Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prawnik wyjaśnia. Spis powszechny 2021. Czym jest i jakie grożą konsekwencje za brak udziału?

Jerzy Zaborski
Jerzy Zaborski
Wszyscy muszą się poddać narodowemu spisowemu powszechnemu
Wszyscy muszą się poddać narodowemu spisowemu powszechnemu Fot. Pixabay
Zakres, tryb oraz formę narodowego spisu powszechnego ludności i mieszkań reguluje ustawa z dnia 9 sierpnia 2019 roku o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. Trzeba w nim wziąć udział. Wątpliwości wyjaśnia Jonasz Kita, radca prawny z kancelarii Lex Projects www.lexprojects.pl.

Narodowy spis powszechny ludności i mieszkań jest to proces planowania, zbierania, łączenia, oceny, rozpowszechniania i analizy danych demograficznych, społecznych, ekonomicznych oraz o zasobach mieszkaniowych dla najniższych poziomów agregacji danych, w oznaczonym czasie, w odniesieniu do osób fizycznych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Jest przeprowadzany przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w terminie od dnia 1 kwietnia 2021 r. do dnia 30 września 2021 r., według stanu na dzień 31 marca 2021 r., godz. 24.00.

Obowiązkiem spisowym objęte są osoby fizyczne stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach niebędących mieszkaniami na terenie Polski, osoby fizyczne niemające miejsca zamieszkania, a także mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania i inne zamieszkane pomieszczenia niebędące mieszkaniami.

Trzy metody Narodowego Spisu Powszechnego 2021

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 r. będzie realizowany następującymi metodami: obowiązkowo – metodą samospisu internetowego (CAWI), uzupełniająco – metodą wywiadu telefonicznego (CATI) i metodą wywiadu bezpośredniego (CAPI). Co istotne, po raz pierwszy w historii polskiej statystyki publicznej samospis internetowy będzie obowiązkowy. Oczywiście jeśli ktoś (np. ze względu na zaawansowany wiek, stan zdrowia czy niepełnosprawność) nie będzie się w stanie samospisać, pomogą mu w tym rachmistrze – bezpośrednio i telefonicznie.

Sankcje za niewywiązywanie się z obowiązków dotyczących udziału w spisie powszechnym przewidziano w ustawie z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej. Zgodnie z art. 57 i 58 ustawy karze grzywny podlega ten, kto wbrew obowiązkowi odmawia wykonania obowiązku statystycznego albo udzielenia informacji w spisie powszechnym lub innym badaniu statystycznym oraz kto przekazuje dane statystyczne po upływie oznaczonego terminu. Z kolei kto wbrew obowiązkowi przekazuje dane statystyczne niezgodne ze stanem faktycznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2 (art. 56 ustawy). Za przypadek mniejszej wagi przepis przewiduje karę grzywny. Wskazywana kara grzywny wynosi do 5 tysięcy złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Prawnik wyjaśnia. Spis powszechny 2021. Czym jest i jakie grożą konsekwencje za brak udziału? - Chrzanów Nasze Miasto

Wróć na wadowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto