Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak powstają słynne meble z Kalwarii Zebrzydowskiej? [WIDEO, ZDJĘCIA]

Bogumił Storch
Bogumił Storch
Kalwaryjskie meble tworzone są najczęściej w małych, rodzinnych warsztatach z wieloletnią tradycją. Janusz Wypiór z Barwałdu Górnego kontynuuje tradycję zapoczątkowną przez swojego dziadka: Ludwika. Kiedyś firmę przejmą synowie Janusza. Większość wytwórni meblarskich w tym regionie należy do rodzin, których przodkowie należeli do powstałego jeszcze w XIX wieku Cechu.
Kalwaryjskie meble tworzone są najczęściej w małych, rodzinnych warsztatach z wieloletnią tradycją. Janusz Wypiór z Barwałdu Górnego kontynuuje tradycję zapoczątkowną przez swojego dziadka: Ludwika. Kiedyś firmę przejmą synowie Janusza. Większość wytwórni meblarskich w tym regionie należy do rodzin, których przodkowie należeli do powstałego jeszcze w XIX wieku Cechu. Bogumił Storch
Kalwaria Zebrzydowska słynie z produkcji mebli robionych na zamówienie. Tajemnice rzemiosła przekazywane są tu z pokolenia na pokolenie. Zajrzeliśmy do jednego z takich zakładów, który działa już od stu lat. Przejdź do galerii i zobacz, jak powstają słynne kalwaryjskie meble.

Firma z Barwałdu Górnego k. Kalwarii Zebrzydowskiej założona została przez Ludwika Wypióra w 1920 roku, potem przejęta została przez jego syna, Stanisława. Aktualnie firmę prowadzi wnuk pana Ludwika, Janusz.

Prawnukowie Ludwika zdobyli kierunkowe wykształcenie i w przyszłości będą kontynuowali rodzinną tradycję.

Klienci zgłaszają się nawet z drugiego końca Polski. Wypiórowie np. ostatnio dostarczyli zestaw meblowy na Pomorze. Efekt pracy zakładu Wypiór można podziwiać też m.in. w papieskim muzeum w Wadowicach.

W tej okolicy jest wiele rodzinnych firm, które robią meble na zamówienie. Czas oczekiwania na wykonanie zamówienia to ok. 2 miesiące.

Historia kalwaryjskich mebli

W 1786 roku pojawiły się pierwsze wzmianki o działalności stolarzy w Kalwarii Zebrzydowskiej. W 1896 ich liczebność wzrosła z czterdziestu do ponad siedemdziesięciu, co było sporą liczą biorąc pod uwagę, że w Kalwarii mieszkało wtedy jedynie półtora tysiąca osób. Wtedy też, utworzono organizację cechową i powstała pierwsza publiczna Krajowa Szkoła Stolarska, która miała przygotowywać przyszłych rzemieślników do profesjonalnego wykonywania zawodu.

W okresie międzywojennym, mimo panującego kryzysu gospodarczego, zasięg zbytu mebli kalwaryjskich objął całą Małopolskę, Górny Śląsk i dotarł nawet do Warszawy oraz Lwowa. W latach trzydziestych powstała Spółdzielnia Stolarska “Stolarz”, jednak w trakcie II Wojny Światowej trafiła na parę lat pod zarząd niemiecki. W 1947 roku odbyły się pierwsze powojenne Targi Kalwaryjskie, jednak dwa lata później zawieszono działalność Cechu i wznowiono ją dopiero w 1955. Trzydzieści lat później, w setną rocznicę założenia Cechu Rzemiosł Różnych w Kalwarii Zebrzydowskiej, oddano do użytku pawilon meblowy wybudowany przez jego członków.

Największy rozkwit rzemiosła w Kalwarii nastąpił dopiero w bieżącym stuleciu. Początkowo tworzono meble secesyjne, masywne, najczęściej jesionowe, które oklejane były cienkimi płatami drewna orzechowego lub mahoniowego. Aktualnie stosowane są najnowsze technologie oraz materiały, które wybierane są indywidualnie dla każdego klienta, w zależności od jego potrzeb oraz gustu. Tworzone są meble nowoczesne, jak i przypominające te z dawnych lat.

Meble powstają z drewna, które często ma nawet i ponad 700 lat albo i więcej. Liczy się tradycja a oryginalne elementy ozdobne tworzą, współpracujący z rzemieślnikami, lokalni artyści.

Prężnie działa tu też miejscowy Cech, który co roku organizuje targi meblowe.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jak powstają słynne meble z Kalwarii Zebrzydowskiej? [WIDEO, ZDJĘCIA] - Dziennik Polski

Wróć na wadowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto