Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Nie żyje wybitny aktor Jerzy Trela. Od ponad 50 lat był związany ze Starym Teatrem w Krakowie

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
15 maja 2022 roku zmarł Jerzy Trela, wybitny aktor teatralny i filmowy. Trela od ponad 50 lat był związany ze Starym Teatrem w Krakowie. Miał na swoim koncie kilkaset ról. Wybitny krakowski aktor i pedagog Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, dosłownie od kilku dni był również Honorowym Obywatelem Krakowa.

FLESZ - Finlandia chce wstąpić do NATO

od 16 lat

O śmierci aktora poinformował w mediach społecznościowych krakowski dziennikarz i krytyk red. Wacław Krupiński. "Odszedł JERZY TRELA. W Warszawie Ignacy Gogolewski, w Krakowie Wielki Gustaw - Konrad. Brak słów. Odszedł Jerzy Trela." - napisał na Facebooku.

Jerzy Trela urodził się w 1942 r. i wychował we wsi Leńcze w powiecie wadowickim. Ukończył naukę w liceum plastycznym w Krakowie, a następnie studia na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Był jednym ze współtwórców Krakowskiego Teatru Scena STU. Występował w krakowskim Teatrze Rozmaitości (obecnie Bagatela), od 1970 do stycznia 2014 w Starym Teatrze. W tym ostatnim był aktorem w wielu przedstawieniach wyreżyserowanych przez Konrada Swinarskiego. Stworzył wybitne, niezapomniane kreacje - jak Konrada w "Dziadach" (1973) Adama Mickiewicza i Konrada w "Wyzwoleniu" (1974) Stanisława Wyspiańskiego. Grał w przedstawieniach Jerzego Jarockiego, Andrzeja Wajdy, Kazimierza Kutza, Krystiana Lupy.

Miał w swoim dorobku także ponad 140 ról w Teatrze TV. Był również aktorem filmowym - zagrał m.in. górnika Skargę z kopalni „Wujek” w filmie „Śmierć jak kromka chleba”, Podkomorzego w "Panu Tadeuszu" w reżyserii Andrzeja Wajdy, Chilonidesa Chilona w "Quo vadis" w reżyserii Jerzego Kawalerowicza (występ w tym filmie przyniósł mu Polską Nagrodę Filmową - Orła za najlepszą drugoplanową rolę męską) czy np. kloszarda w "Aniele w Krakowie".

Jerzy Trela był laureatem wielu nagród teatralnych, filmowych i telewizyjnych. Otrzymał m.in. honorowy tytuł "Zasłużonego dla kultury narodowej" (1989), Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki w dziedzinie teatru oraz Gloria Artis (2005); w 2011 roku został uhonorowany Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, a w 2016 r. został laureatem Nagrody im. Zygmunta Hübnera "Człowiek Teatru 2016".

Profesor i wykładowca krakowskiej PWST (obecnie Akademia Sztuk Teatralnych), był też rektorem uczelni w latach 1984-1990.

Z ramienia Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej pełnił mandat posła na Sejm PRL IX kadencji (1985-1989).

Przypomnijmy, że cztery dni temu Rada Miasta Krakowa nadała Jerzemu Treli tytuł Honorowego Obywatela Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa "w dowód uznania jego szczególnych zasług dla rozwoju życia teatralnego Krakowa i kultury polskiej". Radni jednomyślnie przegłosowali pomysł odznaczenia wybitnego krakowskiego aktora podczas sesji w środę, 11 maja.

W wywiadzie, który ukazał się w styczniu br. w "Gazecie Krakowskiej", Jerzy Trela mówił: "Całe życie czerpałem siłę ze sceny. Dziś teatr jest już inny, rzeczywistość jest inna, nie wszystko już zagram, nie wszystko mi się podoba. Ale aktorstwo jest rodzajem nałogu. Mam to rzucić i jeździć na działkę sadzić marchewkę? Wątpię, że umiałbym się przestawić. Jestem uzależniony od teatru, od ludzi. Sprawiam wrażenie człowieka zamkniętego, bo taką mam gębę, ale bez ludzi nie istnieję".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Nie żyje wybitny aktor Jerzy Trela. Od ponad 50 lat był związany ze Starym Teatrem w Krakowie - Gazeta Krakowska

Wróć na wadowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto