Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lanckorona, Kalwaria, Stryszów i Mucharz: powstanie fabryka przetworów

Robert Szkutnik
Filomena Pająk wśród wielu smakołyków prezentuje wyśmienity sok i dżem z gruszek. Palce lizać!
Filomena Pająk wśród wielu smakołyków prezentuje wyśmienity sok i dżem z gruszek. Palce lizać! fot. Robert Szkutnik
Tysiące rolników z gmin: Lanckorona, Kalwaria, Stryszów i Mucharz nie będą musieli martwić się o to, co zrobić z nadwyżką owoców i warzyw. W budynku po nieczynnej szkole Na Bugaju w Stryszowie powstanie przetwórnia domowych produktów - Inkubator Kuchenny. Cały projekt wsparli Szwajcarzy kwotą 10 mln złotych, z czego na nasz region przypadnie dwa mln zł!

To pierwszy obiekt tego typu w Polsce. Najważniejszą jego częścią będzie sala wyposażona w urządzenia dużej gastronomii oraz chłodnia, z której korzystać będą małe firmy przetwórstwa spożywczego, a także lokalni rolnicy. Dzięki temu koszty wejścia z produktem na rynek będą niższe. Inkubator będzie się wzorował na innych tego typu obiektach funkcjonujących za granicą, m.in. w USA, Anglii i Finlandii.

- Kiedy owoce miękkie zniszczył rolnikom grad, zaczęliśmy szukać sposobu jak temu zaradzić i wymyśliliśmy formułę przetwórni - mówi Renata Bukowska, prezes Lokalnej Grupy Działania Gościniec 4 Żywiołów z Lanckorony. - Tutaj będą chłodnie, na których zakup rolnicy indywidualnie zwykle nie mogą sobie pozwolić - dodaje.

Lokalni rolnicy i producenci żywności będą korzystać z pomocy doradczej i technicznej ekspertów LGD, a także sanitarno-epidemiologicznej oraz promocyjnej i marketingowej. Zajmie się tym Centrum Marki Lokalnej działające przy Fundacji Partnerstwo dla Środowiska. Ponadto powstanie lokalny sklepik z produktami w regionie Lanckorony i w Krakowie, a wytworzone produkty promowane będą na targach produktów lokalnych, w sieciach delikatesów, szkół, hoteli i firm cateringowych.

Co ważne, rolnicy i przedsiębiorcy będą nie tylko korzystać z Inkubatora, ale także sami określą zakres ich działań, aby skutecznie docierać bezpośrednio do konsumentów i zachęcać turystów do przyjeżdżania do regionu. A konsument kupując produkty lokalne, będzie nie tylko wynagradzał wiejską przedsiębiorczość, ale również przyczyniał się do ochrony wartości przyrodniczych, kulturowych i krajobrazowych regionu.

- Jest duża potrzeba uruchomienia takiego punktu, bo przecież można zakres jego działania łatwo rozszerzyć. Tu w okolicy jest na przykład dużo kóz, a to przecież zdrowe mleko i sery - mówi Filomena Pająk, ekspedientka z lokalnego sklepiku produktów regionalnych.

Projekt jest realizowany przy pomocy szwajcarsko-polskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.

Z naszego powiatu pilotują go Stowarzyszenie LGD Gościniec 4 Żywiołów oraz stowarzyszenie Na Bursztynowym Szlaku.

Realizacja projektu potrwa pięć lat.

Unikalne zdjęcia Miss Małopolski! Zobacz konkursy piękności z dawnych lat.

Academy(c) Awards. Plebiscyt na najlepszy akademik Krakowa!

Mieszkania Kraków. Sprawdź nowy serwis

Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z Krakowa. Zapisz się do newslettera!

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wadowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto