Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków kontra Małopolska: spór o palenie węglem nie gaśnie

Redakcja
Sejmik wojewódzki nie zdecydował się na całkowity zakaz palenia ...
Sejmik wojewódzki nie zdecydował się na całkowity zakaz palenia ... SM
Sejmik wojewódzki nie zdecydował się na zakaz palenia węglem w Małopolsce. Wybrano rozwiązanie pośrednie - węglem będzie można palić tylko w nowoczesnych piecach.

Stosowanie półśrodków nie doprowadzi do znaczącej poprawy jakości powietrza w Krakowie, co więcej - w takiej sytuacji także wszystkie działania podejmowane przez Miasto nie będą przynosić zadowalających rezultatów - skomentował decyzję zarządu województwa Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.

Niezadowolenia nie kryją aktywiści z Krakowskiego Alarmu Smogowego, którzy mówią wprost, że zostali oszukani - były obietnice i wielkie słowa, i na nich się skończyło.

Małopolska przyjęła program ochrony powietrza. Będzie zakaz palenia węglem? [wideo]

Zarzuty o przegraniu walki ze smogiem, otwarciu furtki dla węgla i zgodzie na dalsze trucie odpiera wicemarszałek Wojciech Kozak. Co ciekawe, to właśnie on był wielkim orędownikiem walki z węglem o czyste powietrze.

- Nie jest to prawda i nie ma nic wspólnego z tym, co się stało. Przygotowaliśmy dokument, który jest projektem uchwały i poddajemy go konsultacjom społecznym. Czekamy na uwagi od każdego, kto chce się wypowiedzieć w tej sprawie - wyjaśnia i dodaje, że wywołane oburzenie jest przesadzone, ponieważ na sejmiku nie zapadły żadne wiążące decyzje w sprawie nowych przepisów.

Przeciwnicy węgla są tym bardziej zaskoczeni decyzją sejmiku, że jednym z konultantów projektu był Jacek Ręka - krakowski zdun, czyli osoba zajmująca się budową i naprawą pieców, w którego interesie leży lobbowanie za utrzymaniem palenia w piecach.

Kraków jest trzecim najbardziej zanieczyszczonym miastem Unii Europejskiej

Władze miasta Krakowa z kolei zapewniają mieszkańców, że niezależnie od decyzji radnych sejmiku, nadal będą pozyskiwane środki na likwidację pieców i osłony dla najuboższych, którzy zdecydują się na wymianę pieca, ponieważ w Krakowie konieczna jest likwidacja palenisk węglowych, a nie ograniczenia emisyjne takich pieców.

- Dopuszczenie do stosowania w Krakowie palenisk węglowych, nawet przy założeniu, że bylibyśmy w stanie zapewnić dotrzymanie przez mieszkańców narzuconych w uchwale warunków emisyjnych kotłów, nie zapewni osiągnięcia wymaganych standardów jakości powietrza - przekonuje Majchrowski.

Przyjęty wczoraj projekt dopuszcza możliwość stosowania nowoczesnych urządzeń grzewczych na paliwa stałe w nowych obiektach, a to jest sprzeczne z realizowaną przez Kraków polityka stopniowego eliminowania pieców z miasta.

Bądź bezpiecny! Pozbądź się pieca węglowego

- Zarówno w planach zagospodarowania przestrzennego, jak i w decyzjach o warunkach zabudowy zamieszczamy zapisy wykluczające możliwość stosowania paliw stałych jako podstawowego źródła ciepła - wyjaśnia prezydent.

Reprezentanci sejmiku podkreślają, że przyjęty projekt jest dopiero wstępem do dyskusji i podstawą konsultacji społecznych. Krakowscy radni, władze miasta i aktywiści z KAS liczą, że uda się wprowadzić zakaz palenia węglem, który jak przekonują leży w interesie większości. Błędy w wojewódzkim projekcie wytykają także prawnicy - bowiem do kompetencji sejmiku należy określenie rodzaju i jakości paliw dopuszczonych do stosowania, a nie rodzaju urządzeń grzewczych i już z tego powodu uchwała może się w tym kształcie okazać prawnym bublem.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto