Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pomysły na Budżet Obywatelski w Małopolsce zachodniej

Monika Pawłowska
Rehabilitacja jest bezcenna, o czym wiedzą nie tylko rodzice maluchów. Studio Bio-Reh w Oświęcimiu, ma projekt na bezpłatne zabiegi
Rehabilitacja jest bezcenna, o czym wiedzą nie tylko rodzice maluchów. Studio Bio-Reh w Oświęcimiu, ma projekt na bezpłatne zabiegi Studio Bio-Reh
31 projektów z zachodniej Małopolski uczestniczy w czwartej edycja wojewódzkiego Budżetu Obywatelskiego. Głosowanie trwa do końca września.

Głosować może każda osoba powyżej 16. roku życia mieszkająca w Małopolsce. Wystarczy wejść na stronę: www. bo.malopolska.pl lub przybyć osobiście do agendy zamiejscowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego w Oświęcimiu przy ul. Śniadeckiego 21. Na potrzeby głosowania swoje urzędy udostępniły także gminy: Olkusz, Chrzanów i Wadowice.

Warte głosu

Można wybrać spośród 188 projektów zgłoszonych z całego województwa. Tych powstałych w zachodniej Małopolsce jest 31. Jak w każdym z pięciu subregionów przeznaczono tutaj do podziału 2 mln zł. Są wśród nich pomysły prospołeczne, edukacyjne, prozdrowotne czy turystyczne.

Można wybrać między bezpłatną nauką języka angielskiego dla dzieci, a np. budową chodników. Te mogą po-wstać przy drodze wojewódzkiej nr 780 w Alwerni przy ul. Józefa Patelskiego, wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 953 w miejscowości Przytkowice, w ciągu drogi wojewódzkiej 949 w Polance Wielkiej. Również w Zarzeczu chcą poprawić bezpieczeństwo na przejściu dla pieszych.
Wiele projektów otwiera się na integrację i rehabilitację niepełnosprawnych.

W Chrzanowie chcą działać przeciwko wykluczaniu i uwrażliwić mieszkańców na niepełnosprawność. Również w powiecie wadowickim chcą łączyć pomoc terapeutyczną dla dzieci o specjalnych potrzebach.
W Oświęcimiu Studio Bio--Reh po raz kolejny chce rehabilitować dzieci i dorosłych.
- Właśnie realizujemy ubiegłoroczny projekt w ramach BO i mamy nadziej na kontynuację - mówi Urszula Brania, współwłaścicielka Studia Bio-Reh w Oświęcimiu. - Nasi pacjenci są bardzo aktywni w głosowaniu, ale chyba głosów powinno być więcej, bo nigdy nie wiadomo, kiedy będziemy musieli szukać pomocy. U nas z programu półroczna rehabilitacja będzie za darmo – dodaje.

O poprawienie jakości życia osób z niepełnosprawnościami upominają się też organizacje w powiecie olkuskim. Powstały tam trzy takie projekty.
Również kluby i stowarzyszenia sportowe chcą zadbać o nasze zdrowie, kondycję i lepsze wyniki sportowe. W każdym powiecie.

Trudny wybór

Nie brakuje projektów turystycznych, i to o zasięgu międzygminnym. Jednym z nich jest inicjatywa „Odczarować Oświęcim”.
- Projekt ma za zadanie zmienić stereotyp, czyli „odczarować” Oświęcim widziany jako miasto-obóz, i pokazać grupom zwiedzających historyczny i współczesny, sportowy i zabytkowy wymiar miasta - mówi Jola Wodniak, wydawca „Faktów Oświęcim”. - Wraz z przewodnikiem miejskim w ciekawy sposób pokażemy też artystyczny charakter Oświęcimia przez wykonanie portalu prezentującego i promującego nowe kierunki i turystyczne atrakcje – nadmienia.

Kolejny ciekawy projekt nazwano „Zobacz Pustynię razem z Rabsztynem”. Jest adresowany do turystów odwiedzających powiat olkuski, ale również do osób podróżujących po szlaku Orlich Gniazd i Pustyni Błędowskiej, w tym do niepełnosprawnych, a zwłaszcza niewidomych i niedowidzących.

O głosy mieszkańców walczą również Międzynarodowe Warsztaty Gitarowe w Lanc-koronie - Festiwal Terra Artis, projekt ,,Fill and go”, który zakłada zainstalowanie w Andrychowie i Jaroszowcu kraników, które będą dostarczać wodę zdatną do picia.
Warto pochylić się również nad projektem „Płuca Małopolski”, który zakłada posadzenie na terenie miast i gmin w regionie - takich jak Olkusz, Wadowice, Wolbrom, Chrzanów i Oświęcim - 3500 sadzonek drzew liściastych.

Te projekty zabiegają o wasze głosy:
MZA 1. Zaprogramuj się na przyszłość
Zadanie będzie obejmowało realizację dodatkowych, niepłatnych zajęć z języka angielskiego oraz robotyki wśród uczniów szkół podstawowych z terenu powiatu oświęcimskiego.
MZA 2. Z tradycją w przyszłość – ludowe zespoły taneczne w powiecie olkuskim: Zederman, Osiek
Działanie skierowane do dzieci uczęszczających do szkół podstawowych w powiecie olkuskim, przejawiających zainteresowania i uzdolnienia artystyczno-muzyczne.
MZA 3. Koduję swoją przyszłość
Projekt zakłada wyposażenie pracowni robotyki w nowoczesne narzędzia TIK oraz prowadzenie zajęć z tego zakresu, dla wszystkich chętnych. Rekrutacja będzie obejmować cały powiat oświęcimski.
MZA 4. Pomożemy Ci zawalczyć o Twoją przyszłość!
to szereg praktycznych warsztatów skierowanych do uczniów szkół średnich, które mają na celu pomóc młodzieży w podjęciu jednej z najtrudniejszych decyzji w życiu: Jak ma wyglądać ich przyszłość po zakończeniu szkoły średniej? obszar oddziaływania- Oświęcim, Kęty, Brzeszcze, Chełmek, Libiąż, Chrzanów, Trzebinia, Wadowice, Andrychów, Kalwaria Zebrzydowska, Radocza.
MZA 5.Organizacja turnieju piłkarskiego/piknik rodzinny
Celem zadania jest upowszechnienie wśród najmłodszych mieszkańców powiatu oświęcimskiego i miejscowości ościennych aktywnych form spędzania wolnego czasu oraz dbałości o zdrowie i kondycję fizyczną. Obszar oddziaływania: Brzeszcze, Chełmek, Kety, Osiek, gmina i miasto Oświęcim, Polanka Wielka, Przeciszów, Zator, i miejscowości ościenne.
MZA 6. Odczarujmy Oświęcim
Projekt ma pokazać, że Oświęcim ze swoją ponad 800-letnią historią, jest ciekawym miejscem spędzania wolnego czasu. Projekt ma za zadanie odczarować Oświęcim, jako miasto-obóz i pokazać grupom zwiedzających historyczny i współczesny, sportowy i zabytkowy, ale też artystyczny charakter miasta. Obszar oddziaływania: Oświęcim, powiat oświęcimski oraz powiaty chrzanowski,olkuski i wadowicki.
MZA 7. Sport przez zabawę - wszechstronny rozwój poprzez aktywność w różnych dyscyplinach sportowych. Zadanie dotyczy finansowania szkolenia sportowego dzieci i młodzieży. Organizacja zadania przewidziana w następujących obiektach: hala lodowa, kryta pływalnia i hala sportowa w Oświęcimiu.
MZA 8. „Zobacz Pustynię razem z Rabsztynem"
Celem projektu jest wzmocnienie potencjału turystycznego oraz wspólna promocja Pustyni Błędowskiej i Zamku Rabsztyn z ciekawą ofertą adresowaną do osób niepełnosprawnych. Projekt jest adresowany dla turystów, odwiedzających i mieszkańców powiatu olkuskiego, podróżujących po szlaku Orlich Gniazd i Pustyni Błędowskiej, w tym osób niepełnosprawnych, a zwłaszcza niewidomych i niedowidzących
MZA 9. Jurajski mobilny tor pumptrackowy – arena Jurajskich Pumptrackowych Zawodów Rowerowych
Zadanie dotyczy zakupienia mobilnego, modułowego toru pumptrackowego, którego głównym miejscem stacjonowania będą tereny zielone przy Domu Kultury w Wolbromiu. Obszarem oddziaływania są powiaty: chrzanowski, olkuski, oświęcimski, wadowicki.
MZA 10. FutboLove Małopolskie dla subregionu zachodniego
Celem projektu jest zwiększenie potencjału sportowego klubów piłkarskich współpracujących i wspierających tworzenie Małopolskiej Akademii Futbolu (MAF): Kalwarianka Kalwaria Zebrzydowska, Skawa Wadowice, MAF, działających na terenie gmin powiatu wadowickiego.
MZA 11. Małopolska kocha siatkówkę - wsparcie szkółek siatkarskich oraz klubów z subregionu Małopolska Zachodnia.
Zadanie polega na wsparciu szkółek oraz klubów sportowych z rejonu powiatów: chrzanowskiego, olkuskiego, oświęcimskiego, wadowickiego, prowadzących doskonalenie gry w piłkę siatkową, biorących udział w zorganizowanej rywalizacji sportowej.
MZA 12. Zapomniane Miasteczko. Historyczno - Muzyczno - Sportowe 900-lecie Bydlina
Zadanie ma na celu promocję zdrowego i aktywnego spędzania wolnego czasu przez mieszkańców przy jednoczesnym poszerzeniu wiedzy o lokalnej historii. Impreza realizowana będzie na terenie Sołectwa Bydlin. Obszar oddziaływania to szczególności Powiat Olkuski, ale również sąsiednie Gminy i Powiaty - również te, leżące na województwa Śląskiego – z uwagi na fakt, iż miejscowość leży na Szlaku Orlich Gniazd.
MZA 13."BO aktywnie znaczy zdrowo"
Projekt zakłada organizację dla mieszkańców powiatu wadowickiego bezpłatnych zajęć sportowo - rekreacyjnych, łączących czynny odpoczynek z rozrywką.
MZA 14. Małopolska działa społecznie (MZ)
To projekt, który ma ułatwiać społeczne zaangażowanie mieszkańcom obszaru Małopolski Zachodniej obejmującej powiaty (chrzanowski, wadowicki, oświęcimski i olkuski). Dzięki projektowi działacze stowarzyszeń i fundacji będą mogli łatwiej poradzić sobie zwyzwaniami, które napotykają.
MZA 15. XIII Międzynarodowe Warsztaty Gitarowe w Lanckoronie - Festiwal Terra Artis
Warsztaty artystyczne z różnych dyscyplin sztuki połączone z koncertami, wystawami, spotkaniami autorskimi i innymi wydarzeniami. Ważnym wymiarem warsztatów jest także zaangażowanie lokalnej społeczności, aktywizacja mieszkańców Lanckorony i okolicznych miejscowości (Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice, Izdebnik, Sułkowice, Skawinki, Jastrzębia.
MZA 16. Fill and go
Projekt zakłada zainstalowanie na terenie dwóch obiektów subregionu Małopolska Zachodnia (Andrychów i Jaroszowiec) kraników, które to będą dostarczać wodę zdatną do picia. Dodatkowo za pieniądze z budżetu zostanie zakupione 6 tysięcy wielorazowych butelek, które to zostaną rozdane wśród młodzieży szkolnej na terenie całego subregionu.
MZA 17. Płuca Małopolski
Projekt polega na posadzeniu i dystrybucji na terenie miast i gmin Olkusz, Wolbrom, Wadowice, Chrzanów i Oświęcim, 3500 sadzonek drzew liściastych podczas eventów przyrodniczych organizowanych w okresie wiosennym i jesiennym. Celem projektu jest przeciwdziałanie skutkom zanieczyszczonego powietrza oraz zwiększenie terenów zielonych na tym obszarze.
MZA 18. Utworzenie mobilnego park edukacyjn-turystycznego w wiosce tematycznej w Bolęcinie
Utworzenie mobilnego parku turystyczno-edukacyjnego wiąże się z istnieniem na terenie wsi unikatowego, wapiennego ostańca powstałego 215 mln lat temu na dnie triasowego morza oraz z założeniem wioski tematycznej Wioska - pod Skałą. Obszar oddziaływania: Gmina Trzebinia, gmina Chrzanów, gmina Alwernia, gmina Libiąż, gmina Babice.
MZA 19. Budowa chodnika przy drodze wojewódzkiej nr 780 w miejscowości Alwernia przy ulicy Józefa Patelskiego
Celem realizacji przedstawionego przedsięwzięcia jest poprawa bezpieczeństwa ruchu pieszych poruszających się ulicą Patelskiego w Alwerni na drodze wojewódzkiej nr 780, która jest drogą o bardzo dużym natężeniu ruchu samochodowego.
MZA 20. Poprawa bezpieczeństwa na przejściu dla pieszych w miejscowości Zarzecze
Celem zadania jest poprawa bezpieczeństwa i wygody pieszych oraz podróżujących w tym rejonie. Budowa wiaty rowerowej uzupełni deficyt miejsc postojowych dla rowerów.
MZA 21. Budowa chodnika wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 953 w miejscowości Przytkowice
Zadanie dotyczy budowy 82 m odcinka chodnika dla pieszych w ciągu drogi nr 953 w miejscowości Przytkowice, a jego głównym celem jest poprawa bezpieczeństwa ruchu.
MZA 22. Budowa chodnika w ciągu DW 949 w miejscowości Polanka Wielka
Zadanie obejmuje budowę chodnika przy ul. Zatorskiej w Polance Wielkiej na odcinku ok. 200 mb. Głównym celem przedsięwzięcia jest poprawa bezpieczeństwa ruchu pieszych oraz pozostałych użytkowników drogi.
MZA 23. Rehabilitacja dzieci i dorosłych najszybszą drogą do sprawności
Świadczenie specjalistycznych usług z zakresu fizjoterapii i integracji dla osób z powiatu oświęcimskiego z orzeczonym stopniem niepełnosprawności oraz dla osób dorosłych i dzieci ze schorzeniami neurologicznymi, ortopedycznymi, po wypadkach, z wadami postawy i po urazach, a także z opóźnieniem rozwoju motorycznego. Obszar oddziaływania miasto i gmina Oświęcim.
MZA 24. Rehabilitacja dzieci i młodzieży szansą na lepsze życie
Projekt skierowany do dzieci i młodzieży. Głównym celem, jest osiągnięcie jak największego samodzielnego poziomu ich funkcjonowania w życiu codziennym – w domu, w szkole, na basenie czy podwórku. Cel zostanie osiągnięty poprzez rehabilitację zaistniałych wad, jak również kształtowanie u dzieci i młodzieży nawyku prawidłowej postawy. Obszar oddziaływania: powiat oświęcimski i wadowicki.
MZA 25. Bądź świadomym rodzicem! Wczesna diagnoza→szybsza terapia→mniejsze konsekwencje
Celem projektu jest wczesna, wieloaspektowa diagnoza rozwoju dzieci, wielokanałowa terapia oraz wspieranie rodzin poprzez udzielanie specjalistycznej pomocy. Obszar oddziaływania: Andrychów, Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice, Brzeźnica, Lanckorona, Mucharz, Spytkowice, Stryszów, Tomice, Wieprz, Sułkowice, Mogilany, Świątniki Górne.
MZA 26.„Dotrzeć do siebie i swojego dziecka"- rodzinne spotkania integracyjne formą autoterapii rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym
Celem zadania jest poprawa jakości życia rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym (DN) poprzez zapewnienie dostępu do różnorodnych form kreatywnego spędzania wolnego czasu w przestrzeni publicznej. Działania skierowane będą do 30 rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym z terenu powiatu olkuskiego.
MZA 27. „Czuję, widzę, słyszę, dotykam"
Zadanie dotyczy realizacji popołudniowych zajęć warsztatowych, których celem jest stymulacja dzieci z niepełnosprawnością intelektualną, usprawnianie deficytów rozwojowych, eliminacja zachowań trudnych oraz nauka kształtowania umiejętności manipulacyjnych, jak i logicznego myślenia. Zadanie będzie realizowane w Wolbromiu.
MZA 28. „Razem raźniej i weselej”
Celem zadania jest świadczenie usług opiekuńczych i specjalistycznych dla osób z powiatu olkuskiego z orzeczonym stopniem niepełnosprawności intelektualnej i niepełnosprawnościami sprzężonymi.
MZA 29. Wzorem dla innych, otwarci na niepełnosprawnych intelektualnie
Bawmy się, twórzmy i integrujmy nasz powiat. Aktywizujmy ludzi dorosłych, dzielmy się wiedzą i umiejętnościami. Działajmy przeciwko wykluczaniu. Miejsce realizacji Chrzanów.
MZA 30. Dobre emocje, pozytywne wibracje
Zadanie przewiduje przeprowadzenie zajęć dla dzieci, które nie radzą sobie z nauką i koncentracją, mają problemy z wyrażaniem i oceną emocji, są zestresowane i lękliwe oraz mają trudności z samoakceptacją. Projekt zostanie zrealizowany w Wadowicach, a kierowany jest do mieszkańców gmin: Andrychów, Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice, Brzeźnica, Lanckorona, Mucharz, Spytkowice, Stryszów, Tomice i Wieprz.
MZA 31. Chechło Life 2020 Chrzanów - Trzebinia. Strefa Dobrej Zabawy!
Głównym celem niniejszego zadania jest promocja zdrowego, aktywnego oraz wspólnego spędzania wolnego czasu przez mieszkańców gminy Trzebinia, Chrzanów oraz sąsiednich gmin na odnowionym ośrodku Zalew Chechło w Trzebini. Zadanie to będzie polegało na zorganizowaniu jednodniowej imprezy sportowo-taneczno-muzycznej dla mieszkańców powiatu chrzanowskiego.

FLESZ - Katastrofa klimatyczna coraz bliżej. Polska ugotuje się w skwarze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Pomysły na Budżet Obywatelski w Małopolsce zachodniej - Gazeta Krakowska

Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto