Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Andrychów. Strefa ekonomiczna na osuwisku i bez rozliczenia unijnych dotacji? Radny chce zawiadomić CBA! 23.11.2020

Bogumił Storch
Bogumił Storch
Osuwisko pod placem budowy strefy ekonomicznej? Miasto ma problem
Osuwisko pod placem budowy strefy ekonomicznej? Miasto ma problem Bogumił Storch
Andrychów ma jeszcze tylko kilka tygodni, by zakończyć budowę swojej strefy ekonomicznej. Jeśli nie zdąży to będzie trzeba oddać unijną dotację. Harmonogram prac uległ zakłóceniu, gdy ziemia pod już wybudowaną infrastrukturą zaczęła się osuwać. Radny Krzysztof Kubień twierdzi, że to skandal i sprawą powinno się zająć Centralne Biura Antykorupcyjne.

Do tej pory Urząd Miejski wydał na stworzenie terenów inwestycyjnych (roboty budowlane i sporządzenie dokumentacji projektowej) blisko 13 mln zł. Większość pieniędzy magistrat dostał z unijnych dotacji. Był w tym jeden haczyk: gmina ma czas do końca 2020 roku na rozliczenie i zakończenie tego zadania. Potem są dwie możliwości: trzeba będzie prosić o przedłużenie tego terminu (a taka zgoda nie jest pewna) albo trzeba by dotację zwrócić.

Tymczasem o postępach nic nie słychać a czasu na rozliczenia jest mało: do końca grudnia zostało nie więcej niż 6 tygodni.

Budowa andrychowskiej strefy miała zakończyć się już - według obietnic urzędników z andrychowskiego magistratu w styczniu ubiegłego roku, jednak potem, zresztą już po raz kolejny, ten termin przełożono.

Tylko fragment specjalnej strefy został oddany do użytku na początku 2020 r. Chodzi o tę część gruntów, które się nie osunęły. Gminie udało się nawet podpisać umowy z kilkoma firmami: CMC i Techplast z Andrychowa, Kasprzak z Krakowa. Inwestorzy nie zdecydowali do tej pory na wybudowanie tu nowych zakładów pracy. Dlaczego?

Czekamy na rozstrzygnięcie kwestii formalnego zakończenia całej inwestycji

tłumaczy nam jeden z przedsiębiorców.

To jednak nie jest na razie możliwe, bo po tym, jak zaczął pękać mur oporowy a droga oraz chodniki (dopiero co wybudowane) zaczęły się zapadać a ziemia osuwać.

Magistrat zlecił przeprowadzenie na działkach w strefie badań geologicznych, Trzeba było sprawdzić, czy przyczyną tego były wady konstrukcyjne, czy też może inwestycję zaprojektowano bezmyślnie na czynnym osuwisku. Rada Miejska zgodziła się, po burzliwych obradach, na przekazanie dodatkowych 400 tys. zł z gminnego budżetu na ten cel. Choć od ogłoszenia tych badań minął już rok, nadal nie wiadomo na czym - dosłownie, stoi przyszłość działek pod inwestycje. Radni się takim obrotem spraw zaniepokojeni:

Już w momencie zakupu działek pod strefę ekonomiczną wyrażałem duże wątpliwości co do zakupu tych terenów. Na sesji ostrzegałem w 2013 roku, że ten teren nie nadaje się na taką działalność. Mówiłem, że teren "zjedzie" bo taka jego natura i ukształtowanie terenu. Nikt nie słuchał a burmistrz Tomasz Żak cały czas mamił perspektywą zagospodarowania terenu

mówi nam Krzysztof Kubień, radny Andrychowa.

On sam głosował przeciwko dofinansowaniu tej inwestycji.

Sprawy andrychowskiej strefy ekonomicznej są ściśle tajne?

Nie wyraziłem zgody na sesji na przeznaczenie kolejnej transzy pieniędzy na badania geologiczne. Wielokrotnie też pytałem o wyniki badań. Zawsze otrzymywałem odpowiedź, że wszystko jest pod kontrolą. Tą sprawą powinien zająć się prokurator (kilka zarzutów) oraz CBA. Innego wyjścia nie ma. Tym bardziej, że na tą "strefę" w budżecie na 2021 rok burmistrz chce przeznaczyć kolejne miliony

twierdzi radny Kubień.

Jak ujawnił andrychowski portal mamnewsa.pl, gmina do tej pory negocjowała wykonawcą robót. Negocjacje utajniono. O czym rozmawiano? W ciągu najbliższego tygodnia, na prośbę dziennikarzy, Urząd Miejski ma wydać w tej sprawie stosowny komunikat. Do niedzieli (22.11.2020) burmistrz Andrychowa Tomasz Żak nie odpowiedział na nasze pytania.

Na zakończenie budowy andrychowskiej strefy ekonomicznej czekają nie tylko potencjalni inwestorzy. Mieszkańcy liczą, że dzięki przedsiębiorcom, którzy na preferencyjnych warunkach mają tu pobudować fabryki, Andrychów zyska nawet pół tysiąca nowych miejsc pracy. Na to andrychowianie liczą najbardziej:

Nie ma u nas takich możliwości zatrudnienia, jak w niedalekim Zatorze, gdzie taka strefa działa już od wielu lat

mówi Jarosław Grychała, bezrobotny z Andrychowa.

Przez lata wmawiano nam, że lada chwila powstaną u nas nowe zakłady pracy, ale na razie nic z tego nie wyszło. Oby pandemia koronawirusa i opieszałość urzędników nie pogrzebała tych planów

dodaje.

Andrychowska strefa ekonomiczna częścią Krakowskiego Parku Technologicznego

Andrychowska strefa z ponad 14 hektarami przy ul. Biała Droga, zlokalizowana pomiędzy ulicami Przemysłową i Strefową miała być częścią Krakowskiego Parku Technologicznego. Prace przy rozbudowie infrastruktury przy ulicy Biała Droga i Strefowej zaczęły się prawie cztery lata temu, wiosną 2017 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wadowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto