesowych, rekrutacji czy integracji, której sprzyjają spotkania i eventy na żywo.

Badanie zrealizowane wśród pracowników pomogło także ustalić, jakie benefity są dostosowane do ich potrzeb. Osoby zatrudnione w intive będą mogły wybrać: telefon komórkowy, modem z Internetem bez ograniczeń, rekompensatę finansową lub voucher na posiłki z serwisu online. Powierzchnia biurowa wynajmowana przez pracodawcę ulegnie redukcji, ale w dalszym ciągu będzie można z niej korzystać. Na pracowników mają czekać hot deski z 27-calowymi monitorami i stacjami dokującymi. Pracownik chcący pracować zdalnie powinien zarezerwować biurko na podobnej zasadzie jak salę konferencyjną czy miejsce parkingowe. Będzie można to zrobić w dedykowanej aplikacji mobilnej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: To pracodawcy obiecują za powrót do biura. Zobacz, o co możesz poprosić szefa - Strefa Biznesu

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto