Krispol I liga siatkarzy: Wojna pokoleń dwóch, czyli Kęczanin przegrał z SMS Spała 1:3

Jerzy Zaborski
W okresie dobrej gry, w pierwszym secie, kęczanie byli skuteczni. W akcji Bartosz Pietruczuk (w tyle, lewej) i Wiktor Macek (nr 9), którzy oszukali Jakuba Kochanowskiego. Fot. Jerzy Zaborski
Mecz Kęczanina Kęty z SMS Spała w Krispol I lidze siatkarzy, był też wojną na gesty i słowa. W końcu było łubudubu, bum, bum gruch, a powody były śmieszne dość i niewarte nawet gry.

W potyczce młodzieżowych drużyn (taką też mają kęczanie), „uczniowie” ze Spały, dorzucili trochę psychologii, która pomogła im w odniesieniu wygranej. Ale po kolei...

Premierową odsłonę gospodarze zaczęli dobrze. Prowadzenie oddali dopiero przy stanie 9:10. Było nawet 13:16, ale kęczanie powoli i systematycznie odrabiali straty. Zrobiło się 20:21, więc trener SMS, Sebastian Pawlik, wziął czas. Nie pomogło. Po chwili wyrównał Pietruczuk. Zresztą to on w końcówce okazał się liderem miejscowych. Jego atak dał kęczanom prowadzenie 24:22. On też zakończył seta.

Po zmianie stron kęczanie prowadzili 8:6, ale potem notowano remisy 8:8, czy 11:11. Przy stanie 11:13 zaczęło „iskrzyć” pod siatką. Weteran miejscowych, Jarosław Macionczyk, zaczął sobie coś wyjaśniać z młodymi zawodnikami SMS. W końcu, do akcji wkroczył sędzia, przywołując zwaśnione strony do porządku. - Moi zawodnicy potrafią się spontanicznie cieszyć każdym zdobytym punktem, każdą udaną akcją, a - że niektórych doświadczonych graczy to irytuje - to już jest problem przeciwników – stwierdził trener SMS Sebastian Pawlik.

- Zawodnik może się cieszyć, ale – zgodnie z przepisami – po zakończeniu akcji powinien się odwrócić plecami do rywala, a nie słać mu prowokujące uśmieszki. Takie postawy napiętnuje się żółtymi kartkami _– zwrócił uwagę anonimowo jeden z sędziów, obserwujących spotkanie. - _Tymczasem rozjemca okazał się zbyt tolerancyjny.

Być może ze strony SMS była to zemsta na „profesorze”, jak w Kętach nazywają Macionczyka. To właśnie on, w pierwszym secie, dwukrotnie ośmieszył rywali, sugerując pod siatką wystawę, by nagle zbić piłkę w pole „uczniów” tak, że nawet nie zdążyli zareagować...

Trzeba jednak przyznać, że od momentu zamieszania przy siatce kęczanie zaczęli tracić dystans do rywali. Zrobiło się 18:23. Po skutecznym bloku Błasiaka (20:23) trener gości wziął czas. Przyjezdni utrzymali przewagę, dlatego mecz zaczął się od nowa.

W trzecim secie gospodarze przegrywali 5:9. Udało im się zbliżyć na 10:12. Potem kibice byli świadkami długiej wymiany, którą zakończył jednak Bartosz Kwolek. Potem źle zagrał Jonasz Biegun i zrobiło się 11:15. - Brakowało nam momentu, w którym wrócilibyśmy do gry – stwierdził Marek Błasiak, trener Kęczanina, który przy stanie 15:22 wziął czas, ale nic nie wskórał.

Na pierwszą przerwę techniczną miejscowi schodzili przy wyniku 4:8, nie potrafiąc zatrzymać szybkich rywali. Ostatnią szansę powrotu do gry gospodarze mieli przy stanie 10:12. Jednak najpierw zagrywkę zepsuł Biegun, a kiedy kęczanie znowu odzyskali piłkę, ciśnienia nie wytrzymał Kordian Szyprka (12:15).

Potem punktowali głównie przyjezdni, kiedy się mylili, oddali punkty rywalom, a – że nie robili tego często – kęczanie nie mili szans przedłużenia rywalizacji do maksymalnej liczby setów i tym samym stracili szansę zdobycia choćby punktu.

Kęczanin Kęty – SMS Spała 1:3 (25:22, 21:25, 18:25, 19:25)

Kęczanin: Błasiak, Macionczyk, Behrendt, Macek, Pietruczuk, Biegun, Mariański (libero) oraz Szpyrka, Gaweł, Ogrodniczuk, Ciupa.

SMS: Kwolek, Kochanowski, Komenda, Zwiech, Siemiątkowski, Fornal, Masłowski (libero) oraz Doroszyński.