Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oferta szkół dla gimnazjalistów w Tychach na rok szkolny 2014/15

JOL
Oferta szkół dla gimnazjalistów w Tychach. Gimnazjaliści mają wybór
Oferta szkół dla gimnazjalistów w Tychach. Gimnazjaliści mają wybór Witold Naglik
12 maja zaczyna się dla gimnazjalistów czas składania wniosków do szkół ponadgimnazjalnych. Tegoroczna rekrutacja potrwa do 25 czerwca. W tym roku tyskie gimnazja opuści 986 uczniów. W liceach, technikach i zawodówkach przygotowanych jest 1009 miejsc Oto oferta szkół dla gimnazjalistów w Tychach.

Oferta szkół dla gimnazjalistów w Tychach. Więcej miejsc w zawodówkach

Od kilku lat Tychy starają się zwracać uwagę gimnazjalistów na kształcenie zawodowe. W nowym roku szykuje się tam o 30 miejsc niż jest ich w roku bieżącym (teraz jest 155, na rok szkolny 2014/15 planuje się 185). W technikach będzie więcej o 10 miejsc (jest 410, ma być 420). Obcięto natomiast liczbę miejsc w liceach. Tam ma być przyjętych tylko 404 uczniów (w tym roku szkolnym przyjęto 432 pierwszaków).

W nowym roku szkolnym wprawdzie nie będzie już obowiązującego w ostatnich latach progu 100 punktów, od którego można było myśleć o liceum, ale to nie znaczy, że z każdą ilością punktów będzie można się tam dostać. Wszystko zależy od poziomu w szkole. Dyrektorzy szkół jednak podkreślają, że każda rekrutacja jest inna. W zeszłym roku j listy przyjętych do wiodących liceów zamykali uczniowie ze 110-115 punktami. Oczywiście, na czele byli laureaci konkursów, którzy mieli po 200 punktów.

Oferta szkół dla gimnazjalistów w Tychach. Nowości na rok szkolny 2014/15

W I LO im. Kruczkowskiego nowością będzie przygotowanie do matury z angielskiego na wyższym poziomie (w tej klasie rośnie liczba lekcji angielskiego do dziewięciu tygodniowo, i to w małych grupach). W tej klasie rozszerzona będzie też matematyka. Drugi przedmiot do nauki w poszerzonym zakresie uczniowie wybiorą sobie sami. Kruczek oferuje też klasy biologiczno-chemiczną gwarantującą bardzo dobre przygotowania na studia medyczne oraz matematyczno-fizyczną. W każdym profilu będzie też więcej historii i wiedzy o społeczeństwie (to w zamian za zlikwidowany profil społeczno-prawny).

W II LO im. Cypriana Kamila Norwida pozostaje klasa integracyjna (na 20 uczniów) o profilu humanistycznym – z rozszerzonymi programami języka polskiego, historii, wiedzy o społeczeństwie, ale już bez łaciny. Będzie też klasa z większą ilością godzin matematyki, angielskiego, fizyki lub geografii (do wyboru) oraz klasa z poszerzonym programem chemii, biologii i angielskiego.

III LO im. Stanisława Wyspiańskiego przygotowało nowość: klasę biomedyczną z elementami ratownictwa medycznego, łaciny, psychologii. Nowością jest też wzbogacenie klasy plastycznej o teatr (będzie to klasa teatralno-plastyczna). Ponadto oferuje klasę dziennikarską z elementami prawa.

IV LO w Zespole Szkół nr 1 im. G. Morcinka ma klasy z tradycjami: rekreacyjno-krajoznawczą chemiczno-farmaceutyczną oraz klasy dwujęzyczną i humanistyczną z edukacją medialną.

Technikum nr 1 w Zespole Szkół nr 1 oferuje, poza znaną już klasą techników ochrony środowiska, nowość: klasę techników analityków.

W Zespole Szkół nr 2 można się kształcić na technika ekonomistę, technika obsługi turystycznej oraz technika obsługi reklamy (nie ma już technika handlowca).

Zespół Szkół nr 4 im. Janusza Groszkowskiego nie ma nowości. Postawił na sprawdzone kierunki. Można się tam wykształcić na techników: informatyka, teleinformatyka, elektronika, elektryka i górnictwa podziemnego.

ZS 5 im. Hanny i Kazimierza Wejchertów ma w technikum nowość: technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, poza tym kształci techników budownictwa oraz techników architektury krajobrazu.

Szkoła zawodowa w ZS 5 kształci fryzjerów (po raz pierwszy uczniowie będą mogli mieć praktyki w szkole) i różnego rodzaju budowlańców (także praktyki w szkole). Jest też klasa wielozawodowa, w której można wybrać sobie każdy zawód, od kominiarza, sprzedawcę, przez piekarzy i cukierników po mechaników samochodowych i blacharzy czy inne, przyuczenie zawodowe odbywać się bowiem będzie na specjalnych kursach w Gliwicach.

W Zespole Szkół nr 6 można zostać technikami logistykiem, pojazdów samochodowych, eksploatacji portów i terminali i informatykiem. Natomiast szkoła zawodowa kształci tam mechaników pojazdów samochodowych, elektromechaników i lakierników.

W ZS 7 nowością będą technik technologii żywności (w technikum) oraz piekarz (w zawodówce). Szykują się też praktyki kulinarne na Majorce oraz 2-tygodniowe praktyki na jednym z promów kursujących z Polski do Szwecji

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto