MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

ODPOWIEDZI I ARKUSZ z chemii rozszerzonej 2024. Jakie zadania były na egzaminie maturalnym z chemii 16 maja?

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Matura 2024: chemia rozszerzona
Matura 2024: chemia rozszerzona Wojciech Matusik/Arkusz CKE
Zakończyła się matura 2024 z chemii na poziomie rozszerzonym. Jakie były zdania i jak poradzili sobie uczniowie? Mamy pierwsze komentarze! W tym artykule znajdziesz również arkusz CKE i proponowane odpowiedzi i rozwiązania zadań. Chemia jest jednym z przedmiotów, który można zdawać na egzaminie maturalnym jako przedmiot dodatkowy. Zarówno w całej Polsce, Małopolsce, jaki i w samym Krakowie znalazła się w tym roku na 6. miejscu najpopularniejszych przedmiotów dodatkowych, najchętniej wybieranych przez tegorocznych absolwentów.

Co po maturze? Studia marzeń, oblegane kierunki. Tak wybierali maturzyści w ostatniej rekrutacji

W tym artykule znajdziesz arkusz CKE z zadaniami, które pojawiły się na tegorocznej maturze rozszerzonej z chemii. Opublikujemy również proponowane odpowiedzi i rozwiązania zadań od ekspertów "Matematyka Gryzie".

Matura z chemii 2024. Jak poradzili sobie uczniowie?

Krakowski maturzysta Maciej Stachnik z VI Liceum Ogólnokształcącego tuż po wyjściu z sali egzaminacyjnej w rozmowie z nami stwierdził, że egzamin z chemii był bez porównania łatwiejszy od innych matur na poziomie rozszerzonym, które pisał w tym tygodniu – czyli egzaminów z matematyki, angielskiego i biologii.

Do rozwiązania zdający mieli 30 zadań, z podpunktami.

- Był na tym egzaminie tak naprawdę przekrój całej podstawy programowej z czterech lat liceum. Ale według mnie poziom trudności tych pytań był bardzo niski – ocenił Maciek. - Nawet pytanie za cztery punkty, które zwykle jest najdłuższe, najbardziej rozbudowane i najcięższe, wyszło mi bez żadnego problemu – dodawał.

Jak relacjonował maturzysta, w tym wartym cztery punkty zadaniu podana była informacja wprowadzająca o trzech związkach. Na jej podstawie trzeba było rozwiązać te trzy związki, policzyć ich wzór sumaryczny, wzór elementarny oraz narysować wszystkie trzy wzory. - Bo to były izomery – dopowiadał maturzysta.

Kolejne zapamiętane przez Macieja zadanie dotyczyło cukrów.

- Była informacja wprowadzająca o reakcji degradacji cukrów i na podstawie tego trzeba było powybierać, pouzasadniać. Mieliśmy tam pytania o to, który cukier może brać udział w konkretnych reakcjach – opowiadał nam 19-latek.

Maturzysta wymieniał też, że pojawiło się także zadanie o hydratach - standardowe, pojawiające się na większości matur. - A w jeszcze innym zadaniu trzeba było obliczyć, jaką objętość zasady trzeba dodać do kwasu, żeby osiągnąć konkretne pH – mówił.

Zdaniem Macieja tegoroczny egzamin z chemii na poziomie rozszerzonym był łatwiejszy również w porównaniu do matur z poprzednich lat, a szczególnie próbnych egzaminów.

19-latkowi zostały jeszcze do zdania dwa egzaminy maturalne ustne oraz dwa dwujęzyczne: z biologii i chemii. Na wymarzoną medycynę chce startować na uczelnię zagraniczną.

- Chciałbym studiować w Irlandii. Tam jest wysoki poziom, a poza tym jest to medycyna po angielsku w Unii Europejskiej, co daje potem większe możliwości zatrudnienia – wyjaśniał nam Maciek.

Inni krakowscy maturzyści oceniali, że zadania nie były za proste, a nawet – że była to ciężka matura

W przypadku jednego z pytań trzeba było też zachować czujność, ponieważ w tabelce raz było wskazane stężenie, a raz objętość, więc istniała możliwość pomyłki.

- Oprócz zadania za cztery punkty było OK – podsumował Kuba Grzegorczyk z VI LO, który chciałby studiować stomatologię lub fizjoterapię.

Młodzi ludzie zapamiętali m.in. dwa ostatnie zadania, o cukrach, co do których rozwiązania nie byli pewni. Wymieniali też pytanie o chiralność cząsteczek. Zauważyli też, że wyjątkowo dużo pytań dotyczyło chemii organicznej.

Na napisanie egzaminu z chemii absolwenci szkół średnich mieli trzy godziny. Ci, z którymi rozmawialiśmy w Krakowie, wykorzystali go w całości i dodawali, że to za mało czasu jak na taki egzamin.

- Ledwo skończyłam, zostało mi pięć minut do końca, nawet nie zdążyłam wszystkiego sprawdzić – mówiła nam Ola Cygan z VI LO w Krakowie, która myśli o pójściu na studia medyczne, ewentualnie chemię lub weterynarię.

- Na egzaminy z chemii i z matematyki te trzy godziny to zdecydowanie za mało czasu – dodawała Kalina z tej samej szkoły, planująca studiować biotechnologię.

Krakowscy maturzyści mieli różne strategie przygotowywania się do egzaminów: jedni uczyli się sami, inni z korepetytorami, według ich planu, jeszcze inni łączyli samodzielną naukę z tą z pomocą korepetytora. Przyznają, że powtarzają jeszcze w przeddzień egzaminu.

- Ale chodzimy spać o 22 trzeba, żeby się wyspać, mieć te osiem godzin snu, bo to jest bardzo ważne. Jak się będzie zmęczonym, to i tak się nic nie napisze – podkreślają uczniowie VI LO.

Dzień przed egzaminem również przygotowywali sobie ubranie na maturę (a jedną z maturzystek nawet przygotowała trzy zestawy ubrań na trzy kolejne egzaminy zdawane dzień po dniu) oraz pakowali przybory, nie zostawiając tego na moment tuż przed wyjściem.

Kalina, Ola i Kuba po egzaminie z chemii wybrali się na Zakrzówek.

- Teraz jesteśmy tu na spacerku, bo ustaliliśmy sobie taką nagrodę: że po tych wszystkich zmaganiach egzaminacyjnych spotkamy się, żeby posiedzieć, pochillować. Trzeba sobie wyznaczyć taką nagrodę, motywację: zepnij się, dasz radę, pomęczysz się te trzy dni, a potem będzie spokój – mówiła nam Ola Cygan.

Czy matura 2024 z chemii rozszerzonej była trudna?

W internecie również można przeczytać komentarze uczniów, którzy zmierzyli się dzisiaj z maturą rozszerzoną z chemii. Jak się okazuje, zdania są mocno podzielone. Jedni uczniowie uważają, że nie było źle, inni liczą chociaż na 30proc., jeszcze inni relacjonują, że tegoroczna matura rozszerzona z chemii była trudniejsza niż się spodziewali.

Kto najczęściej wybiera chemię rozszerzoną na maturze?

W 2024 r. każdy absolwent ma obowiązek przystąpić do egzaminu maturalnego z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym, a w przypadku języka obcego nowożytnego - na poziomie rozszerzonym albo dwujęzycznym. Maturzysta może również przystąpić do egzaminu dodatkowego z maksymalnie pięciu kolejnych przedmiotów dodatkowych. Wybory młodych ludzi w tym zakresie są najczęściej podyktowane wymaganiami rekrutacyjnymi określonymi przez uczelnie. Chemię często wybierają absolwenci chcący studiować medycynę i w przyszłości zostać lekarzami.

Tuż po godzinie 14:00 w tym artykule znajdziesz arkusz CKE z zadaniami, które pojawiły się na tegorocznej maturze rozszerzonej z chemii. Opublikujemy również proponowane odpowiedzi i rozwiązania zadań.

Najpopularniejsze przedmioty dodatkowe w 2024 roku

Według danych Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie tegoroczni absolwenci przystępujący do egzaminów w Małopolsce najchętniej wybierali jako dodatkowe, zdawane na poziomie rozszerzonym następujące przedmioty:

  1. język angielski poziom rozszerzony - 18 040 zdających tegorocznych absolwentów
  2. matematyka poziom rozszerzony - 8 182
  3. język polski poziom rozszerzony - 5 512
  4. geografia poziom rozszerzony - 5 103
  5. biologia poziom rozszerzony - 4 766
  6. chemia poziom rozszerzony - 2 662
  7. historia poziom rozszerzony - 1 475
  8. wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony - 1 352
  9. informatyka poziom rozszerzony - 1 019
  10. fizyka poziom rozszerzony - 996
  11. język angielski poziom dwujęzyczny - 578
  12. historia sztuki poziom rozszerzony - 449
  13. język niemiecki poziom rozszerzony - 241
  14. filozofia poziom rozszerzony - 178.

Maturalny kalendarz 2024

W województwie małopolskim w tym roku do egzaminu maturalnego przystępuje 29 tys. zdających w 397 szkołach. Łącznie zostanie przeprowadzonych ok. 51,2 egzaminów w części ustnej oraz ponad 128 tys. egzaminów w części pisemnej.

Tegoroczne matury trwają:

  • część pisemna - od 7 do 24 maja
  • część ustna - od 11 do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 do 25 maja.

Prace maturzystów zostaną sprawdzone przez egzaminatorów. Świadectwa, aneksy do świadectw oraz informacje o wynikach egzaminu maturalnego zostaną przekazane do szkół przez okręgowe komisje egzaminacyjne do 9 lipca. Tego samego dnia (9 lipca) ogłoszone zostaną również ogólnopolskie wyniki tegorocznego egzaminu maturalnego.

Trwa okres lęgowy bocianów

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: ODPOWIEDZI I ARKUSZ z chemii rozszerzonej 2024. Jakie zadania były na egzaminie maturalnym z chemii 16 maja? - Dziennik Polski

Wróć na wadowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto