18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wadowice.Uczniowie popisywali się znajomością prac i biografii księdza profesora Józefa Tischnera.

Robert Szkutnik
W Wadowicach odbył się ogólnopolski konkurs Tischnerowskie ślady.
W Wadowicach odbył się ogólnopolski konkurs Tischnerowskie ślady. Szymon Góralczyk
Pojęcie piękna i dobra w filozofii księdza profesora Józefa Tischnera to hasło tegorocznej, dziewiątej już edycji konkursu „Tischnerowskie ślady” poświęconego życiu i twórczości patrona imprezy, która odbyła się w Wadowickim Centrum Kultury. Konkurs zorganizowano 13 marca, w dzień po rocznicy urodzin nieżyjącego już "góralskiego filozofa". Inicjatorem, organizatorem i gospodarzem imprezy od samego jej początku jest Zespół Szkół nr 3 im. K. prof. Józefa Tischnera w Wadowicach.

Od zarania swego istnienia konkurs cieszy się dużą popularnością. W tym roku wyzwanie podjęli uczestnicy z wielu miast Polski: Krakowa, Rabki-Zdroju, Łodzi, Bochni i oczywiście ze szkół powiatu wadowickiego.

Wartym podkreślenia jest także fakt, że konkurs spotkał się z zainteresowaniem nie tylko uczniów szkół tischnerowskich, a od tego roku zmienił też nieco swą formułę.

Jednak tak jak w latach ubiegłych, zmagania rozpoczęły się od testu ze znajomości tematyki konkursowej. Tym razem nie były one jednak jeszcze przepustką do finału, ponieważ uczestnicy przedstawiali także pięciominutowe prezentacje interpretacji podanych w bibliografii tekstów filozoficznych, wzbogaconych wizualizacją multimedialną, które to oceniane były przez jury.W jego skład wchodzili opiekunowie uczestników. Ta dwuetapowa rywalizacja wyłoniła dopiero piątkę finalistów. Potem ich oceną zajęło się jury,w którym byli: ks. dr Marek Sołtysiak – adiunkt Katedry Filozofii Poznania na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, Jakub Łobocki – przedstawiciel Instytutu Myśli Tischnera,
Kazimierz Tischner – prezes stowarzyszenia „Drogami Tischnera” a zarazem brat ks. profesora oraz Rafał Bzowski, członek komitetu organizacyjnego, nauczyciel ZS nr 3 w Wadowicach.

Uczestnicy musieli udzielić odpowiedzi na trzy wylosowane pytania wykazując się znajomością zarówno biografii księdza Tischnera jak i zrozumieniem jego prac. O wynikach zadecydowały ostatecznie prezentacje multimedialne przedstawione przed komisją konkursową i rozmowa z komisją. A nie było łatwo, bo jury pytało się na przykład o to, kim był Marin Heidegger i zadawało pytania z filozofii.

Zwyciężyli:

I Ewelina Kozik z z ZS nr 3 im. ks. prof. J. Tischnera w Wadowicach
II Joanna Piskorz z V LO im. A Witkowskiego w Krakowie
III Dominik Klimowski z ZS nr 3 im. ks. prof. J. Tischnera w Wadowicach
IV Wiktoria Zborowska z I LO im. Marcina Wadowity w Wadowicach

Było, o co walczyć, bo laureaci w kategorii - szkoły ponadgimnazjalne, mieli możliwość wyboru jednego z czterech indeksów, które zostały ufundowane przez krakowskie uczelnie: jeden przez rektora Wyższej Szkoły Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie prof. nadzw. dr. hab. Marka Pałasińskiego wraz z pokryciem kosztów czesnego za pierwszy rok studiów na jeden z kierunków:

I. W obrębie studiów stacjonarnych:

Zarządzanie
Filologia angielska – lingwistyka stosowana
Management

II. W obrębie studiów niestacjonarnych
Zarządzanie
Filologia angielska

a trzy przez rektora Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II ks. prof. dra hab. Władysława Zuziaka na wydział teologiczny i na wydział filozoficzny tegoż uniwersytetu. Prawo do kolejności wyboru indeksu zależało od zdobytego miejsca.

Pozostałe nagrody w konkursie były również bardzo cenne: urządzenia elektroniczne, firmowe plecaki, książki, albumy, pióra, długopisy i słodycze, ufundowane przez sponsorów.

Warto podkreślić, że w tym roku po raz kolejny prawo uczestnictwa w konkursie mieli także gimnazjaliści, którzy nadsyłali prace inspirowane myślą ks. J. Tischnera: Piękno inspiruje coraz to nowe odkrycia.

Najlepszą pracą okazał się tekst Przemysława Żmudy z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego – Gimnazjum nr 1 im. mjra Henryka Sucharskiego ze Spytkowic, drugie miejsce przyznano Karolinie Hojnowskiej z Publicznego Gimnazjum z oddziałami integracyjnymi im. ks. prof. Józefa Tischnera z Chrzanowa oraz ex equo miejsce trzecie Marii Żak z Zespołu Szkół Publicznych nr 3 Gimnazjum nr 1 im. M. Skłodowskiej – Curii z Wadowic i Justynie Kudeli z Publicznego Gimnazjum SPSK im. św. Królowej Jadwigi z Barwałdu Dolnego.

Przyznano także wyróżnienia, które otrzymali:

1.Oliwia Gabryś - Publiczne Gimnazjum
im. ks. prof. Józefa Tischnera w Szczawnicy

2.Anna Kłusak - Publiczne Gimnazjum w Cięcinie
im. ks. prof. Jóżefa Tischnera w Cięcinie.

3.Oliwia Kościelniak - Gimnazjum nr 2
im. ks. prof. Józefa Tischnera w Zakopanem

4.Aneta Kwak - Zespół Szkół Podstawowej i Gimnazjum
im. ks. prof. Józefa Tischnera z Ratułowa.

5. Piotr Wiśniewski - Gimnazjum nr 3 im. A. hr. Fredry z Olkusza.

- Poziom konkursu jak zwykle był bardzo wysoki. W przyszłym roku chcemy zorganizować go tak aby naprawdę uczestniczyły w nim szkoły z całego kraju. Gdyż podstawowym jego celem jest popularyzacja postaci księdza profesora Józefa Tischnera wśród młodzieży oraz wzbogacenie wiadomości o jego życiu i twórczości - mówi Jolanta Satława, dyrektorka ZS nr 3 w Wadowicach.

Patronami imprezy byli:
Zarząd Powiatu w Wadowicach,
Małopolski Kurator Oświaty w Krakowie,
Wyższa Szkoła Europejska im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie,
Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie,
Instytut Myśli Józefa Tischnera w Krakowie,
Społeczny Instytut Wydawniczy „Znak”
Stowarzyszenie „Drogami Tischnera”

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wadowice.Uczniowie popisywali się znajomością prac i biografii księdza profesora Józefa Tischnera. - Wadowice Nasze Miasto

Wróć na wadowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto