MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Zobacz Metropolis w ICE Kraków

Małgorzata Stuch
materiały promocyjne
19 marca w Centrum Kongresowym ICE Kraków zostanie zaprezentowany film Metropolis Fritza Langa ze wspaniałą muzyką skomponowaną przez Abla Korzeniowskiego.

Precyzyjnie zsynchronizowane z obrazem kompozycje wykona Orkiestra i Chór Akademii Beethovenowskiej w pełnym składzie. Widowisko filmowo – muzyczne Metropolis to wydarzenie artystyczne w skali światowej, bo publiczność usłyszy i zobaczy trzecie wykonanie tego dzieła w historii.

Film Metropolis z 1927 r., Fritza Langa jest arcydziełem zaliczanym do klasyki kina niemego. To jeden z najbardziej znanych niemieckich filmów z tamtego okresu. Jest także pierwszym obrazem, jaki wpisany został na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Scenariusz powstał przy współpracy reżysera z Theą von Harbou. Bezpośrednią inspiracją do nakręcenia filmu miała być podróż do Nowego Jorku. Monumentalne dzieło opowiada historię miasta przyszłości, w którym rządzi wąska i uprzywilejowana kasta rozumu, a robotnicy utrzymujący miasto przy życiu mieszkają w podziemnych osiedlach.
W ICE film odtworzony zostanie w cyfrowo odrestaurowanej wersji, uzupełnionej o sceny pomijane niekiedy we wcześniejszych kopiach, z czasem emisji 147 minut.
W 2004 roku Abel Korzeniowski skomponował muzykę do filmu Metropolis, uznawaną za najważniejsze i najpoważniejsze dzieło tego artysty. Kompozycja została po raz pierwszy zaprezentowana w Cieszynie, podczas prapremiery na festiwalu Era Nowe Horyzonty w 2004 roku.

Krakowskiej prezentacji filmu Metropolis towarzyszyć będzie muzyka Abla Korzeniowskiego wykonywana przez Orkiestrę Akademii Beethovenowskiej z udziałem Chóru Mieszanego Katedry Wawelskiej, pod dyrekcją Andrzej Korzeniowskiego - brata kompozytora. Solowe partie wokalne wykonają Anna Witczak i Katarzyna Nowicka.

Prezentacja filmu jest jednym z wydarzeń w ramach projektu Kobieta –Wiedza – Władza 2015 r. W obrazie społeczeństwa Metropolis pojawiają się szczególne kreacje postaci kobiecych. Ważnymi bohaterkami opowieści są Maria oraz jej fałszywy odpowiednik - kobiecy android (Maschinenmensch).
Socjologicznym i ekologicznym komentarzem do filmu jest wystawa "Kobieta w Metropolis. Człowiek i technologia " (dostępna do 22 marca w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach.
Bilety (od 50 do 150 zł) można kupić pośrednictwem portalu www.eventim.pl oraz w czterech punktach informacji miejskiej InfoKraków: przy ul. św. Jana 2, w Pawilonie Wyspiańskiego (pl. Wszystkich Świętych 2), w Sukiennicach (Rynek Główny 1/3) i w Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego (ul. Powiśle 11).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zofia Zborowska i Andrzej Wrona znów zostali rodzicami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto