Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pierwsza Pielgrzymka Lachów i Górali do Kalwarii Zebrzydowskiej. Pokłonili się Matce Bożej, a potem wspólnie koncertowali

Alicja Fałek
Alicja Fałek
Do Kalwarii Zebrzydowskiej przyjechało 14 zespołów regionalnych w tym Małe Podegrodzie
Do Kalwarii Zebrzydowskiej przyjechało 14 zespołów regionalnych w tym Małe Podegrodzie Archidiecezja Krakowska
Zespoły regionalne z Sądecczyzny i Podhala w niedzielę wzięły udział w I Pielgrzymce Lachów i Górali do Kalwarii Zebrzydowskiej, zwanej też I Małopolskim Spotkaniem Regionów. W ten sposób 14 grup chciało pokazać jedności mieszkańców tych dwóch regionów, a jednocześnie ich różnorodność.

Dlaczego tak dużo kobiet nie pracuje?

od 16 lat

W niedzielę, 4 września, odbyła się pierwsza Pielgrzymka Lachów i Górali do Kalwarii Zebrzydowskiej. Uczestniczyło w nim 14 zespołów regionalnych z Sądecczyzny i Podhala oraz mieszkańcy mieszkańcy regionu. Uroczystej Mszy świętej w sanktuarium Matki Bożej Kalwaryjskiej przewodniczył abp Marek Jędraszewski. Metropolita krakowski podczas homilii przytoczył fragmenty wypowiedzi Jana Pawła II, w których Ojciec Święty wspominał swoje pobyty w Tatrach i Beskidach.

Abp Jędraszewski przywołał także poemat kard. kard. Karola Wojtyły „Myśląc ojczyzna” i zwrócił uwagę na pytanie, które stawiał jego poprzednik na biskupstwie w Krakowie: "Jak pomnożyć ten skarb, jakim jest ojczyzna?" Wyliczał poziomy, na jakich należy myśleć o ojczyźnie, takie jak: język, praca, wolność, historia.

- Żeby być człowiekiem zakorzenionym w ojczyźnie, wyłaniającym się z ojczyzny, kochającym całą Polskę, a zwłaszcza te krainy, z których się wywodził, by umieć właściwie osądzać naszą historię i znać smak autentycznej wolność trzeba być człowiekiem roztropnym i rozważnym - mówił podczas kazania metropolita krakowski. – Trzeba swój los, na dobre i na złe, łączyć z losem Jezusa Chrystusa.

Kończąc homilię abp Jędraszewski zauważył, że pierwsza Pielgrzymka Lachów i Górali „każe naszymi myślami i sercami ogarnąć ziemię, z której się wywodzimy, w którą z takim trudem się zakorzeniamy”. Dodał, że do zakorzenienia w mądrości Bożej prowadzi Maryja - nazywana jest Stolicą Mądrości.

Zespoły biorące udział w pielgrzymce podczas Eucharystii śpiewały w gwarze. Natomiast po Mszy świętej wystąpiły na scenie przed klasztorem. Były też stoiska z regionalne z dziełami twórców ludowych.

Małopolskie Spotkanie Regionów zorganizowało Małopolskie Centrum Kultury "Sokół" w Nowym Sączu wraz ze Związkiem Podhalan. Ideą jest, by pielgrzymka odbywała się każdego roku, właśnie 4 września. To spotkanie Lachów i Górali w sanktuarium Matki Bożej Kalwaryjskiej ma być wyrazem jedności mieszkańców Małopolski, a jednocześnie ich różnorodności i szansą na jeszcze lepszą współpracę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto