Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Intercyza – czy tak uchronię małżonka przed długami? Na pytanie odpowiada radca prawny Wojciech Stypułkowski

Redakcja Kraków
Intercyza – czy tak uchronię małżonka przed długami? Na pytanie odpowiada prawnik
Intercyza – czy tak uchronię małżonka przed długami? Na pytanie odpowiada prawnik Pixabay
Intercyza, a właściwie umowna rozdzielność majątkowa, jest jedną z umów majątkowych małżeńskich, przewidzianych w polskim prawie. Może ona zostać zawarta zarówno przed zawarciem małżeństwa, jak również w trakcie jego trwania. Czy uchroni współmałżonka przed długami? Na pytanie odpowiada Wojciech Stypułkowski, radca pracy z kancelarii Lex Projects.

W wyniku podpisania intercyzy przed wejściem w związek małżeński, każdy z małżonków zachowuje swój majątek osobisty, w skład którego wchodzą zarówno składniki majątku nabyte przed zawarciem związku małżeńskiego, jak i po jego zawarciu.

Co wchodzi w skład majątku?

Przez składniki majątku należy w praktyce rozumieć wszystkie nabyte rzeczy majątkowe, takie jak nieruchomość, samochód, telewizor, pralkę itp., jak również pobrane wynagrodzenie za pracę.

- W sytuacji, gdy małżonkowie nie podpisali żadnej umowy majątkowej przed zawarciem związku małżeńskiego, z mocy prawa powstaje między nimi ustawowa wspólność majątkowa, co oznacza, że od chwili zawarcia związku małżeńskiego prawie wszystko to, co zgromadzą, zarobią, wykonają, staje się ich wspólną własnością - zaznacza Wojciech Stypułkowski, radca pracy z kancelarii Lex Projects.

W przypadku ustanowienia rozdzielności majątkowej już po zawarciu związku małżeńskiego, każdy z małżonków będzie posiadał udział w składnikach majątku, które wcześniej były objęte wspólnością. Udział ten wchodzi do osobistego majątku każdego z małżonków. Teraz każdy z małżonków zarządza samodzielnie swoim majątkiem, a wszystko co nabędzie w przyszłości, również wynagrodzenie, dochody ze swojej działalności gospodarczej, należeć będą tylko do jego indywidualnego majątku.

Rozdzielność majątkowa może zostać ustanowiona w formie aktu notarialnego (konieczna jest wizyta u notariusza obu małżonków oraz złożenie zgodnych oświadczeń woli) oraz na drodze sądowej.

Rozdzielność majątkowa polecana jest w szczególności osobom, które prowadzą ryzykowną działalność gospodarczą, gdyż pozwala ona uchronić współmałżonka przed wierzycielami. W sytuacji, gdy istnieje wspólność majątkowa, komornik czy też Urząd Skarbowy może dokonać egzekucji z majątku wspólnego takiego jak chociażby mieszkanie, samochód, pobrane wynagrodzenie obu małżonków. Wprowadzając rozdzielność majątkową zasadniczo przestajemy odpowiadać za długi drugiego małżonka, a więc majątek indywidualnie wypracowany jest bezpieczny i wolny od zajęcia przez komornika.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Intercyza – czy tak uchronię małżonka przed długami? Na pytanie odpowiada radca prawny Wojciech Stypułkowski - Gazeta Krakowska

Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto