HOKEJ. Losy rywalizacji o przepustkę do półfinału EUHL rozstrzygną się na Słowacji. "Szable" Oświęcim w rewanżu przegrały z Nitrą. WIDEO

Jerzy Zaborski
Szable Oświęcim w drugim meczu ćwierćfinału EUHL, przegrały w dramatycznych okolicznościach we własnej hali z „Filozofami” z Nitry. Mecz kończył się serią rzutów karnych. W rywalizacji toczonej do dwóch zwycięstw jest remis 1:1. Kwestia awansu do półfinału europejskich rozgrywek akademickich rozstrzygnie się na Słowacji (11 marca 2024)

Drugie spotkanie rozpoczęło się pomyślnie dla "Szabel". Dzięki współpracy duetu Ilija Baida - Demian Tyczenko, objęli dwubramkowe prowadzenie po ładnych akcjach.

Goście strzelili wprawdzie kontaktowego gola, ale potem miejscowi przez 78 sekund grali w podwójnej przewadze, nie potrafiąc ją zamienić nawet na jednego gola.

Wydawało się, że to się zemści na gospodarzach, bo na 44 sekundy przed pierwszą przerwą sędzia przyznał Słowakom karnego. Jednak Gabriel Kaczkowski obronił obronił strzał Martina Patrovicza.

Na początku drugiej odsłony, po akcji Wojciecha Zająca, krążek do siatki wepchnął Denis Melnyk i wydawało się, że "Szable" przejmują kontrolę w tym spotkaniu. Tak się jednak nie stało. Goście szybko, bo 25 sekund później, zdobyli kontaktowego gola, po błędzie oświęcimian we własnej tercji obronnej. Trzecie trafienie to już jednak efekt płynnej akcji przyjezdnych. Mecz zaczął się od nowa.

W trzeciej odsłonie było sporo kar, także kara meczu. Oba zespoły na zmianę grały w przewadze; oświęcimianie nawet podwójnej, ale wynik do końca regulaminowego czasu gry nie uległ zmianie.

Pod koniec dogrywki karę zarobił Igor Nikolajewicz i miejscowi musieli bronić remisu, żeby szukać szansy na zwycięstwo w rzutach karnych.

W rzutach karych, już w pierwszej serii najazdów, Tomas Kasana znalazł receptę na Gabriela Kaczkowskiego i właśnie to trafienie zdecydowało o wygranej Słowaków w Oświęcimiu.

Sabers OŚWIĘCIM – PHILOSPHRERS NITRA (Słowacja) 3:4 po karnych (2:1, 1:2, 0:0, dog.0:0), karne: 0:1

Bramki: 1:0 I. Baida - Tyczenko 8, 2:0 Tyczenko - I. Baida 14, 2:1 Matusz - Novodomsky - Germel 14, 3:1 Melnyk - Zając 25, 3:2 Patrovic - Novodomsky 26, 3:3 Hazucha - Chomiszczak - Rakus 31, 3:4 Hoffman 65, decydujący karny.

SABERS: Kaczkowski - Szoferowski, Hanuta; Tyczenko, D. Baida, I Baida - Udotov, Romanienko; Zając, Nikolajewicz, Melnyk - Mużelak, Nowak, Grebski.

NITRA: Veres - Simurda, Belak; Hazucha, Varga, Hoffman - Petras, Kudrna; Matusz, Novodomsky, Chomiszczak - Gemmel, Homola; Kasana, Patrovic, Rakus.

Sędziował: MICHAŁ BACA (OŚWIĘCIM). KARY: 12 - 33 minut (w tym kara meczu 5+20 dla Tomasa Kasany). WIDZÓW: 50. Stan play-off (do 2 zwycięstw): 1:1. Decydujący mecz zostanie rozegrany w Nitrze, 11 marca.