Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szokujące dane! Smog w Kalwarii Zebrzydowskiej większy niż w Krakowie a alarmu nie ogłosili

Bogumił Storch
Bogumił Storch
Smog w Kalwarii Zebrzydowskiej
Smog w Kalwarii Zebrzydowskiej Dawid Herbut/Facebook
Na 11 dni pomiarów tylko przez trzy dni w Kalwarii Zebrzydowskiej można było oddychać powietrzem w normie. Takie są wyniki drugiego etapu akcji „Małopolska bez smogu”. Stężenie badanych zanieczyszczeń były znacząco wyższe niż stężenia odnotowane w Krakowie. - Gdyby w Kalwarii prowadzone były oficjalne pomiary, to w tych dniach mieszkańcy powinni zostać powiadomieni o bardzo wysokim stężeniu pyłu i potrzebie podjęcia działań na rzecz ochrony zdrowia - informuje Polski Alarm Smogowy.

Od 26 listopada, w ramach drugiego etapu akcji „Małopolska bez smogu” realizowanej przez Radio Kraków i Polski Alarm Smogowy, we współpracy z Województwem Małopolskim, przenośne pyłomierze badały jakość powietrza w Kalwarii Zebrzydowskiej. Na 11 dni pomiarów jedynie przez trzy dni w Kalwarii stężenia pyłu PM10 były w normie (50 mikrograma na metr sześcienny).

Oznacza to, że przez większość czasu mieszkańcy tej miejscowości oddychali zanieczyszczonym powietrzem, często bardzo mocno zanieczyszczonym. W tym samym czasie mieszkańcy Krakowa mogli oddychać powietrzem spełniającym normy przez siedem dni – normy dla pyłu PM10 były przekroczone przez cztery dni, przy czym były to przekroczenia znacznie niższe niż w przypadku Kalwarii czy Makowa Podhalańskiego.

Najwyższe dobowe stężenia pyłu w Kalwarii Zebrzydowskiej odnotowano 26.11, 3.12 oraz 4.12 – w tych dniach dzienne stężenie pyłu PM10 przekroczyło 100 mikrograma na metr sześcienny.

Gdyby w Kalwarii prowadzone były oficjalne pomiary, to w tych dniach mieszkańcy powinni zostać powiadomieni o bardzo wysokim stężeniu pyłu i potrzebie podjęcia działań na rzecz ochrony zdrowia

informuje Polski Alarm Smogowy

Najwyższe stężenia pyłów notowane były zazwyczaj w godzinach wieczornych.

Powodowane jest to użytkowaniem przestarzałych kotłów, pieców i kominków na paliwa stałe, takich jak węgiel i drewno

informuje kalwaryjski magistrat.

Najwyższe godzinne stężenia w często przekraczały 180 mikrograma na metr sześcienny, a więc granicę powyżej której jakość powietrza uznawana jest za bardzo złą i szkodliwą dla zdrowia mieszkańców.

Tym oddychamy

Gdzie badali smog w Kalwarii Zebrzydowskiej?

Gmina Kalwaria Zebrzydowska podobnie jak w poprzednim sezonie grzewczym prowadziła pomiary stężenia pyłu zawieszonego w powietrzu obejmujące teren całej gminy. W poprzednim czasie pomiarem objętych było 9 punktów, teraz było ich już 12. Urządzenia pomiarowe umieszczano na budynkach gminnych szkół, teraz dodatkowo pojawiły się na Urzędzie Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej i przy Domu Ludowym w Bugaju.

Pomiary prowadzono przy współpracy z Wydziałem Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie (WFAiIS UJ).

FLESZ - Maseczki w miejscu pracy? To pracodawca decyduje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wadowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto