Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kalwaria Zebrzydowska. Jednak będą produkować prąd ze słońca?

Bogumił Storch
Bogumił Storch
UM Kalwaria Zebrzydowska
Kalwaria Zebrzydowska jednak będzie produkować prąd ze słońca. Urzędnicy potwierdzają, że porozumienie jest blisko.

Budowa farmy produkującej energię ze słońca, planowana we wsi Zebrzydowice w gminie Kalwaria Zebrzydowska została zastopowana ponad połroku temu przez formalności. Teraz, jak zapewniają urzędnicy jest jednak szansa, że inwestycja będzie mogła ruszyć.

Tak to prawda, sprawy idą w dobrym kierunku

potwierdza Tomasz Baluś, z Urzędu Miasta w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Gmina zleciła wykonanie eksperty z Głównego Instytutowi Górnictwa. Pełny raport ma być gotowy do końca maja.

Brak tych ekspertyz spowodował, że Starostwo Powiatowe w Wadowicach nie wydało zezwolenia na inwestycję, bo wcześniej na terenie, gdzie farma słoneczna miałą powstać było składowisko opadów.

Starostwo argumentowało, że na ka koronie obiektu, niebędącego legalnym składowiskiem odpadów, nie mogą być wykonywane przez okres 50 lat od dnia zamknięcia obiektu budynki, wykopy, instalacje naziemne i podziemne, z wyłączeniem instalacji związanych z funkcjonowaniem obiektu.

Wpływ na zmianę ich decyzji moga być tylko właśnie badania geologiczne. Na specjalnym spotkaniu przedstawicieli miasta z władzami powiatu, do którego doszło we wtorek, 19 maja,, ustalono, że jeśli raport geologiczny będzie pozytywny dla inwestycji, sprzeciw starostwa zostanie wycofany.

Po dzisiejszym spotkaniu w Starostwie jestem pełen optymizmu. Farma fotowoltaiczna na byłym wysypisku w Zebrzydowicach w najbliższym czasie dostanie zielone światło. Starosta zapewnił, że jeżeli tylko otrzyma pozytywne eksperytzy, to zmieni decyzję i umożliwi budowę farmy na zrekuktywowanym wysypisku. Dwie ekspertyzy zlecone przez gminę są na ukończeniu i już wiadomo, że będą one pozytywne komentuje

Dawid Herbut, lokalny aktywista i społecznik.

Projekt utkwił w Starostwie. Kto zawinił?

Wszystko zaczęło się ok. rok temu, gdy do Urzędu Miejskiego w Kalwarii Zebrzydowskiej zgłosił się inwestor, który chciał zbudować farmę fotowoltaiczną na terenie zrekultywowanego wysypiska śmieci w Zebrzydowicach.

- Farma mogłaby powstać na powierzchni blisko dwóch hektarów. Ten teren, o niewielkim nachyleniu i ukierunkowaniu na południe, idealnie nadaje się na taką inwestycje – przekonywal przedsiębiorca, który zaproponował dzierżawę tej działki od gminy.

Władze miasta były na “tak”. Argumentem miało być to, że na tym terenie, zgodnie z przepisami, i tak przez najbliższe pół wieku nie można budować żadnych innych, dużych obiektów. Postanowiono nawet pomóc przedsiębiorcy w budowie, by potem mieć prawo do zysków.

Był jednak problem z usyskaniem zezwolenia ze Starostwa.

W marcu tego roku starosta wadowicki Eugeniusz Kurdas wydał oświadczenie, w którym podkreśla, że nie zezwoli na farmę, jeśli nie otrzyma "niebudzącej wątpliwości dokumentacji", udowadniającej, że prowadzone na zrekultywowanym obiekcie prace związane z wykonaniem i eksploatacją instalacji fotowoltaicznych nie spowodują zagrożenia dla zdrowia ludzi i dla środowiska naturalnego.

Farma fotowoltaiczna – co to jest i jak działa?

Farmy fotowoltaiczne (elektrownie słoneczne) to specjalnie wydzielone strefy terenu z rozlokowanymi instalacjami paneli zamieniających energię słoneczną w energię elektryczną. Działa efektywnie tylko w dzień i przy bezchmurnej pogodzie. Po zainstalowaniu niezbędnej infrastruktury – paneli, inwerterów, elementów konstrukcyjnych oraz po wykonaniu przyłącza, prąd pozyskany wprost ze słońca staje się w pełni darmową energią. Co istotne, może być ona zużywana nie tylko w miejscu jej wytworzenia (np. przy zakładzie produkcyjnym), ale też przesyłana do sieci energetycznej do użytku innych odbiorców.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wadowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto