Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kasperek Bąk spod Wadowic, który walczy z ostrą białaczką limfoblastyczną szuka bliźniaka genetycznego. Zarejestruj się w bazie DKMS

Małgorzata Gleń
Małgorzata Gleń
Kasperek Bąk spod Wadowic potrzebuje dawcy szpiku kostnego. Każdy może mu pomóc i zarejestrować się w bazie potencjalnych dawców DKMS
Kasperek Bąk spod Wadowic potrzebuje dawcy szpiku kostnego. Każdy może mu pomóc i zarejestrować się w bazie potencjalnych dawców DKMS Archiwum rodzinne
Ten pięcioletni chłopczyk to prawdziwy wojownik. Jednocześnie walczy ze straszliwym przeciwnikiem - wznową ostrej białaczki limfoblastycznej. Nowotwór tym razem zaatakował w główce - siatkówkę oczka. Kasperkowi Bąkowi z Babicy pod Wadowicami pilnie potrzebny jest bliźniak genetyczny, który może oddać szpik kostny. Każdy może dość łatwo sprawdzić, czy się nadaje. Wystarczy zarejestrować się internetowo w fundacji DMKS, a tam już poprowadzą "krok za krokiem", jak oddać próbkę śliny i jak postępować dalej. W ubiegłym "pandemicznym" roku do bazy potencjalnych dawców zarejestrowało się o połowę mniej osób, niż gdyby to był zwykły rok.

Diagnoza, że Kasperek Bąk ma białaczkę limfoblastyczną przyszła prawie dwa lata temu, w czerwcu 2019 roku. Rodzice, Agnieszka i Rafał Bąk pojechali z wówczas niespełna czterolatkiem na SOR w Wadowicach, bo zaniepokoiły ich plamy na ciele dziecka, takie jakby sińce.

Zobacz zdjęcia Kasperka Bąka. On czeka na dawcę szpiku kostnego. Może ty nim zostaniesz?

W szpitalu lekarze od razu zlecili badania krwi. Niestety, ich wynik brzmiał dla rodziny dziecka jak wyrok. Okazało się, że Kasper, który do tej pory zdawał się być okazem zdrowia oraz uwielbiał zabawę i ruch ma ostrą białaczkę.

Niezwłocznie przewieziono go karetką z Wadowic do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.

Pierwsze myśli? - Przecież to niemożliwe! Kasper praktycznie nie chorował. Nadzieję, że być może jest to tylko okrutny błąd lekarzy, rozwiano jednak w Prokocimiu - wzdycha pani Agnieszka Bąk, mama Kasperka.

Kasper w szpitalu na onkologicznym leczeniu spędził dziewięć miesięcy. Wydawało się, że jest dobrze. Od marca był już w domu.

Co tydzień Kasperek miał robione badania krwi. Morfologia zawsze była w normie, a chłopiec był pełen życia. – No może poza momentami brania tej doustnej chemii, to były dla nas ciężkie momenty. Ale wracaliśmy do „naszej normalności” pełni nadziei, że najgorsze za nami - opowiada pani Agnieszka.

Życie miało jednak inny scenariusz

- Wiele bitew, na toczonej od półtorej roku wojnie z białaczką naszego Kasperka wygraliśmy. Wydawało się, że i całą wojnę już zwyciężymy. Niestety…

- pani Agnieszce łamie się głos.

W grudniu nadzieje prysły. Kasper zaczął wymiotować. Rodzice pilnie zabrali chłopca do szpitala w Wadowicach, tam okazało się, że Kasper prawie nie widzi na lewe oczko. W szpitalu w Prokocimiu wykonano rezonans, który wykazał świeży mikrowylew w dnie oka. Rak znów zaatakował. Tym razem w główce i zajął siatkówkę oczka.

Od razu przystąpiono do chemioterapii. Tym razem jest dużo mocniejsza, bardzo agresywna. Leczenie może trwać nawet 12 tygodni.

- Lekarze nie pozostawiają złudzeń. Będzie potrzebny przeszczep szpiku. Wykonano nam badania na zgodność. Niestety w najbliższej rodzinie jej nie posiadamy. Musimy szukać genetycznego bliźniaka naszego Kasperka. On może uratować mu życie - wyjaśniają rodzice.

Zostań potencjalnym dawcą szpiku kostnego rejestrując się w bazie Fundacji DKMS

Jeśli ktoś chce sprawdzić, czy nadaje się jako dawca, musi skontaktować się z Fundacją DKMS przez ich stronę internetową www.dkms.pl/pl TUTAJ LINK DO FUNDACJI DKMS Zarejestrowanie się trwa chwilę.

- Bardzo prosimy, nie tylko w imieniu Kasperka ale też innych chorych o rejestrację

- mówi Magdalena Przysłupska, rzeczniczka Fundacji DKMS.

W 2020 roku w fundacji zarejestrowało się 109 251 osób, w większości właśnie przez internet. - Czyli około połowa tego, czego można było się spodziewać. Drugie tyle zarejestrowało by się podczas akcji stacjonarnych, których w tym roku przez pandemię było bardzo mało - wyjaśnia Agnieszka Przysłupska.

Jednak pomimo tych trudności, miniony rok dla wielu osób okazał się także szansą na drugie życie. - Dzięki ogromnemu zaangażowaniu i gotowości dawców szpiku oraz pracowników Fundacji DKMS, aż 1198 pacjentów otrzymało krwiotwórcze komórki macierzyste bądź szpik, by móc wygrać z nowotworem krwi - dodaje rzeczniczka.

Baza potencjalnych dawców szpiku Fundacji DKMS to już ponad 1,7 mln osób.

Na rzecz Kasperka odbywają się też licytacje LICYTACJE i zarzutka na ZRZUTKA>PL

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kasperek Bąk spod Wadowic, który walczy z ostrą białaczką limfoblastyczną szuka bliźniaka genetycznego. Zarejestruj się w bazie DKMS - Gazeta Krakowska

Wróć na wadowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto