Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chrzanowskie Kawiarenka Maleńka, bar Promyk i restauracja Bachus. Tam przed laty jadano. Zobacz szynkwas z wyszynku. Zdjęcia, wideo

Sławomir Bromboszcz
Sławomir Bromboszcz
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Kawiarenka Maleńka, bar Promyk czy restauracja Bachus to tylko jedne z wielu kultowych lokali gastronomicznych, w których przed laty stołowali się mieszkańcy Chrzanowa. Dziś już ich nie ma, pozostał jednak po nich sentyment w pamięci starszych osób oraz fotografie i pamiątki. Te można zobaczyć na najnowszej wystawie pt. „Klient w krawacie jest mniej awanturujący się. Gdzie w Chrzanowie jadano?”, którą można oglądać w Domu Urbańczyka.

Chrzanów. Kawiarenka Maleńka, bar Promyk i restauracja Bachus. Tam przed laty jadano

Karczmy, bary i restauracje od zawsze pełniły ważną rolę w społeczeństwie. Były nie tylko miejscami, w którym mogą pożywić się i odpocząć strudzeni podróżni oraz mieszkańcy. Były one także miejscem wymiany informacji. Któż bowiem lepiej niż karczmarz wiedział co dzieje się w mieście, znał wszystkie plotki. Były to także miejsca, gdzie odbywał się handel, prowadzono interesy, a także rozstrzygano spory.

Karczmy były miejscami, gdzie podróżni mogli dowiedzieć się czegoś o okolicy. Z kolei mieszkańcy chodzili tam, by usłyszeć wieści ze świata. Było to ważne miejsce wymiany informacji. W Chrzanowie bardzo długo, bo aż do II wojny światowej działała karczma przy ul. Śląskiej 1, którą prowadziła Marianna Radymowa - mówi Marta Gawor, Kustosz Muzeum w Chrzanowie.

Jednym z kultowych miejsc był Bar Myśliwski mieszczący się przy ul. Mickiewicza 8, który następnie działał przy rozwidleniu ul. Sienkiewicza i Balińskiej. Jego założycielami i właścicielami byli Bolesław i Marianna Rusek. Poza alkoholami serowano tam flaki, fasolkę po bretońsku oraz słynny bigos myśliwski. Młodsi mogli zamówić tam wodę sodowa lub oranżadę.

Bar ten był popularny zwłaszcza wśród furmanów, niektórzy mówili, że "to bar, do którego bez bata się nie wchodzi". Przepis na kultowy bigos myśliwski do dziś krąży w rodzinie - mówi Kamil Bogusz, dyrektor Muzeum w Chrzanowie.

Kultowe restauracje w Chrzanowie.  Marta Gawor, Kustosz Muzeum w Chrzanowie
Kultowe restauracje w Chrzanowie. Marta Gawor, Kustosz Muzeum w Chrzanowie Sławomir Bromboszcz

W dwudziestoleciu międzywojennym dużym powodzeniem cieszyły się także pokoje do śniadań. Takie w Chrzanowie prowadzili Adolf Kotłoński przy ul. Grunwaldzkiej, Franiczek Czapla przy Alei Henryka i Jan Wegiel przy ul. Dobczyckiej.

Największym sentymentem darzone są jednak bliższe nam czasy, czyli PRL. Był to rozwój gastronomii, a w szczególności barów mlecznych. To wówczas działały wspomniane kawiarenka Maleńka, bar Promyk oraz restauracja Bachus czy Tęczowa. Z tego okresu zachowało się dużo zdjęć przedstawiających te lokale. Można je zobaczyć na wystawie.

Te lokale cały czas żyją we wspomnieniach starszych mieszkańców Chrzanowa, którzy doskonale ja pamiętają i darzą ogromnym sentymentem - dodaje Marta Gawor.

Poza wspomnianymi fotografiami na wystawie można zobaczyć wiele zabytkowych przedmiotów jak np. kufle i butelki. Prawdziwą perełką jest szynkwas będący na wyposażeniu karczmy wyszynkowej. To specjalne miejsce, przy którym kupowano trunki. Posiada ono ladę oraz krany, z których nalewano alkohol. Wyszynki były to z kolei miejsca, które można by współcześnie nazwać barami.

Kultowe restauracje w Chrzanowie. Marta Gawor, Kustosz Muzeum w Chrzanowie prezentuje szynkwas
Kultowe restauracje w Chrzanowie. Marta Gawor, Kustosz Muzeum w Chrzanowie prezentuje szynkwas Sławomir Bromboszcz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chrzanow.naszemiasto.pl Nasze Miasto