Jak przetrwać w czerwonej strefie? Co trzeba wiedzieć? Poradnik dla mieszkańców Wadowic, Oświęcimia, Olkusza i Chrzanowa

Bogumił Storch
Bogumił Storch
Koronawirus w Małopolsce - szpital w Myslenicach
Koronawirus w Małopolsce - szpital w Myslenicach Bogumił Storch
Gwałtowny wzrost zachorowań na koronawirusa w Małopolsce oznacza prawdopodobnie, że do czerwonej strefy trafić mogą powiaty: wadowicki, oświęcimski, olkuski i chrzanowski. Co można będzie a czego nie można będzie robić w czerwonej strefie? Jak przetrwać obostrzenia w czerwonej strefie?

Granica strefy czerwonej to 12, czyli liczba nowych zakażeń w ciągu ostatnich dwóch tygodni w przeliczeniu na 10 tysięcy mieszkańców danego powiatu.

Które miasta i powiaty są najbardziej zakażone koronawirusem?

  • Powiat chrzanowski, 197 aktywnych przypadków, współczynnik zachorowań z 2 tygodni (stan na 14 października) - 15,82
  • Powiat olkuski, 189 aktywnych przypadków, współczynnik zachorowań z 2 tygodni (stan na 14 października) - 16,99.
  • Powiat oświęcimski, 228 aktywnych przypadków, współczynnik zachorowań z 2 tygodni (stan na 14 października) - 14,58
  • Powiat wadowicki, 347 aktywnych przypadków, współczynnik zachorowań z 2 tygodni (stan na 14 października) - 21,69.

Jakie obostrzenia są w czerwonej strefie?

Zasady w czerwonej strefie są najbardziej rygorystyczne, a powód ich wprowadzenia oczywisty - mają na celu jak najszybsze opanowanie tempa wzrostu nowych zachorowań.

Jakie zasady obowiązują w czerwonej strefie?

Czerwona strefa - organizacja kongresów i targów

Zakazana jest organizacja kongresów i targów niezależnie od tego, czy są one organizowane na świeżym powietrzu, czy w obiekcie targowo-kongresowym tzn. w przestrzeni zamkniętej).

Czerwona strefa - wydarzenia sportowe

Wydarzenia sportowe w czerwonej strefie mogą odbywać się wyłącznie bez udziału publiczności.

Czerwona strefa - wydarzenia kulturalne

Zakaz organizowania wydarzeń kulturalnych (koncerty, spektakle). Zakaz ten dotyczy zarówno wydarzeń odbywających się w pomieszczeniach, jak i w obiektach sportowych (również tych na otwartej przestrzeni), a także wydarzeń na świeżym powietrzu.

Czerwona strefa - kawiarnie i restauracje

W lokalach gastronomicznych klienci muszą zakrywać usta i nos do czasu zajęcia przez nich miejsc, w których będą spożywali posiłki lub napoje, zakryte usta i nos musi mieć również obsługa. Obowiązuje limit 1 osoby na 4 m. kw., a prowadzenie działalności możliwe jest tylko do godz. 22. Ograniczenie to nie obowiązuje w przypadku usług na wynos.

Czerwona strefa - aquaparki i baseny, siłownie i kluby fitness

W aquaparkach i na basenach w strefie czerwonej dopuszczalne jest 75 proc. obłożenia obiektu. Z kolei w siłowniach, klubach i centrach fitness obowiązuje limit 1 osoby na 10 m. kw.

Czerwona strefa - wesołe miasteczka, parki rozrywki lub parki rekreacyjne

Całkowity zakaz działalności obiektów takich jak wesołe miasteczko, park rozrywki lub park rekreacyjny.

Czerwona strefa - Kina

Kina mogą działać, ale obowiązuje limit 25 proc. obłożenia miejsc. Widzowie muszą mieć zasłonięte usta i nos i siedzieć w odstępie co najmniej 1,5 m.

Czerwona strefa - sanatoria, rehabilitacja, uzdrowiska

Warunkiem rozpoczęcia turnusu rehabilitacyjnego lub leczenia uzdrowiskowego (również dzieci) jest negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 z materiału pobranego w terminie nie wcześniej niż 6 dni przed terminem rozpoczęcia turnusu.

Czerwona strefa - zgromadzenia

Zgromadzenia mogą się odbywać pod warunkiem, że uczestniczy w nich nie więcej, niż 150 osób, a uczestnicy zachowują dystans - odległość od siebie minimum 1,5 m i zakrywają usta i nos.

Czerwona strefa - kościoły

Jeśli wydarzenie religijne odbywa się w kościele, dopuszczalne jest 50 proc. obłożenia budynku, a uczestnicy muszą mieć zakryte usta i nos (z wyjątkiem osób sprawujących kult). Jeśli odbywa się na zewnątrz, trzeba zachować 1,5 m dystansu od innych osób i zakrywać usta oraz nos.

Czerwona strefa - wesela i inne uroczystości rodzinne

Wesela i inne uroczystości rodzinne mogą się odbywać pod warunkiem, że uczestniczy w nich nie więcej, niż 50 osób, nie licząc obsługi.

Czerwona strefa - transport zbiorowy

W pojazdach transportu publicznego może być 50 proc, miejsc siedzących albo 30 proc. wszystkich miejsc siedzących i stojących, określonych w dokumentacji technicznej danego pojazdu przy jednoczesnym pozostawieniu niezajętych co najmniej 50 proc. miejsc siedzących. Pasażerowie muszą mieć zakryte usta i nos.

Czerwona strefa - maseczki

Maski obowiązują wszędzie w przestrzeni publicznej - zarówno w środkach publicznego transportu zbiorowego, jak i w sklepach, obiektach usługowych, zakładach pracy, a także na świeżym powietrzu.

Czerwona strefa - sklepy i handel

W strefie czerwonej zakupy można robić wyłącznie w maseczce, istnieje również obowiązek stosowania środków do dezynfekcji rąk lub założenia rękawiczek ochronnych.

Czerwona strefa - salony kosmetyczne, fryzjerskie i tatuażu

W salonach fryzjerskich, kosmetycznych i tatuażu w lokalu może przebywać wyłącznie obsługa oraz obsługiwani klienci, a w przypadku gdy klient wymaga opieki, także jego opiekun. Obsługa i klient muszą mieć zasłonięte usta i nos.

FLESZ - Cała Polska w strefie żółtej

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie