Strażacy z Inwałdu wbiegli na Pałac Kultury. Mistrzostwa Polski Strażaków - Wieżowiec 2022

Bogumił Storch
Zawody "Wieżowiec 2022"
Zawody "Wieżowiec 2022" Państwowa Straż Pożarna
W Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie odbyły się IV Mistrzostwa Polski Strażaków w Biegu po Schodach - Wieżowiec 2022. Powiat wadowicki na tej imprezie miał swoich reprezentantów.

Zawody polegały na biegu dwuosobowych drużyn na 30 piętro Pałacu Kultury i Nauki w pełnym umundurowaniu ochronnym wraz ze sprzętem ochrony układu oddechowego. Startując w pełny umundurowaniu bojowym wraz z aparatem powietrznym na plecach dźwiga się dodatkowe obciążenie 15 kg.

Zawodnicy, aby wbiec na 30 piętro Pałacu Kultury i Nauki musieli pokonali około 800 schodów. Zadanie to wymaga nie lada kondycji. Na starcie zawodów stanęło 327 strażaków.

Wśród nich byli też strażacy z powiatu wadowickiego: druhowie z Inwałdu w gm. Andrychów. Trzy dwuosobowe inwałdzkie teamy startujące w kategorii OSP zajęły kolejno 13, 25 oraz 29 miejsce na 49 drużyn biorących udział w rywalizacji. Najlepszą z nich tworzyli Krystian Kolber i Filip Osowski, drugą Przemysław Pytel i Kamil Trzaska, a ostatnią Marcin Stuglik i Mateusz Okrzos.

Wieżowiec 2022. Kto wygrał?

Najszybciej na szczyt wieżowca wbiegł Mariusz Pustułka z PSP Myślenice. Zajęło mu to 5 minut i 1 sekundę. Tuż za nim sklasyfikowany został jego kolega z remizy, czyli Konrad Kucała. Na najniższym stopniu podium stanął natomiast Jan Oreszke z PSP Gdańsk - informują organizatorzy zawodów.

Warto zaznaczyć, że Mariusz Pustułka to specjalista w biegu po schodach w pełnym umundurowaniu. Najlepszy okazał on się także w zawodach Sky Tower Run, które odbyły się w sobotę (3 września) we Wrocławiu. Wówczas trasa by jeszcze bardziej wymagająca. Uczestnicy mieli do pokonania 1142 schody, czyli 49 pięter.