Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Policjanci masowo odchodzą na emerytury. W naszych komendach będzie brakować po 10 procent załóg

Dorota Grąbczewska
fot. Piotr Panfil
Komendanci z Kutna i Łęczycy przyznają, że z powodu braku policjantów w służbie mają coraz większe problemy. Niestety, do końca lutego wakatów będzie jeszcze więcej, bowiem wielu policjantów odchodzi na emerytury. W komendach będzie brakować około 10 procent funkcjonariuszy. Na ulice wyjdzie mniej patroli.

- Niepewność przepisów sprawia, że wielu policjantów z wieloletnim stażem odchodzi na emerytury - mówi młodszy inspektor Paweł Karolak, komendant policji w Łęczycy. - Do końca lutego prawdopodobnie odejdzie kolejnych 8 funkcjonariuszy. Początkowo chęć odejścia deklarowało więcej policjantów, niektórzy zmieniają zdanie.

Teraz w komendzie policji w Łęczycy są cztery wakaty. Jeśli z końcem lutego odejdzie 8 policjantów, to będzie 12 wakatów. Nie tylko wakaty są ważne. Trzech młodych policjantów, którzy trafili do służby w Łęczycy jedzie na 6-miesięczne szkolenie, co oznacza, że fizycznie ich w służbie nie będzie.

- Od października jeden policjant jest na szkoleniu wraz z psem policyjnym, dwie policjantki są na urlopach macierzyńskich, jeśli do tego dodać zwolnienia lekarskie, to do codziennej służby brakuje kilkunastu osób - dodaje komendant. - To oznacza, że na barki pozostałych funkcjonariuszy spada więcej obowiązków.

W komendzie policji w Kutnie teraz jest 20 wakatów, ale z każdym dniem będzie przybywać wolnych etatów, gdyż na emeryturę będą odchodzić kolejni policjanci. Sytuacji w komendzie policji w Kutnie nie poprawił fakt, że 30 grudnia 2011 r. pracę podjęło tam 2 policjantów, gdyż zostali skierowani na szkolenie.

- Braki kadrowe są znaczące - przyznaje Andrzej Arkita, zastępca komendanta policji w Kutnie. - Mówiąc bardziej obrazowo oznacza to brak dwóch patroli policyjnych na każdej zmianie, czyli 6 patroli na dobę.

Tendencja, odchodzenia na emerytury policjantów utrzymuje się od kilku lat. To sprawia, że w komendach pracuje coraz więcej młodych, niedoświadczonych policjantów.

- W służbie prewencji nie mamy już żadnego starszego policjanta - dodaje Arkita. - Młodzi funkcjonariusze już nie mają się od kogo uczyć. A to trudna praca, bowiem oni jeżdżą na interwencje, gdzie często jest przemoc, a emocje z obu stron sporu są ogromne. Doświadczenie w takich sytuacjach jest bezcenne. Z książek nie sposób wszystkiego się nauczyć.

Zapytaliśmy w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Łodzi, czy nasze komendy mogą liczyć na poprawę sytuacji i zatrudnienie nowych policjantów.

- Limity przyjęć do służby w poszczególnych województwach przyznaje Komenda Główna Policji - informuje podinsp. Joanna Kącka, rzecznik prasowy KWP w
Łodzi. - Cały czas zabiegamy o zwiększenie etatów, gdyż mamy wielu chętnych do służby, którzy przeszli już sito związane z naborem.

Wprawdzie powiaty kutnowski i łęczycki należą do bezpieczniejszych w województwie łódzkim, ale mieszkańcy bezpieczniej się czują, gdy widzą funkcjonariuszy na ulicach.

- Dla mnie to niezrozumiała polityka, by oszczędzać na policjantach - mówi Maria Rogalska z Kutna. - Oni mają dbać o nasze bezpieczeństwo, a jak mają to robić, gdy jest ich za mało?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kutno.naszemiasto.pl Nasze Miasto