Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Brzegi nad Skawą w Graboszycach (gm. Zator) umocnione. Towarzystwo na rzecz Ziemi w Oświęcimiu pokazało jak to zrobić ZDJĘCIA]

BOK
Prace nad Skawą w Graboszycach były prowadzone przez spółkę Wody Polskie w porozumieniu i z konsultacjami Towarzystwa na rzecz Ziemi w Oświęcimiu. 
Foto z filmu nakręconego przez Towarzystwo na rzecz Ziemi: zdjęcia - Karol Ciężak;
montaż - Wojciech Wawręty
Prace nad Skawą w Graboszycach były prowadzone przez spółkę Wody Polskie w porozumieniu i z konsultacjami Towarzystwa na rzecz Ziemi w Oświęcimiu. Foto z filmu nakręconego przez Towarzystwo na rzecz Ziemi: zdjęcia - Karol Ciężak; montaż - Wojciech Wawręty Karol Ciężak, Wojciech Wawręty
Nad Skawą w Graboszycach w gminie Zator zakończyły się prace związane z zabezpieczeniem zniszczonych brzegów na obszarze chronionym Natura 2000. Inwestorowi Regionalnemu Zarządowi Gospodarki Wodnej PGW Wody Polskie w sukurs przyszło Towarzystwo na rzecz Ziemi w Oświęcimiu, które zaproponowało zastosowanie rozwiązań będących w zgodzie z przyrodą.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Inwestycja w Graboszycach na obszarze Natura 2000 Dolina Dolnej Skawy

Pierwotnie prace zabezpieczające brzeg Skawy na wysokości Graboszyc miały objąć 500-metrowy odcinek rzeki.

- W związku z tym standardowo zaplanowano umocnienie go narzutem kamiennym, z profilowaniem brzegu z wykorzystaniem żwiru z koryta oraz wycinkę 0,45 ha zbiorowisk leśnych. Dodatkowo przewidziano wykopy oraz przekopy gruntu, w sumie przemieszczenie 1000 m sześc. żwiru

- wyliczają działacze Towarzystwa na rzecz Ziemi w Oświęcimiu.

Jak podkreśla prezes organizacji Piotr Rymarowicz, TnZ zaproponowało wykonanie robót tak, aby odbyło się to bez szkody dla przyrody. Jednocześnie w porozumieniu z PGW Wody Polskie podjęło się nieodpłatnie ich społecznego nadzoru i konsultacji.

Ostatecznie prace zrealizowano na 180-metrowym odcinku rzeki. W tym na 100 metrach brzeg został zabezpieczony przez luźny narzut kamienny, wykonanie zabezpieczenia pniami drzew na 80 metrach oraz tzw. uśpionego umocnienia na kolejnych 80 metrach. W ten sposób także obeszło się bez wspomnianej wycinki. Prace w całości wykonano z brzegu bez zamulania Skawy.

- Wszystko odbyło się w zgodzie z przyrodą i mieszkańcami. Wierzymy, że będą on znaczącym krokiem we wdrażaniu podobnych praktyk w całym dorzeczu Górnej Wisły i na pozostałych rzekach Polski

- mają nadzieję Zieloni.

Chodzi o to, aby nie powtórzyła się sytuacja przy podobnych pracach prowadzonych niedawno w Oświęcimiu. Tam przy umacnianiu brzegu na plantach nad Sołą, gdzie wykonawca wykorzystywał żwir pobierany kilka kilometrów w górę biegu rzeki na wysokości wsi Stawy Grojeckie.

Po interwencji Towarzystwa na rzecz Ziemi PGW Wody Polskie zapowiedziało przeprowadzenie kontroli prowadzenia tej inwestycji.

FLESZ - Koronawirus. Jak się przed nim uchronić

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto