Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koronawirus. Wojewoda małopolski Łukasz Kmita kazał sprawdzić czy w szpitalach brakuje tlenu

Bogumił Storch
Bogumił Storch
Koronawirus w Małopolsce
Koronawirus w Małopolsce Bogumił Storch
Po naszej publikacji o tym, że strażacy z powiatu wadowickiego oddają swoje butle z tlenem wadowickiemu szpitalowi zareagował wojewoda małopolski Łukasz Kmita. Zapewnia, że butli z tlenem nie brakuje.

Strażacy z całego powiatu wadowickiego, na prośbę dyrekcji szpitala powiatowego im. Jana Pawła II w Wadowicach, musieli oddać swoje zapasy tlenu medycznego. W szpitalu, gdzie jest oddział covidowski, leczących chorych na koronawirusa, brakowało takich butli.

Problem dotyczył użycia butli z tlenem wykorzystywanych do transportu chorych (w karetkach i wewnętrznie na terenie szpitala).

Ze względu na zwiększone zużycie i konieczność częstego napełniania butli szczególnie istotna jest w tym przypadku zapobiegliwość ze strony szpitali i szczególnie intensywne monitorowanie zapasów. Jeżeli szpital ma tych zapasów niewystarczającą ilość, wsparciem mogą okazać inne jednostki współdziałające z systemem Ratownictwa Medycznego, jak na przykład Straż Pożarna. I to właśnie Straż Pożarna wypożyczyła Szpitalowi 30 butli transportowych, które stanowią dodatkowe zabezpieczenie dla Szpitala. Tego typu współdziałanie służb jest zresztą naturalne w takich sytuacjach

wyjaśnia wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Wojewoda powołał też wojewódzkiego koordynatora ds. zaopatrzenia w tlen

Jak czytamy w komunikacie biura prasowego Urzędu Wojewódzkiego: "każdego dnia monitoruje on pod tym kątem sytuację w małopolskich szpitalach i udziela im wsparcia".

Jak łatwo się domyślić, zapotrzebowanie na tlen wzrosło wielokrotnie. To ogromne wyzwanie dla szpitali oraz firm zajmujących się jego dostarczaniem. Także w opisanej sytuacji w Szpitalu w Wadowicach interweniował wojewódzki koordynator ds. zaopatrzenia w tlen, udzielając szpitalowi wsparcia i pośrednicząc w kolejnych ustaleniach

wyjaśnia wojewoda.
- Szpitale wykorzystujące w leczeniu COVID-19 instalacje tlenowe mają pełne zabezpieczenie. Jeżeli zdarzają się przejściowe trudności w przypadku korzystania z butli tlenowych, udzielamy wsparcia i koordynujemy działania dodaje.

Najlepszą gwarancję w zakresie prowadzenia tlenoterapii dają szpitalom zbiorniki tlenu medycznego. Pełne wykorzystanie stosownych instalacji jest najefektywniejsze i najsprawniejsze. Tego typu instalacje, bazuje na tlenie ciekłym gromadzonym w zbiornikach, które w trybie ciągłym, w zależności od potrzeb, mogą być uzupełniane.

Małopolskie szpitale, które wyraziły gotowość realizacji inwestycji tlenowych, otrzymały zapewnienie otrzymania na ten cel środków z rezerwy MSWiA w łącznej wysokości ok. 4,6 mln złotych.

FLESZ - Etapy znoszenia obostrzeń

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wadowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto