Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Malownicze tereny gminy Brzeźnica rozciągają się od Doliny Wisły na północ po górzyste pasmo Draboża na południu. Rzeźba terenu gminy jest urozmaicona, jej północna cześć jest równino – nizinna ( dolina Wisły), natomiast południowa pofałdowana (Pogórze Wielickie).

Administracyjnie Brzeźnica leży w województwie małopolskim i jest jedna z dziesięciu gmin powiatu wadowickiego. Brzeźnica oddalona jest od centrum Krakowa o 28 km. Inne ważne ośrodki przemysłowe lezące w pobliżu to : Skawina, Wadowice, Oświęcim.

Brzeźnica jest gmina wiejska a bogactwo czternastu sołectw sprawia, że jest to miejsce atrakcyjne do wypoczynku i zamieszkania.

Geneza historyczna gminy sięga czasów średniowiecza. Tereny te należały do rycerzy Radwanitów herbu Radwan, którzy strzegli zachodniego pogranicza Ziemi Krakowskiej. W 1274 roku powstał tzw. „korytarz radwanicki” z komorą celna w Brzeźnicy. W Marcyporębie w pobizu lasu istniało w XII/XIVw grodzisko – wartownia czuwająca nad szlakiem z Krakowa na Śląsk. Mniej więcej w XIV wieku zaczęły powstawać pierwsze parafie w Pobiedrze, Marcyporębie, Sosnowicach, Tłuczani. W 1641 roku w dworze w Kopytówce miało miejsce cudowne objawienie łez na wizerunku Matki Boskiej z Dzieciątkiem Jezus. Obraz ten, za staraniem Ojców Bernardynów przeniesiony do Klasztoru w Kalwarii Zebrzydowskiej. Jedna z najwcześniej wzmiankowanych wsi są Łączany, około XII wieku zakupione przez Benedyktów Tynieckich. Łączany do XX wieku były stolica wiślackiego galarnictwa. Znana postacią zamieszkującą teren gminy był Antonii Kucharczyk (1874-1944) – poeta ludowy „Jantek z Bugaja”, pierwszy chłopski poeta w literaturze.

Głównym kierunkiem rozwoju gminy jest turystyka aktywna. Przez teren gminy biegną liczne szlaki piesze i rowerowe.

Niebieski szlak turystyczny wytyczony przez PTTK – Wadowice prowadzi z Brzeźnicy przez Marcyporębę, Trawną Górę, Draboż, Przytkowice do Kalwarii Zebrzydowskiej i dalej do Jordanowa i Rabki. Długość szlaku na ternie gminy wynosi 22 km. Po drodze mijamy takie perły architektury drewnianej jak Kościół pw . Świętego Marcina w Marcyporębie z XVII wieku.

Międzynarodowy Szlak Maryjny Częstochowa – Mariazell. Trasa piesza zaczyna się od przeprawy promowej Brzeźnica – Czernichów i przebiega poprzez centrum Brzeźnicy do Marcyporęby i przez górę Draboż w kierunku Zebrzydowic.

Trasa rowerowa MSM biegnie z Brzeźnicy przez Kopytówkę, Bęczyn, Paszkówkę, Sosnowice przez Przytkowice do Zebrzydowic.
Szlak Architektury Drewnianej. Na terenie gminy znajdują się zabytkowe obiekty sakralne, w Sosnowicach Kościołek pw. Najświętszej Marii Panny z XVII wieku, wspomniany już wcześniej Kościół w Marcyporębie. Na uwagę zasługuje również Kościółek w Tłuczani pw. Nawiedzenia Najświętrzej Panny Marii z XVII wieku, oraz stare dworki w Kossowej, Kopytówce, Bęczynie i Brzeźnicy. Podróżując po gminnie, możemy napotkać wiele przydrożnych kapliczek i krzyży oraz liczne pomniki przyrody i starodrzew. Warto zatrzymać się w Paszkówce, gdzie w odrestaurowanym dworze w stylu pseudogotyckim z 1886 roku, mieści się hotel „Pałac w Paszkówce”.
Prze teren gminy wytyczona został Wiślana Trasa Rowerowa. Przebiega ona na odcinku 11 km i biegnie wiślanymi wałami. Zaczyna się w miejscowości Łączany i przebiega poprze Chrząstowice, Brzeźnicę i Brzezinkę aż do granicy z gmina Skawina.
Stowarzyszenie „Dolina Karpia”, którym jednym z założycieli jest gmina Brzeźnica wytyczyło trasę rowerową, która przebiega przez teren 7 gmin należących do LGD. Trasa wiedzie z Sosnowic przez Paszkówkę, Kopytówkę, Marcyporębę, Brzeźnicę, Tłuczań a następnie przez pozostałe gminy Doliny Karpia.
W 2009 roku wytyczona został również Pętla rowerowa: Kraków – Brzeźnica – Kraków. Trasa pętli wiedzie z Krakowa przez Tyniec do Brzeźnicy i z powrotem z Brzeźnicy przez Czernichów, Liszki do Krakowa. W Brzeźnicy znajduje się wioska rowerowa – zadaszone miejsce do wypoczynku wraz z grillem. Z uwagi na specyfikę przebiegu trasy o wyjątkowo łagodnym profilu, trasa dostępna dla osób o umiarkowanej kondycji fizycznej, typowo rodzinna, weekendowa trasa rekreacyjna umożliwiająca aktywny wypoczynek ludziom w różnym wieku.

Szlak Papieski „Nie lękajcie się!”. Trasa szlaku wiedzie z Krakowa przez Liszki, Czernichów, Brzeźnicę do Kalwarii Zebrzydowskiej. Na górze Draboż znajduje się kaplica pw. Miłosierdzia Bożego - centralne miejsce na szlaku. Ukształtowanie terenu sprzyja wędrówką nie tylko wytrawnym turystom, ale także rodzinnym wycieczkom i spacerom seniorów.

Gmina Brzeźnica to nie tylko turystyka, to również bogata baza infrastruktury komunalnej, która zadowoli najbardziej wymagających. Gmina Brzeźnica posiada dobrze rozwinięta sieć placówek edukacyjnych: sześć przedszkoli dla dzieci, sześć szkół podstawowych, dwa gimnazja, świetlice szkolne i środowiskowe. Poprzez wdrażane programy i koła zainteresowań zapewniony jest wszechstronny rozwój najmłodszych mieszkańców. We wszystkich wioskach są ogólnodostępne place zabaw dla dzieci. Mieszkańcy mają zagwarantowaną podstawowa bazę infrastruktury użyteczności publicznej: dwa ośrodki zdrowia, pocztę, bank, sieć sklepów, zakłady produkcyjno – usługowe. Życie religijne skupia się wokół pięciu parafii rzymsko – katolickich. Dla wspólnoty samorządowej działalność prowadza dwie instytucje kultury: Centrum kultury i Promocji oraz Gminna Biblioteka Publiczna. O bezpieczeństwo dba dziesięć jednostek OSP i posterunek policji. W dziedzinie sportu aktywnie działa siedem klubów sportowych piłki nożnej i lub kajakowy z Łączanach. Aktywność mieszkańców stymulują stowarzyszenia. Bogactwo rodzimego folkloru przypomina i rozwija jedenaście Kół Gospodyń Wiejskich.

Warto do nas przyjechać i wziąć udział w cyklicznych imprezach takich jak: dożynki gminne, spotkania wokół stołów świątecznych, wianki i regaty w kajakowe na Wiśle, Dni Gminy Brzeźnica, turnieje sportowe, strażackie pikniki ratownicze, festyny rodzinne i wiele innych.

Więcej informacji na www.brzeznica.pl

Komentarze (1)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!