Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oświęcim. Na placu Kościuszki upamiętniono wydarzenia związane z wprowadzeniem stanu wojennego w Polsce i jego ofiary [ZDJĘCIA]

oprac. BOK
Na placu Kościuszki w Oświęcimiu upamiętniono wydarzenia sprzed 40 lat związane z wprowadzeniem w Polsce stanu wojennego i jego ofiary
Na placu Kościuszki w Oświęcimiu upamiętniono wydarzenia sprzed 40 lat związane z wprowadzeniem w Polsce stanu wojennego i jego ofiary UM Oświęcim
Na placu Kościuszki w Oświęcimiu upamiętniono wydarzenia sprzed 40 lat związane z wprowadzeniem stanu wojennego w Polsce i jego ofiary. Delegacje i mieszkańcy miasta złożyli kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza. W programie obchodów znalazła się także msza święta w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Oświęcimiu, na ścianie którego znajduje się tablica pamiątkowa poświęcona NSZZ Solidarność.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

W rocznicę zamachu na rodzącą się wolność

13 grudnia 1981 roku w Polsce wprowadzony został stan wojenny. Władzę w kraju przejęła Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego, na czele której stał gen. Wojciech Jaruzelski. W ten sposób komunistyczne władze uderzyły w wielomilionowy ruch Solidarności, który był nadzieją na zmiany w Polsce. Ponad 10 tys. osób zostało internowanych i uwięzionych. Kilkadziesiąt straciło życie, w tym 9 górników podczas pacyfikacji przez ZOMO i wojsko kopalni Wujek.

Na placu Kościuszki upamiętniono bolesne i dramatyczne wydarzenia sprzed 40 lat związane z wprowadzeniem stanu wojennego i jego ofiary.

Na Grobie Nieznanego Żołnierza wieńce złożyły delegacje: władz miasta z prezydentem Oświęcimia Januszem Chwierutem oraz zastępcami Andrzejem Bojarskim i Krzysztofem Kanią, gminy Oświęcim z wójtem Mirosławem Smolarkiem i przewodniczącą Rady Gminy Bernardyną Bryzek, Prawa i Sprawiedliwości z posłem Rafałem Bochenkiem i oświęcimskimi radnymi Waldemarem Łozińskim i Jakubem Przewoźnikiem, reprezentującym także Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

Tegorocznej rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce towarzyszy hasło “Światło Wolności”. Akcja IPN stanowi nawiązanie do tradycji zapalania w oknach świec w kolejnych latach w rocznicę 13 grudnia, na znak protestu i pamięci o tych wydarzeniach i ich ofiarach.

FLESZ - Jak pozbyć się stresu w godzinę? Tę metodę stosowała NASA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto