Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Historia legendarnej rodziny z Andrychowa. Jako pierwsi wprowadzili kobietę do Rady Miasta

Bogumił Storch
Bogumił Storch
Archiwalne zdjęcie kaplicy z andrychowskiego cmentarza
Archiwalne zdjęcie kaplicy z andrychowskiego cmentarza Towarzystwo Miłośników Andrychowa/FB
Towarzystwo Miłośników Andrychowa od kilku lat zbiera pieniądze na remont wspólnej kaplicy Horunterów i Chlebowskich. W tym roku, po wstępnym przeliczeniu datków wrzuconych do 16 puszek, wyszło, że udało się uzbierać ponad 21 tys zł 21 Euro, 100koron czeskich oraz ... jedną ćwierćdolarówkę. Przy tej okazji warto sobie przypomnieć losy oby rodzin, które miały niemały wkład w tworzenie andrychowskiej społeczności i rozwój miasta.

Antoni Chlebowski był andrychowskim poczmistrzem w latach 1899-1939, a także radnym i kasjerem gminy i miasta Andrychów.

Ponad to: dyrektorem i przewodniczącym Stowarzyszenia oszczędności i pożyczek w Andrychowie, członkiem wydziału Czytelni urzędniczej w Andrychowie, członkiem Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, działaczem społecznym – skarbnikiem i długoletnim prezesem Czytelni, prezesem i członkiem honorowym Katolickiego Stowarzyszenia „Ochronka”.

Grobowiec ma dokładne 109 lat. Został zaprojektowany i wybudowany przez Karola Korna z Bielska. Korn pochodził z Wadowic. W Andrychowie zaprojektował dom Felixa w Rynku (tzw. Dom Partii), Synagogę, zabudowania Fabryki Czeczowiczków oraz kaplicę grobową dla Hörunterów, w której spoczął Antoni Chlebowski wraz z pierwszą żoną Otylią z Horunterów, drugą żoną Agnieszką z Orkiszów oraz jej rodziną.

Pierwsza żona Antoniego, Otylia z Hörunterów (1868–1920) była c.k. oficjantką pocztową (ztego wiec wynika, że poznali się w pracy przy listach, co byłoby dobrym pomysłem na kolejną polską komedię romantyczną). Otylia była też córką Jana (pierwszego pocztmistrza miasta) i Eugenii z Litwińskich i jedną z pierwszych kobiet w historii, zasiadających w Radzie Miejskiej Andrychowa (to z kolei mocny wątek feministyczny).

Zastanawiam się teraz czy w programach edukacyjnych andrychowskich szkół jest miejsce i czas na poznawanie lokalnej historii. Postanowienia pokoju w Malborku i rozbiory też są ważne, ale dobrze by było, żeby taka wiedza, jak ta o Chlebowskich z Andrychowa nie była tylko tajemną pasją miłośników tego miasta.

Pierwszy raz w historii zmieniono kurs planetoidy

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wadowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto