Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pandemia zmieniła plany świętowania urodzin Jana Pawła II. Jak miasto sobie z tym poradziło?

Bogumił Storch
Bogumił Storch
Wydarzenia w Wadowicach zaplanowano na dwa dni, nie tylko w internecie
Wydarzenia w Wadowicach zaplanowano na dwa dni, nie tylko w internecie UM Wadowice
Pomimo panującej epidemii Wadowice zorganizowały obchody 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II. Planowano większość wydarzeń zorganizować w internecie, tymczasem mieszkańcy i tak spontanicznie się gromadzili.

Uroczyste obchody 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II trwały w Wadowicach dwa dni. Rozpoczęły się w niedzielę od mszy świętej w Bazylice Ofiarowania NMP.

W związku z pandemią i ograniczeniami, obowiązującymi w miejscach publicznych, wstęp do kościoła był ograniczony: ustalono, że do środka wejdzie maksymalnie 90 osób. Siłą rzeczy byli to głównie duchowni, zaproszeni politycy i przedstawiciele TVP, która relacjonowała "na żywo" przebieg nabożeństwa oraz nieliczni mieszkańcy.

Pozostali wierni wybrali jednak osobiste uczestnictwo, zamiast telewizyjnej relacji. Kilkaset osób zgromadziło się na placu Jana Pawła II przed bazyliką i stąd uczestniczyło we mszy.

Dzień później świętowanie zainaugurował burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński, który wczesnym rankiem, wspólnie z samorządowcami oraz parlamentarzystami, złożył wieniec pod pomnikiem Jana Pawła II na wadowickim rynku.

Po południu zrobili to też prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką, premier Mateusz Morawiecki, była premier Beata Szydło a jeszcze przed południem politycy Platformy Obywatelskiej z Borysem Budką na czele.

Wizyta prezydenta wzbudziła bardzo duże zainteresowanie mieszkańców. Prezydent z żoną najpierw zwiedzili Muzeum Domu Rodzinny Jana Pawła II, następnie złożyli kwiaty pod pomnikiem papieża i udali się do bazyliki Ofiarowania NMP, gdzie pomodlili się wspólnie przed obrazem Marki Bożej Nieustającej Pomocy. Andrzej Duda zrezygnował z okolicznościowej przemowy na pl. Jana Pawła II.

Policja wyciągnęła wnioski z doświadczeń poprzedniego dnia. Tym razem prezydencką parę od zgromadzonych mieszkańców oddzielały: kordon policji oraz odległość ok. 10 metrów, a policja reagowała bardziej stanowczo, gdy np. ktoś nie założył maseczki albo ludzie stali zbyt blisko siebie.

Zachowano też specjalne środki ostrożności. Zanim Andrzej Duda wszedł do świątyni, opuścić ją musieli pozostali wierni. Teren wokół bazyliki otoczony był m.in. przez uzbrojonych w długą broń policjantów oraz patrole z psami.

Po południu na rynku wybrzmiała "Barka" ulubiona pieśń Karola Wojtyły, śpiewana przez wiernych, a zwieńczeniem obchodów było wypuszczenie 100 gołębi przywiezionych przez Polski Związek Hodowców Gołębi Pocztowych.

Jednak wiele naszych działań odbyło się w internecie. Począwszy od nagrywania wspomnień pod tytułem „Twoje 100 sekund na 100-lecie”, a kończąc na pieczeniu tortu dla Jana Pawła II ozdobionego motywami papieskimi

zaznacza Małgorzata Targosz-Storch z wadowickiego magistratu.

Nie było tradycyjnego w Wadowicach częstowania mieszkańców na rynku. Torty ludzie sami piekli w domach a w sieci prezentowali tylko ich zdjęcia, natomiast organizatorzy najlepszy z nich wprost z ciastkarni dostarczyli pensjonariuszom wadowickiego Domu Pomocy Społecznej.

W internecie miała również miejsce premiera nowej aranżacji utworu „Moje miasto Wadowice”, która tuż po tym wybrzmiała także z wieży Bazyliki Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny.

95f16fb6-fc75-bfc0-0dc8-da3a6b3e9239,5db7aa78-14a8-9e7a-cb52-185cc048c2f7

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wadowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto